eposta yazdır zoom+ zoom-

Başbakan'ın 'kız bakılıyor' sözü sonrası aciller ne durumda?

Başbakan'ın 'kız bakılıyor' sözü sonrası aciller ne durumda?

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre hastane acillerinde başvuru sayısı her geçen yıl artıyor. Buna göre 2011 yılında acillere 78 milyon 37 bin 743, iken Geçen yıl bu rakam 89 milyon 457 bin 82'e ulaştı

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 14-07-2016 09:59 - Güncelleme: 14-07-2016 09:59

Başbakan Binali Yıldırım'ın "Acil servis sadece tedavi etmiyor, mutluluk ve yuva kurmak için hizmet veriyor; kız bakmaya gelenler varmış" sözleri üzerine gözler hastane acillerine çevrildi.

Habertürk, bu sözler sonrasında hastane acillerini mercek altına aldı. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre hastane acillerinde başvuru sayısı her geçen yıl artıyor. Buna göre 2011 yılında acillere 78 milyon 37 bin 743, 2012'de 77 milyon 156 bin 449, 2013'te 82 milyon 308 bin 86, 2014'te 84 milyon 870 bin 255 hasta başvurdu. Geçen yıl bu rakam en yüksek seviyeye çıkarak 89 milyon 457 bin 82'e ulaştı.

ÜCRETSİZ OLMASI ETKİLİ

Acil muayenelerin toplam muayeneler içindeki oranı yüzde 30 olarak kaydedildi. Hastaların, acillere gidişinin sürekli artmasının en önemli iki nedeni ise şöyle: Acillerde tedavilerin ücretsiz olması ve gece de hizmet verilmesi.

ACİLDEN İLGİNÇ HİKAYELER:

BUZ TORBASINDAKİ DONMUŞ FASULYE

Kız bakma' hikayesini gündeme taşıyan Acil Tıp Uzmanları Derneği, "Acilin Öyküsü" adlı bir kitap da hazırladı. Kitaptaki hikayelerden birkaçı şöyle: 

NE YAPAYIM SOĞUK BİR ŞEY BULAMADIM

Hikayeyi, Dr. Ümit Kaldırım yazıyor: "Eli kafasında bir teyzenin elinde beze sarılı yeşil bir poşet var. Teyzeyi odaya alıyorum, tabii amcayı da. Ön tanım kafayı bir yere çarpmış. Fakat bir gariplik var. Bezin ve poşetin kırmızı olması gerekmez miydi? Bezi ve poşeti almak için elimi uzattığımda bir de ne göreyim, dondurucudan çıkarılmış bir poşet, içinde de donmuş fasulye. 'Teyze bu ne?' derken kendimi gülmemek için tutuyorum. Gülüyor teyze: Ne yapayım evladım, buzdolabında soğuk bir şey bulamadım. Donmuş bu vardı."

İLAÇ YERİNE REÇETEYİ KAYNATIP İÇTİ

Dr. Kemal Yıldız yazıyor: "Bir teyzeye reçete yazıp 'Bu ilaçları kullan ve bir hafta sonra gel' demiştim. Teyze bir hafta sonra kızgın bir şekilde hastaneye geldi. 'İlaçları içtim ama iyileşemedim' dedi. 'Düzgün kullandın mı?' diye sordum. 'Oğlum verdiğin kağıdı suya koydum, iyice eriyince günde üç defa birer kaşık içtim işte!' Teyze reçeteyi muska zannetmiş.'

SERUM HORTUMU TOPLAMAYA GELMİŞ:

Doktor İnci Hanım, bir teyzeyi elindeki çantaya acil çöpünden bir şeyler doldururken fark eder; 'Teyze, çöpler tıbbi atıktır. Senin için çok zararlı olabilir' dedim. 'Zararı ziyanı yok kızım. Serum hortumu topladım. Televizyonda Derya Baykal bu hortumlardan sepet ve boncuk yapmayı göstermişti. Bak bir sepet de sana yapacağım İnci kızım' yanıtı aldım. Aynı hafta 4 kadını daha acilin çöp kutularını karıştırırken bulduk."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Başbakan'ın 'kız bakılıyor' sözü sonrası aciller ne durumda? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2020 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro