BIST 3.568
DOLAR 18,58
EURO 18,09
ALTIN 1.014,68
İŞ İLANLARI

10 bin polis alımı 2017 başvuru şartları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katılım sağladığı Karaman Polis Meslek Yüksek Okulu mezuniyet töreninde müjdeyi verdi. Polis alım şartları neler kimler başvuracak detaylar internethaber'de.

10 bin polis alımı için yeni süreç başlıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Karaman Polis Meslek Yüksek Okulu mezuniyet töreninde yaptığı konuşma, Emniyet genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmak isteyen yüz binlerce aday tarafından heyecanla karşılandı.

10 bin polisin kadroya dahil edileceğini duyuran Soylu, alımların ilan aşamasına geldiğini ifade etti. Peki, 10 bin polis alımı, özel harekat birimine mi yapılacak? İşte, merak edilen detaylar...

10 BİN POLİS ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

10 bin polis alımıyla ilgili bilgiyi, katıldığı bir mezuniyet töreninde açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2016 yılında açılan özel harekat alımı için sözlü mülakat işlemlerinin halen devam ettiğini belirtti. Soylu, 10 bin yeni polis alımının ise ilan aşamasına gelindiği, bu ilanın yayımlanmasının ardından 10 bin polisin daha teşkilata dahil edileceği bilgisini sözlerine ekledi.

SÜLEYMAN SOYLU'NUN AÇIKLAMASI

İşte, Bakan Soylu'nun yapmış olduğu açıklama;
"Bugün mezun olan gençlerimizin hemen akabinde 10 bin yeni polis memuru alımı için ilan aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Ayrıca 10 bin özel harekat alımı sürecimiz de devam etmektedir, şu an mülakatlar gerçekleştirilmektedir."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yapmış olduğu bu açıklamanın ardından merak edilen konu, alımların özel harekat birimine yapılıp yapılmayacağı oldu. Bu konuyla ilgili detayların önümüzdeki günlerde yeniden gündeme geleceği öngörülüyor. Polis alımlarının hangi sınıfta yapılacağı açıklanmadı ancak POMEM’e Polis Meslek eğitim Merkezi Müdürlükleri’ne (POMEM) yapılması durumunda şu şartlar aranıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.

c) Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için (30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.).

d) Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. (Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.)

e) Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idarî yaptırım uygulanmamak veya hüküm giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak.

f) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;

1) Mahkûm olmamak.

2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.

3) Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır.

ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.

h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.

ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

i) Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukukî bir engeli bulunmamak.

j) 8/5/2005 tarihli ve 25809 sayılı Resmî gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler hariç, Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya çıkarılmış ya da herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.

k) KPSS puan türünden, Genel Müdürlükçe belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak.

l) İlgili mevzuat kapsamında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu olmak.

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR