eposta yazdır zoom+ zoom-

Doğum borçlanması şartları neler?

Doğum borçlanması şartları neler?

Doğum borçlanması şartları 2016 yılı bilgileri neler? Nasıl doğum borçlanması yapılır? İşte doğum borçlanması hakkında ayrıntılar...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 26-05-2016 23:39 - Güncelleme: 26-05-2016 23:39

Kadın çalışanların iş hayatını önemli ölçüde etkileyen doğum borçlanması nasıl yapılır? Doğum borçlanması şartları neler? Doğum borçlanması fiyatları neler? Doğum borçlanması ile ilgili ayrıntılı bilgiler memurhaber.com'da.

Çalışma hayatında kadınlar için yapılan düzenlemeler doğum borçlanması şartları ile ilgili oldu. Bu borçlanma maddi durumu olmayanlar ve çocuklarını bir dadıya, kreşe veya anaokuluna bırakamayanlar için de büyük bir uygulama oldu.

Böylece hem çalışma hayatları hem de sosyal güvenceleri yeniden yapılandırıldı. Bu hizmet hakkında henüz bilgisi olmayanlar doğum borçlanması son durum nedir sorusunu sıklıkla soruyor. 1 Ekim 2008 yılında başlayan ve erken emekliliğin yolu açılan doğum borçlanması 2016 yılında tekrar düzenlendi.

KADINLARIN DOĞUM İZNİ

Asgari ücrete bağlı olarak artış gösterdiği için borçlanmaya yeni düzenlemeler getirilmesi kaçınılmaz oluyor, çünkü bu durum emeklilik prim günlerini de etkiliyor. Çalışan kadınlar bu konu da bilgi sahibi olduktan sonra çocuk sahibi olurken daha bilinçli davranıyor. Sekiz yıl önce Ekim ayında başlatılan bu uygulamada çalışan kadınlar eğer çocuk sahibi olmak isterlerse çalıştıkları kurumdan doğum iznine ayrılabiliyordu.

Doğum iznine ayrıldıkları süre içinde çalışmadıkları için emeklilik süreleri uzuyor ve sigorta primleri yatmıyordu. Yeni kanuna göre hizmet akdi kapsamında olan sigortalı kadınların doğumdan dolayı çalışamadığı 2 yıllık süreyi borçlanması için; borçlandığı süre zarfında çocuğunun yaşaması, doğum yaptıktan sonra adına prim ödenmemesi, doğumdan önce sigortalı olma şartını yerine getirmesi gerekiyor. Doğum borçlanması ile anneler hem rahat ediyor hem de sigorta hizmetlerinden faydalanabiliyor. 

DOĞUM BORÇLANMASI ŞARTLARI BELLİ OLDU

Doğum borçlanması nedir sorusu çalışan anneleri ilgilendirdiği için birçok kişinin merak etmesine neden oldu. Çocuklarına bakmak için işe gidemeyen kadınların sigorta primleri eksik gözüküyor ve sosyal güvencelerinden mahrum kalıyordu. Bu durumun olmaması içinde doğum borçlanması çıkartıldı ve kanun haline getirildi. Hem memur, hem SSK'lı hem de çalışan Bağ-Kurlu kadınlarında faydalanacağı bu uygulama ile ilgili doğum borçlanması son durum bilgileri merak ediliyor.

Gelen tüm bilgiler ve yenilikler beraberinde doğum borçlanması ne kadar sorusunu da gündeme getirdi. Doğum borçlanması şartları arasında; sigortalılık şartını yerine getirmesi, doğumdan sonra adına prim ödenmemesi, borçlanacağı sürede çocuğunun yaşıyor olması gerekiyor. Borçlandırılma süreleri boyunca doğum izni alan kadınlar sigortalı sayılıyor ama ilk olarak doğum izni talebi yapılması gerekiyor.

DOĞUM BORÇLANMASI NE KADAR OLDU?

Doğum borçlanması 2016 Sosyal Güvenlik Kurumu'nda şu şekilde açıklandı: "5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdiyle çalışanlar ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmaya başlayan sigortalılar, 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalılar ile mülga 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı Kanun ve 2926 sayılı Kanununa tabi olan sigortalılar ve hak sahipleri, sigortalının en son çalışmasının/hizmetinin geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurarak doğum borçlanması yapabilecek." şeklinde duyuru yapıldı. 2016 yılından itibaren doğum borçlanması için en düşük borçlanma bedeli birinci için 12 bin 643,20 lira, İkinci doğum için 25 bin 286,40 lira, üçüncü doğum için 37 bin 929,60 lira ödenmesi gerekiyor.  

DOĞUM BORÇLANMASI SON DURUM BİLGİLERİ NELER?

Doğum borçlanması son durum bilgileri tasarlanan yasaya göre borçlanma bir çocuk için iki yıl, iki çocuk için dört yıl, üç çocuk için de altı yıl olarak belirlendi. İlk önce iki çocuk ile sınırlandırılan yasa daha sonra üçe çıkartıldı. Üç çocuk ile birlikte çalışan anneler emeklilik için 6 yıl kazanabiliyor olacak. Borçlanma uygulaması prim gün sayısına dahil ediliyor ve 2015 yılında çalışan kadınların prime dayalı olan günlük kazancının yüzde 32'si üstünden hesaplaması yapılıyor.

Böylelikle hem anneler çocukları ile daha çok zaman geçiriyor hem de prim günlerine borçlanarak emeklilik sürelerinde sıkıntı yaşamıyor. Memur ve esnaf kadınlar böylece üç çocuk için 2160 gün kazanmış olacak.Yasa Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar'da borçlanabilecekleri sürelerde ki düzenlemelere göre köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlara da doğum borçlanma hakkı getiriliyor.

SGK hizmertleri hem emeklilik hem de iş hayatı söz konusu olduğunda kişilerin başkalarına muhtaç olmadan ihtiyaçlarını karşılamasına yönelik bir sistemdir ve zorunludur. Fakat sigorta sahibi olan kişinin kendi isteği dışında kesilirse bu süreleri prim olarak ödeyerek sigortalarının devamı sağlanıyor. Sigorta sahiplerinin doğum yaptıktan sonra çalışamadıkları zamanlar da borçlanılıyor.

DOĞUM BORÇLANMASI HESAPLAMA 2016 YILINDA DEĞİŞTİ

Doğum borçlanması hesaplama işlemi 01.01.2016 - 31.12.2016 tarihleri arasında yapacak kişiler için en düşük miktar 17.56 TL olarak belirlenirken yine aynı tarihler arası 114.19 TL olarak belirlendi.  Bir çocuk için 24 ay yapılan borçlanmaya göre eğer asgari tutarda ödeme yapmak isterse 12.643 TL ödemeleri gerekiyor; azami tutarda ise 82.180 ödeme yapılması gerekmektedir. MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir "2008 yılında kadınlara 24 ay doğum borçlanma hakkı verildi. Başlangıçta sadece SSK'lılara tanınan bu hak, 2013'te Bağkur ve Emekli Sandığı üyelerine de teşmil edildi.Oysa erkekler askerlik borçlanması yaparken böyle bir kısıtlamaya tabi tutulmamaktadır." hatırlatmasında bulundu.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Doğum borçlanması şartları neler? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 27 Mayıs 2016 08:19 peşin ödenmesi en uygunudur

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro