eposta yazdır zoom+ zoom-

Doğum izni ile yarım gün çalışma nasıl yapılacak? 

Doğum izni ile yarım gün çalışma nasıl yapılacak? 

Memurların doğum sonrası yarım gün çalışma hakkına ilişkin düzenleme sonrası uygulama nasıl yapılacak? İşte her yönüyle doğum izni ve yarım gün çalışma hakkı...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 27-02-2016 21:01 - Güncelleme: 27-02-2016 21:01

29.01.2016 tarihli ve 6663 sayılı Gelir Vergisi Kanunu kapsamıdna yapılan değişiklik ile getirilen doğum sonrası yarım gün çalışma izni anne ve babalara çocuklarına bakacak zaman ayırmalarını sağlayacak. 

Güneş gazetesinden Arif Temir, bugünkü köşe yazısında doğum sonrası kısmi süreli çalışma iznine ilişkin bilinmeyenleri açıkladı.

İşte Temir'in o yazısından çarpıcı satırlar:

Kadın işçiye doğum yapması halinde doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni veriliyor. Doğum izinlerinin  bitiminden sonra çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar anne veya babadan birisi kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilecek. Bu talep işveren tarafından karşılanacak ve geçerli fesih nedeni sayılmayacak. Anne veya babadan birinin çalışmaması halinde, çalışan eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamayacak.

İŞE İADE DAVASI
İşveren, işçiye ben senin kısmi süreli çalışmanı istemiyorum, tazminatını al işten çık diyemeyecek. İşveren işçiyi bu sebeple işten çıkarırsa işe iade davasının koşulları varsa işçi işe iade davası açabilecek.  İşe iade davasını işçi kazanırsa, işveren işçiyi işe başlatacak veya en az 4 aylık ücreti tutarında tazminat ve ayrıca 4 aylık ücretini ödeyecek. 

TAM ZAMANLI ÇALIŞMAYA GERİ DÖNME

Doğum sonrası kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi, aynı çocuk için bir daha bu haktan faydalanmamak üzere tam zamanlı çalışmaya dönebilir. Kısmi süreli çalışmaya geçen işçinin tam zamanlı çalışmaya başlaması durumunda yerine işe alınan işçinin iş sözleşmesi kendiliğinden sona erecek. Bu haktan faydalanmak veya tam zamanlı çalışmaya geri dönmek isteyen işçi işverene bunu en az bir ay önce yazılı olarak bildirecek. 


EVLAT EDİNEN DE BU HAKTAN FAYDALANACAK

Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferiden evlat edinenler de çocuğun fiilen teslim edildiği tarihten itibaren kısmi süreli çalışma hakkından aynen faydalanabilecek. 

Hangi sektör veya işlerde kısmi çalışma yapılabileceği ile uygulamaya ilişkin usul ve esaslar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. Henüz yönetmelik çıkmadı. 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Doğum izni ile yarım gün çalışma nasıl yapılacak?  haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro