BIST 4.984
DOLAR 18,81
EURO 20,36
ALTIN 1.151,45
GÜNCEL

Velilere ve öğrencilere kötü haber! Zam oranı belli oldu

Pandemi nedeniyle yapılamayan eğitimlerin iadeleri yapılıyor ancak yeni dönemde özel okullara ne kadar zam yapılacak?

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de eğitim sistemi koronavirüs nedeniyle aksadı. Okullarda örgün eğitime ara verilirken online eğitim üzerinden devam edildi. Yeni sistemler ortaya çıkarıldı ve öğrenciler internet ya da televizyondan eğitimlerini almaya devam ettiler. Bu süreçte özel okullara para yatıran velilere alınamayan hizmetler kadar para iadesi gerçekleşti.

2021-2022 sezonu için ise yeni tarifeler belirlendi. Yeni sezonda en yüksek zam oranı yüzde 24.72 olacak. Konuyla ilgili CNN Türk ekranlarında açıklamalarda bulunan Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk, velileri kaybetmek istemediklerini belirterek "Yüzde 15-20 arasında zam olur." dedi.

Ücret iadeleri tartışıldı

Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Kayıt dönemimiz başladı. Hiçbirimizin istemediği bir sürecin içine girdik. Eğitim de etkilendi ve bizim dışımızda gerçekleşen süreçti. Özel okullarımız bu konuda önemli adımlar attılar. Hemen Mart ayı itibariyle gelen kapanma ile birlikte online eğitim süreçlerine geçtik. Özel okullar tarafından çok iyi icra edildiğini görüyoruz. Bu süreçte ücret iadeleri tartışıldı. Verilmeyen hizmetler konusunda tutumumuzu sergiledik. Yemek, servis iadesi bize bağlı özel okullar tarafından sağlandı. 5580 sayılı yasada pandeminin ilk günlerinde verilen eğitimin online eğitimin normal eğitim yerine geçeceği belirtildi. Verilmeyen eğitimlerden bazı iadeler yapıldı. Biz bir hizmet sektörüyüz. Öğretmen ve çalışanlarımız var. Yüzde 60-65'e varan rakamlara tekabül etmektedir. Öğretmen çıkarma söz konusu olamazdı, yasaklar vardı. Sözleşmelerimizi yeniledik ama kapanan okullarımız oldu. Online eğitimde yüzde 83 başarı görüldü.

Hukuki anlamda peşine düşmeliler

Bazı okullarımız tahsilat işini okullara bırakırlar. Bizim üyemiz olan okullar bunlarla uğraşmazlar. Biz eğitimci olduğumuz için bu gibi işleri taşeronlara teslim ederler. Bu kesinlikle doğru değil. Mutlaka hukuki anlamda peşine düşmeliler.

Yüzde 15-20 arasında zam olur

Özel okullarımızda bütçelere göre okullar hesaplarını yaparlar. Formülün dışına çıkılmaz. Mayısın sonuna kadar fiyatlarını açıklamak zorundadırlar. Yüzde 32'nin üzerinde zam yapma hakları var. Erken kayıt fırsatında yüzde 24.72 gibi bir rakamla bakanlığımız e-okul'da belirledi. Şu anda bizim bütün işlemlerimiz e-okul üzerinden gidiyor. Bugün kimin evine ateş düşmedi? Burslu talepleri var. Velimizi kaybetmek de istemiyoruz. Yüzde 15-20 arasında zam olur."

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR