BIST 1.984
DOLAR 13,64
EURO 15,46
ALTIN 794,33
RESMİ GAZETE

Akaryakıtta ÖTV düzenlemesi! Karar Resmi Gazete’de yayımlandı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, akaryakıtta sıfırlanan özel tüketim vergisi, uluslararası petrol fiyatları ya da döviz kurlarına bağlı olarak gerçekleşen azalış tutarı kadar artırılabilecek.

Akaryakıt ürünlerinde özel tüketim vergisi (ÖTV), ürünlerin Döviz cinsinden fiyatlarının azalış tutarı kadar artırılacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan ve ÖTV kanununa ekli (I) sayılı listenin (A) cetvelinde yer alan akaryakıt ürünlerinin ÖTV tutarlarının düzenlenmesine dair Cumhurbaşkanı kararına göre, söz konusu artış hiçbir şekilde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV turlarını geçmeyecek.

Uygulama, belirlenecek ÖTV tutarları her bir mal itibarıyla 2 Nisan 2020 tarihinde uygulanan ÖTV tutarlarına ulaştığında, bu tutarlara ulaşan her bir mal bakımından yürürlükten kalkmış sayılacak.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışların ÖTV'den otomatik bir şekilde karşılanması suretiyle akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik sistem olarak tanımlanan ve 2019 yeniden uygulamaya konulan eşel mobil sistemi nedeniyle akaryakıt ürünlerinde ÖTV oranı, artan fiyatlar nedeniyle sıfırlanmıştı.

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR