eposta yazdır zoom+ zoom-

Petrol piyasasında değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı

Petrol piyasasında değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı

Petrol piyasasında "ulusal marker" uygulamasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapıldı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 28-12-2018 10:22 - Güncelleme: 28-12-2018 10:22

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, "12/4/2006 tarihli ve 26137 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Petrol Piyasasında Ulusal Marker Uygulamasına İlişkin Yönetmeliğin 4/A maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir" denildi ve yapılan değişikliğe ilişkin şu bilgi verildi:

"Ulusal marker bedeli, çalınan, kaybolan ve/veya ziyan olan ulusal marker miktarı ile işaretlenebilecek akaryakıt miktarından doğan her türlü vergiye karşılık gelen bedeldir. Ulusal marker bedeli hesaplanırken, lisans sahibinin Kuruma bildirdiği ilgili yıla ait Pazarlama Projeksiyonunda ulusal marker eklenmesi öngörülen akaryakıt türleri içerisinden Kurum internet sitesinde yayımlanan, en yüksek işlem hacmine sahip sekiz dağıtıcı şirketin bildirdiği, ortalama bayi fiyatları arasından en yüksek vergiye sahip olan akaryakıt esas alınır."

"Söz konusu ortalama fiyat her ayın ilk gününde güncellenir ve bir ay boyunca bu fiyat üzerinden ulusal marker teminat tutarları hesaplanır. Teslim edilen ulusal markerin çalınması, kaybolması, ziyan olması halinde, ulusal marker bedeli hesaplanırken olayın gerçekleştiği veya tespit edildiği ay içerisinde geçerli olan ortalama bayi fiyatı esas alınır. Ulusal marker bedelinin yukarıdaki yöntemle hesaplanamadığı durumlarda ulusal marker bedeli hesaplanırken, en yüksek işlem hacmine sahip sekiz dağıtıcı şirketin bildirdiği, ortalama bayi fiyatları arasından en yüksek vergiye sahip olan akaryakıt esas alınır. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Petrol piyasasında değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro