BIST 1.532
DOLAR 7,44
EURO 8,97
ALTIN 410,94
GÜNCEL

Koronavirüse karşı yeni ilaç geliştirildi! Yüzde 80 etkili

ABD'li ilaç şirketi Eli Lilly, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği antikor ilacını ülke genelindeki huzurevlerinde test etti. Sonuçlar, 'bamlanivimab' adlı ilacın huzurevi sakinleri arasındaki enfeksiyon oranlarını yüzde 80 oranında önleyebileceğini gösterdi.

ABD’li ilaç firması Eli Lily tarafından yapılan açıklamada; yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen 'bamlanivimab' adlı antikor ilacının huzurevlerindeki vakaların yüzde 80’ini önleyebileceği belirtildi. 

'BLAZE2' adı verilen çalışma ülke genelinde huzurevlerinde yaşayan ve çalışan bini aşkın kişiyle gerçekleştirildi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri ile birlikte yapılan çalışma kapsamında katılımcıların yarısına 'bamlanivimab', diğer yarısına ise plasebo verildi. Sonuçlarda; antikor ilacı alan yaşlıların ve çalışanların tamamının Kovid-19’a yakalanma olasılığının yüzde 57 oranında azalttığı görüldü. Huzurevlerinde ise bu olasılık yüzde 80 oranında azaldı.

Diğer taraftan; bakımevlerinde yaşayanlar ABD’deki vakaların sadece yüzde 4,7’sini oluştururken; tüm Kovid-19 ölümlerinin ise yüzde 37’sini oluşturuyor. Bu nedenle çalışmanın sonuçları, Kovid-19’la mücadelede büyük bir umut vadediyor. 

FDA'ya genel kullanım için başvurulacak

Bununla birlikte; 'bamlanivimab'ın acil kullanımı kasım ayında Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı. Eli Lilly, son çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda Kovid-19 hastaları için önleyici bir tedavi yöntemi olarak FDA’ya genel kullanım yetkisi için başvuru yapılacağını belirtti. 

Eli Lilly’nin antikor tedavisi, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Kovid-19 tedavisinde kullanılan Regeneron ilacıyla benzer bir yönteme sahip. Trump, geçen kasım ayında onlara ihtiyacı olan her Amerikalının antikor ilaçlarına erişim hakkı olacağına söz verdi. Sonuç olarak; federal hükümet, hem Eli Lilly hem de Regeneron’un iki antikor ilacından yaklaşık iki milyon doz satın alıp dağıttı. Trump yönetimi daha fazla ilaç satın almak için 2,6 milyar dolar daha bütçe ayırdı ancak veriler ilaçların yeterince kullanılmadığını gösteriyor.

İlaçların yüzde 75'i kullanılmadı

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı (HHS), 6 Ocak'ta söz konusu ilaçlara ait dozların yaklaşık yüzde 75'inin kullanılmadığını açıkladı. Doktorlar ise Kovid-19 enfeksiyonunun başlangıcındaki dar zaman aralığı nedeniyle ilaçların kullanımını zorlaştırdığını belirtti.

Ayrıca antikor tedavilerinin bir uzman tarafından IV infüzyonu (bir infüzyon pompası aracılığıyla ilacın kan damarlarında sürekli dağıtılması) şeklinde uygulanması gerekiyor. Yani eczaneden alınıp insanların kendi başlarına uygulayabileceği bir tedavi yöntemi değil.

ABD’li sağlık uzmanları, Trump yönetiminin ilacı alırken buna uygun bir uygulama plan yapmamasını eleştirerek antikor ilaçlarına ilişkin yeni bir düzenleme talep etti. (NTV)

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR