eposta yazdır zoom+ zoom-

Sınıf öğretmenlerine alan müjdesi!

Sınıf öğretmenlerine alan müjdesi!

Bakanlığın alt yapıyı hazırlamadan yürürlüğe soktuğu "öğretmenler için alan değişikliği" büyük sorun yaratacağa benziyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 25-09-2012 09:15 - Güncelleme: 08-01-2016 09:00

4+4+4 sisteminin beraberinde getirdiği bir çok sorunun yanına ortaya çıkan öğretmen fazlalığı da eklenince norm kadro fazlası öğretmenleri eritmek için MEB’in sınıf öğretmenlerine alan değişikliği hakkını tanıması binlerce sınıf öğretmenini alan değişikliğine yönlendirdi.


Branşı sınıf öğretmenliği olan öğretmenler geçiş yapacak yan alanları bulunmayınca alakasız bölümlere geçiş yapmaya başladı. Sınıf öğretmenlerinin geçiş yapacağı bölümler arasında, zihin engelliler sınıf öğretmenliği ve teknoloji tasarım öğretmenliği gibi hiç de benzer olmayan bölümler bulunuyor. Bakanlık bu karar ile sorunu kısa vadede halletmiş gibi görünse de sonrasında ortaya çıkacak yığılmalar için henüz geliştirilmiş bir proje yok.

Bakanlığın bir taraftan kademeli olarak teknoloji tasarım dersini kaldırması , diğer taraftan bu alana öğretmen alması bir planlama eksikliğinin göstergesidir.


Sınıf öğretmenliği gibi çok önemli bir branşın öğretmenlerinin bir çoğunun mesleklerinde ki en verimli dönemde alan değişikliği yapması ve özellikle de bir çoğunun yan alanda hiç uzmanlık alanı olmayan ortaöğretim kurumlarına geçiş yapmak istemesi , Bakanlığın buna izin vermesi anlaşılır bir durum değildir.


Milli Eğitim Bakanlığı sınıf öğretmenliğinde norm fazlası öğretmenleri eritme adına , iyi bir planlama yapmadan uygulamaya koyduğu alan değişikliğinin eğitime vereceği büyük zararı ilerleyen yıllarda görecektir.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Sınıf öğretmenlerine alan müjdesi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro