BIST 5.096
DOLAR 18,80
EURO 20,40
ALTIN 1.162,67
İŞÇİ

Çalışma hayatında yeni dönem hamile adaylar dikkat

Hamilelerin çalışma şartlarıyla ilgili yönetmelik önemli haklar getiriyor. İşveren, artık hamile çalışan için özel önlem almak zorunda. İşte yeni yönetmeliğe göre hamilelerin ve emziren çalışanların hakları...

Sabah Gazetesi Yazarı Faruk Erdem bugünkü köşe yazısında hamilelerin çalışma şartları ile ilgili yapılan yenilikleri değerlendirdi.

Hamilelerin çalışma şartlarıyla ilgili yönetmelikte önemli haklar olduğuna vurgu yapan Erdem, "Anne adayları gece çalışamıyor, mesai yapamıyor, oturarak çalıştırılıyor. İşveren, artık hamile çalışan için özel önlem almak zorunda" dedi. 

GEBE VE EMZİREN ÇALIŞAN 7,5 SAATTEN FAZLA ....

Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması için yapılan yeniliklere değinen Erdem, "Çalışma Bakanlığı'nın yayımladığı yönetmelik de anne adayı hamile çalışanların hayatını kolaylaştıracak kurallar getiriyor. İşverenlerin hamile çalışanlar için bazı önlemler alması gerekiyor. Yönetmeliğe göre çalışanın gebelik veya emzirmeye başlama halinde işvereni bilgilendirmesi gerekiyor.

Hamile olan çalışan bunu sağlık raporuyla belgelendirdiği zaman doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamıyor. Hatta yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması da yasaklanıyor. Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamıyor. Bu 7.5 saatin haricinde anne adaylarının doktor kontrolleri için sınırsız izinleri de var. Bu tedavi ve kontroller ne kadar sürüyorsa anne adayı o kadar ücretli izin kullanıyor" diyor. 

İşverenlerin bu şartlara uymaması anne adayına tazminat ve haklı fesih hakkı veriyor. Bu arada işverenler işe alırken ya da işten çıkartırken hamileliği gerekçe gösteremiyor. Bu ayrımcılığı yapmaları durumunda anne adayına yüklü tazminatlar ödemek zorunda kalabiliyorlar.

ŞİKAYETLER İÇİN ALO 170

İş başvurularına 'hamile kalmayacağım' gibi maddeler imzalatıldığı yönünde şikâyetler bize de ulaşıyor. Böyle bir şey başınıza geldiğinde mutlaka ALO 170'e durumu bildirmelisiniz.

İŞVEREN TEDBİR ALACAK

İşveren hamile çalışanlar için şu tedbirleri almak zorunda:

-Gebe veya emziren çalışanın çalışma saatleri ve ara dinlenmeleri geçici olarak yeniden düzenlenir, gece ve günün erken saatlerine çalışma konulamaz.

-Çalışma düzeni hamile çalışanın sağlığı düşünülerek düzenlenir.

-Gebe veya yeni doğum yapmış çalışanın yalnız çalıştırılmaması esastır.

-Hamile çalışanın stresli işlerde olmamasına özen gösterilir.

-Gebe çalışanın, ani darbelere, sarsıntıya, uzun süreli titreşime maruz kalacağı işlerde ve iş makinelerinde çalıştırılmaları yasaktır.

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR