eposta yazdır zoom+ zoom-

Obezite ameliyatlarına sınırlama geldi! Keyfi uygulamaya son

Obezite ameliyatlarına sınırlama geldi! Keyfi uygulamaya son

Sağlık Bakanlığı, yayınladığı genelge ile obezite ameliyatlarına sınırlama getirdi. Hasta ve merkezlerin keyfi uygulamalarına son veren bakanlık beden kitle indeksi 30’un altında olan hiç kimse cerrahi müdahaleye yönlendirilmemesini istedi. Aksi halde kurumlara ceza kesilecek.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 20-11-2018 09:29 - Güncelleme: 20-11-2018 09:29

TÜRKİYE'de obezite oranının yüzde 33.5’e ulaşmasının ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Sağlık kuruluşlarında obezite merkezleri kurulması için çalışma başlatan bakanlığın yayınladığı Obezite Merkezleri Genelgesi yayınladı.

Genelgede merkezlerin işleyişiye ilgil bir dizi kurallar sıralandı. Hastaların öncelikli olarak sağlık taramasına geçirileceğini vurgulayan bakanlık, programa kaydın bir hafta süreceğini ve hastanın uyum durumuna göre her gün en az bir branşla görüşme yapmasının sağlanmasını istedi. 

SEBEPLERİ DE TEDAVİ EDİLECEK
Hürriyet’te yer alan habere göre konsültan hekimin kendi branşıyla ilgili bir hastalık olup olmadığı ve obezite tedavisinde bir sakınca olup olmadığının raporlanmasını isteyen bakanlık hekimin hastanın tedavi gerektiren, obeziteye sebep olan veya ilişkisiz bir hastalığını tespit etmesi halinde, bu hastalığın tedavisi eşliğinde veya sonrasında programa katılması konusunda görüş bildireceğini vurguladı.

HEKİM SÖZLEŞME İMZALAYACAK
İşte bakanlığı genelgesinde yer alan ifadeler:

Obezite tedavisi alacak kişiler için yemek yeme stili tayini yapılacak ve depresyon ölçeği ile takip formu imzalanacak. Hekimler, hastanın programa katılmasını istiyorsa Obezite Sözleşmesi’ni imzalayacaklar. Hastalar iki hafta eğitilecek. Eğitimde kazanımların en az yüzde 50’sini edindiği belgelenen hastalar bir sonraki evreye geçme hakkı kazanacak. Sekizinci hafta sonuna kadar kilo vermenin başlamaması, yüzde 10-20 arası kilo kaybına ulaşılamaması durumunda ek tedaviler olarak ilaç, geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamaları, aile görüşmeleri veya bireysel görüşme terapileri, endoskopik girişimler, bariatrik cerrahi tedavilerine başlanabilecek.

ÖNCE HEDEF KİLOYA ULAŞACAK
Hedef kiloya 5 ayda ulaşılmaya çalışılacak ve 4 ay boyunca da hedef kilo korunacak. Tüm kayıtlar, obezite karma terapi hizmetinin sona ermesinden sonra merkez veya kurum arşivine kaldırılacak. Genelge hükümlerine aykırı uygulamaların tespiti halinde sorumlular hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapılacak.” 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Obezite ameliyatlarına sınırlama geldi! Keyfi uygulamaya son haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro