eposta yazdır zoom+ zoom-

Bakan Naci Ağbal: Kamudan tamamen atılacaklar

Bakan Naci Ağbal: Kamudan tamamen atılacaklar

Maliye Bakanı Naci Ağbal, FETÖ üyesi memurların kamu kurumlarından tamamen atılacağını kaydetti.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 31-08-2016 18:55 - Güncelleme: 31-08-2016 18:55

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuda FETÖ üyesi memurların son durumu, 2010 KPSS ile atanan memurlara ve gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ağbal, NTV'de katıldığı programda 2010 yılındaki KPSS'de soruları çalarak memuriyete girenlere ilişkin yapılacak çalışmaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Burada izleyeceğimiz yöntem, kurum kurum idareler, bu 2010 sınavına girip de kuruma yerleştirilenlerle ilgili soruşturmalar yapacak. Diğer taraftan, adli soruşturma zaten devam ediyor. Bu sınav sorularını almak suretiyle kamu kurumlarına yerleşen kişilerle ilgili ileride yapılacak tespitlere bağlı olarak zaten mahkeme kararıyla bu kişiler görevden atılacak. Aynı zamanda idarelerde bu çalışmayı yapacaklar. Bu konuyla ilgili kanun hükmünde kararnameyle de gerekli düzenlemeler yapıldı. Bu çalışmaların sonucuna bağlı olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın da her zaman söylediği üzere bunların devletteki kökü kazınacak ve bunlar tamamen kamu kurumlarından atılacak."

ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun'un 19 Ağustos'ta yürürlüğe girdiğini hatırlatan Ağbal, vatandaşların düzenlemeye yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Kanunun Resmi Gazete'de yayımlandığı gün dahi başvuru aldıklarını aktaran Ağbal, ilk başvurunun Kütahya Dumlupınar'dan yapıldığını ifade etti.

Başvurulara ilişkin rakamları da paylaşan Ağbal, "Bugün itibarıyla internet üzerinden yapılan başvuru sayısı 72 bin 760. Vergi dairelerine gelmek suretiyle başvuru yapan mükellef sayısı da 14 bin 244. Yani toplamda 87 bin 4 başvuruyu şu ana kadar aldık. Sevinerek ifade ediyorum ki vatandaşlarımız başvurularını büyük ölçüde internetten yapıyor. Bu da e-devlet uygulamalarının Türkiye'de geldiği aşamayı göstermesi bakımından önemli." diye konuştu.

YAPILANDIRMADA PEŞİN ÖDEME

Yapılandırma kapsamında peşin ödemenin avantajlarını da anlatan Ağbal, şöyle konuştu:

"Örnek vermek gerekirse 100 lira borcunuz var. 4-5 yıldır da ödemiyorsunuz ve 90 lira da faizi birikmiş. Şimdi biz diyoruz ki bu faizi yeniden hesaplayacağız. Diyelim ki hesaplıyoruz 90 liralık faiz 30 liraya düşüyor. 100 lira vergi aslı, 30 lira da yeni hesaplanmış faizi ister 6, isterseniz de 18 taksitle ödeyebilirsiniz. Taksitle ödediğiniz zaman, taksit sürelerine bağlı olarak da ilave yine orada faiz ödemeniz gerekiyor. Biz vatandaşımıza diyoruz ki örneği baz alırsak, peşin öderseniz o 30 liralık faizin de yarısını almayacağız. Yani 15 liraya düşecek. Toplam faydaya bakarsanız, 190 liralık borcunuz 115 liraya düşmüş olacak. Bakın bundan önceki yeniden yapılandırma kanunlarında olmayan yeni bir imkan getiriyoruz. Peşin öderseniz neredeyse anaparaya yakın bir miktarı ödeyip vergi dairesinden çıkabiliyorsunuz."

VARLIK BARIŞI UYGULAMASI

Varlık Barışı uygulamasına ilişkin de bilgi veren Ağbal, burada da yıl sonuna kadar belirlenmiş bir başvuru süresinin olduğunu ifade etti. Ağbal, düzenlemenin büyük imkanlar getirdiğinin altını çizerek, "Ben inanıyorum ki 6 aylık süreçte vatandaşlarımız Varlık Barışı'ndan da büyük ölçüde yararlanacak. Ben özellikle işletmelerimize çağrıda bulunuyorum. Özellikle yurt dışında iş yapan firmalarımız var. Bunlar diğer ülkelerin firmalarıyla beraber iş kursunlar Türkiye'de, onları buraya davet etsinler. Paralarını Türkiye'ye getirsinler ve emin bir şekilde Türkiye'de yatırım yapsınlar." dedi.

Tüm ülkelerin vatandaşlarının farklı nedenlerle başka ülkelerde para tutabildiğine işaret eden Ağbal, "Bakın 15 Temmuz'da vatandaşımız ne yaptı? Gitti dövizini bozdurdu Türk lirasına döndü. Şimdi burada da diyoruz ki böyle bir dönemde vatandaşlarımız yurt dışındaki varlıklarını getirsinler, kendilerini güvende hissetsinler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz kendilerine her türlü yardımı yapacağız. Yeter ki Türkiye'de yatırım yapsınlar." diye konuştu.

BİN FİRMA FETÖ'NÜN KONTROLÜNDE 

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) karşı yürütülen mücadeleye ilişkin soruları da yanıtlayan Ağbal, 17-25 Aralık sürecinden sonra FETÖ'nün sivil uzantılarının çok ciddi meydan okumalar yaptığını hatırlattı.

O süreçte herkesin, kimin FETÖ'ye yakın olduğunu az çok öğrendiğini belirten Ağbal, "Biz işletmelerimizin, bankalarımızın, finansal kuruluşlarımızın temel olarak masumiyetine inanıyoruz, masumiyet karinesi esastır ama 17-25 Aralık sürecinden sonra bilerek ve özellikle FETÖ'ye müzahir olmak suretiyle, onları desteklemek suretiyle iş yapan firmalar dışarıda." dedi.

Özel sektörde yaklaşık bin firmanın doğrudan veya dolaylı olarak FETÖ'nün kontrolü altında bulunduğuna işaret eden Ağbal, "Devletin yetkili kurumları bu firmaları biliyor ve şu anda da bu firmaların üzerine zaten devlet gidiyor ama bu firmalarla iş yapanlar acaba benim başıma bir şey gelir mi? Gelmez. Yani normal bir alışveriş yaptıysanız, normal bir işlemse herhangi bir şekilde buradan devlet olarak bir hesap sorma, sorgulama şeklinde bir şey asla söz konusu değil." değerlendirmesinde bulundu.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Bakan Naci Ağbal: Kamudan tamamen atılacaklar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro