BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
ÖĞRETMEN

Her mezun iş bulacak diye bir şey yok!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'den gündem değiştirecek açıklamalar. Dinçer, Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir anlayışın dünyada yeri olmadığını söyledi. Bu açıklamalar, üniversiteden mezun olup iş bulamayanları üzecek.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “Bu ülkede 40- 50 yıldır eğitim stratejisi hiç değişmemiştir. Biz uygulama ve programları değişiyor gibi tartıştık. Ama şimdi stratejilerimizi tartışıyoruz. Çünkü eğitim felsemizi değiştiriyoruz.” dedi

Sur içi Grup tarafında düzenlenen İstanbul Toplantıları’na, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, çok sayıda iş adamı ve eğitimci katıldı.

FELSEFEMİZ DEĞİŞİYOR

Bakan Dinçer, Türkiye’de eğitimi üzerinde yapılan değişikleri değerlendirdi:

"Bu ülkede 40- 50 yıldır eğitim stratejisi hiç değişmemiştir. Sınav zamanları, sayıları gibi programlar ve uygulamaları değişmiştir. Biz eğitim stratejisi değişiyormuş gibi tartıştık durduk. Aslında şimdi stratejilerimizi tartışıyoruz. Çünkü eğitim felsefemizi değiştiriyoruz.“ 

Üniversite mezunlarının istihdamı üzerine konuşan Dinçer, bütün mezunların devlet tarafından istihdam edilme fikrinin yanlış olduğunu belirtti. Dinçer konuşmasına şu şekilde devam etti:

Bu günlerde yapılan tartışmalarda ‘Üniversitelerden mezun olanları istihdam edemeyecekseniz niye okutuyorsunuz’ şeklinde. Bu çok spekülatif bir tartışmadır. Bu tartışmaların zaman kaybından başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Biz kamu nüfusundaki bütün çocuklarımızı mezun etmeliyiz. Aynı zamanda İstihdam ve eğitim arasındaki ilişki giderek güçleniyor. Ama mutlak anlamda devletin istihdam edeceği gibi bir yaklaşım ‘istihdam edemiyorsanız niye okutuyorsunuz’ fikri ile pekişir. Türkiye’de eğitim ile istihdam zihniyetinin değişmesine ihtiyacımız var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir yaklaşım yoktur.”

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR