BIST 2.801
DOLAR 17,95
EURO 18,42
ALTIN 1.033,98
GÜNCEL

İstanbul tehdit altında bu bölgede ilk kez! Ağaçlardaki meyveyi çürüttü

Beykoz'un Akbaba Mahallesi'ndeki bahçelerde yoğun olarak görülen tırtıl, fındık, dut, kiraz ve karayemiş başta olmak üzere meyve ağaçlarını istila etti. Yaprakları kemiren tırtıllar, ağacın kurumasına da neden oldu.

Bölgede ilk defa görülen tırtıl istilasıyla mücadele için kendi imkanlarını kullanan bahçe sahipleri, İlçe Tarım Müdürlüğü'nün tavsiye ettiği ilaçları da kullandı.

"BİR AY ÖNCE ÇIKTILAR"

Akbaba Mahallesi Muhtarı Yüksel Kılıç, tırtılın yaklaşık 1 ay önce ortaya çıktığını, önlem için 15 gündür ağaçları ilaçladıklarını söyledi.

Böyle bir olayla ilk defa karşılaştıklarını anlatan Kılıç, tırtılın bölgesel olarak şu an iki noktada yoğun olarak görüldüğünü bildirdi.

Kılıç, muhtar olarak başvurduğu İlçe Tarım Müdürünün bahçelerine gelip, ruhsatlı yerlerden ilaç alınması konusunda bilgilendirme yaptığını aktardı.

"İLAÇLANAN YERLERDE BİRAZ AZALDI"

Kılıç, kendi çabalarıyla ilaçlama yapmaya başladıklarını belirterek, "Baş edemedik, cumartesi akşamı baş edemeyeceğimizi anlayınca motorlu pompa aldım. Pazar günü sabah 06.00'da başladım, akşam 19.00'a kadar kendi arazimi ve komşuların arazisini ilaçladım. İlaçlanan yerlerde biraz azaldı.

Bu bölge yüzde 85 orman bölgesi ancak ormanları genel olarak ilaçlayamıyoruz. Bundan sonraki süreçte yumurtlama süresi bitiyor. Bir dahaki yumurtlama döneminde biz hazırlıklı olup bireysel olarak mücadelemizi sürdürerek hakkından geleceğiz" dedi.

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR