BIST 8.514
DOLAR 27,56
EURO 28,87
ALTIN 1.611,20
EMEKLİ

Vatandaşa müjde! İkinci emeklilik geliyor!

Çifte emeklilik için devletin yaptığı çalışma tamamlandı. İşte ayrıntılar...

13 milyon çalışana çifte emeklilik imkanı getirecek sistem Ocak 2017’de başlıyor. Çalışmalar tamamladı. 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılacak. Teşvikler sağlanacak ve devlet destek olacak.

Hükümet, memur ve işçilere ikinci emekli maaşı için çalışmalarını tamamladı. Çalışanlara çifte emekli maaşı imkanı getirecek sistemde ilk hesap 1 Ocak 2017'de açılacak. 45 yaşın altındaki toplam 13 milyon çalışan Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılacak. Sisteme giriş zorunlu olmayacak. 6 ay sonra isteyen çıkabilecek. Çalışanların maaşlarından her ay asgari 100 lira kesilecek. 

BİN 200 LİRA MAAŞ 

Süre sonunda birikmiş paranızı bir seferde toplu olarak alabilirsiniz ya da yıllık gelir sözleşmesi yaparak emekli maaşı şeklinde almaya devam edebilirsiniz.Yeni sistemdeki devlet katkısı tutarı henüz netleşmedi. Ancak varsayılan yüzde 25 devlet katkısı üzerinden yapılan hesaplamaya göre, 18 yaşında sisteme giren ve aylık 100 lira (yüzde 25 katkı sayesinde 25 lira da devlet ödeme yapacak) prim yatıran bir kişi, 56 yaşında emekli olduğunda bin 200 lira maaş alabilecek.

VERGİSEL TEŞVİK OLACAK 

Çalışmada hedef kitle, orta gelir grubu. Sistemde uzun süre kalmaya yönelik destekler sağlanacak. Belli bir süre kaldıktan sonra toplu ödeme almak yerine aylık maaş sistemini seçenlere vergisel teşvik sağlanacak. Otomatik katılıma ek teşvikler verilecek. Yeni düzenleme ile sistemden çıkışın maliyeti düşürülecek. Sistemden çıkışın zor olduğunu gördüğü için dahil olma konusunda vatandaşın tereddütleri giderilecek.

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR