BIST 117.741
DOLAR 6,86
EURO 7,85
ALTIN 398,59
ÖĞRETMEN

Bakanlıktan kreş ve bakımevlerine yeni düzenleme!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özel kreş ve gündüz bakımevleri ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitti.

Resmi Gazete'de yayımlanan 'Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri İle Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmeliği'nde 'çalışma odası, çocuk bakıcısı, çocuk kulübü, grup sorumlusu, kreş, gündüz bakımevi, oyun ve emekleme odası, oyun, sosyal çalışma görevlisi" kavramları tanımlandı. Buna göre, bu binalarda ya da bitişiklerinde baz istasyonu bulunmayacak. Uyku odalarında her çocuğa en az 2 metrekare alan ve 6 metreküp hava düşecek şekilde planlama yapılacak. 36 aya kadar olan çocuklar için klozet adaptörü kullanılacak ancak portatif tuvalet kullanılmayacak. Yönetmelikle getirilen yeni standartlar şöyle:

BAZ İSTASYONU OLMAYACAK

Özel kreş ve gündüz bakımevi ile çocuk kulübünün faaliyet göstereceği binada veya bitişiğinde çocuklar için tehlike yaratabilecek fırın, patlayıcı ve yanıcı madde satan veya depolayan işletme bulunamayacak. Çevrede fırın, patlayıcı ve yanıcı madde satan veya depolayan bir işletmenin bulunması halinde, yetkili kurumlardan, ilgili mevzuat hükümlerine ve Türk Standartları Enstitüsü'nün belirlediği standartlara uygun mesafelerin korunup korunmadığına dair rapor istenecek. Bina veya bitişiğinde baz istasyonu bulunmayacak. Çevresinde baz istasyonu varsa, yetkili kurumlardan sağlık ve güvenlik yönünden uygun mesafenin korunup korunmadığına dair rapor alınacak.

Özel kreş ve gündüz bakımevi ile çocuk kulübü ile meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri ve benzeri umuma açık yerler, alkollü içki satılan yerler ile genel ahlak kurallarına uygun olmayan mekanların varsa bahçe kapıları, yoksa bina kapıları arasında en az 100 metre mesafe bulunacak.

HER ÇOCUĞA EN AZ 2 METREKARE ALAN DÜŞECEK

Kreş ve gündüz bakımevlerinde, 0-36 aylık çocuklar için sabit karyola kullanılacak. Kapasite, çocuklar için ayrılan uyku odalarının büyüklüğüne göre hesaplanacak. Uyku odalarında her çocuğa en az 2 metrekare alan ve 6 metreküp hava düşecek şekilde planlamaya gidilecek.

37-66 aylık çocuklar için ise portatif karyola kullanılacak. Kapasite uyku, oyun, etkinlik ve uyku odası için gösterilen odanın büyüklüğüne göre hesaplanacak. Oyun, etkinlik ve uyku odalarında, her çocuğa en az 2 metrekare alan ve 6 metreküp hava düşecek şekilde planlamaya gidilecek.

HER BEBEĞİN ÖZEL EŞYASI AYRILACAK

Her 20 çocuk için rahatça kullanabilecekleri büyüklük ve yükseklikte bir tuvalet ve lavabo bulunacak. 36 aya kadar olan çocuklar için klozet adaptörü kullanılacak ancak portatif tuvalet kullanılmayacak.

0-36 aylık çocuklar için ayrı bir alt değiştirme bölümü bulunacak. Her bebeğin özel eşyası ayrılacak, başka bebekler için kullanılmayacak.

Hafif bedensel engelli çocuklar için özel rampa ve tuvalet bulunacak. İlgili kuruluşlardan alınan raporda belirtilmesi kaydıyla hafif derecede zihinsel, görme, işitme, konuşma ve bedensel engeli olan çocuklar kabul edilecek, ayrımcılık yapılmaması için önlem alınacak.

PERSONELE HİZMET İÇİ EĞİTİM VERİLECEK

Yönetmelikte personele ilişkin hususlar da düzenlendi.

Kurucu, bakım ve eğitim ortamının sağlanması, binanın kullanılabilir duruma getirilmesi, gerekli araç ve gereçlerin temini, maddi imkanların hazırlanması, yeterli personel istihdam edilmesi, personelin aylık ve ücretlerinin zamanında ödenmesi, sigorta ve vergi ile ilgili işlerin usulüne uygun yapılmasını sağlamakla yükümlü olacak.

ÇOCUKLARIN BESLENMESİ

Özel kreş ve gündüz bakımevinde çocukların yaş ve gelişimine uygun öğle yemeği, sabah ve ikindi kahvaltısı, çocuk kulüplerinde ise devam saatine göre öğün verilecek.

0-36 aylık çocuklara yönelik beslenme programı bulunacak. Yemek numuneleri, uygun ortamda 72 saat süreyle saklanacak.

YÖNETMELİKTEN ÖNCE AÇILANLARA BİR YIL SÜRE

Denetimler, vali onayıyla il müdürlükleri tarafından oluşturulacak komisyon marifetiyle yapılacak. Bir yıl içinde beş defa idari para cezası uygulananlar kapatılacak. Çocuklara yönelik tehdit, baskı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren fiziksel, cinsel, tıbbi, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar veren her türlü tutum ve davranış ve bunların engellenmesine yönelik tedbir almayan kurucu veya sorumlu müdüre ilişkin 2828 sayılı kanunun ilgili maddesi uygulanacak. Bu eylemlerin çalışanlara yönelik olması halinde de kapatma cezası verilecek.

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR