BIST 1.358
DOLAR 8,14
EURO 9,69
ALTIN 452,02
GÜNCEL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı duyurdu! Dijitalleşme dönemi başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan yeni açıklama geldi. Gelişen dünyada, ticaretin en hızlı şekilde yapılabilmesi ve mesafelerin kısaltılması için tüm ulaşım modlarının entegre çalışabilmesinin çok önemli olduğunu bildiren Bakan Karaismailoğlu, "Bu nedenle tüm ulaşım sistemlerimizi 'bütünleşik mod' esasına göre değerlendiriyoruz" dedi.

Karayolu ağının gücüne güç katmak için 2003 yılında Acil Eylem Planı kapsamında başlatılan karayolu altyapı geliştirme seferberliğinde önemli mesafeler kat ettiklerini dile getiren Bakan Karaismailoğlu, 19 yıl önce mevcut 6 bin 101 kilometre uzunluğundaki bölünmüş yol ağını 3,6 kat artırarak, 28 bin 204 kilometreye çıkardıklarını kaydetti.

"YILDA 14 BİN KİLOMETRENİN ÜZERİNDE ASFALT ÇALIŞMASI YAPIYORUZ"

Karaismailoğlu, "Bölünmüş yol uzunluğumuzu 2023 yılında 30 bin kilometreye çıkarmayı hedefliyoruz. 2003'te sadece 6 ilimiz bölünmüş yollarla bağlı iken, bugün tam 77 ilimiz bu imkana kavuşmuştur. 2003'te bin 714 kilometre olan otoyol uzunluğumuza, bin 809 kilometre daha ekleyerek, 3 bin 523 kilometreye ulaştırdık. 2003 öncesinde yıllık ortalama 7 bin kilometre asfalt yapılırken, şimdi yılda 14 bin kilometrenin üzerinde asfalt çalışması yapıyoruz" dedi.

"KAZALARDA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISINDA YÜZDE 79 AZALMA SAĞLANDI"

Karayollarında 2021-2023 arasında, "Trafik Güvenliği Strateji Belgesi" ile birlikte "Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı"nı da açıkladıklarını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, "Yaptığımız güvenli ve kusursuz yollar sayesinde yıllarca ardı arkası kesilmeyen, tüm ülkeyi yasa boğan ölümlü trafik kazaları haberleri de artık yok denecek kadar azalmıştır" dedi.

"ARAÇ SAYISI ARTMASINA RAĞMEN CAN KAYBI AZALDI"

Karaismailoğlu, "Karayollarımızda seyreden araç sayısı son 13 yılda yüzde 80 oranında artarken, 100 milyon taşıt km başına düşen kaza anında ölümler 5.72'den 1.21'e düşerek kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısında yüzde 79 azalma sağlandı. Yüz bin kişi başına trafik kazalarında can kaybında dünya ortalaması 18 iken, ülkemizde bu rakam, 2019 sonu itibariyle 6,6'ya gerilemiştir" ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun tamamını, 2019 yılında hizmete sunarak Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu ile İzmir-Aydın ve İzmir-Çeşme otoyolları arasındaki bağlantıyı sağladıklarını hatırlattı.

"KUZEY MARMARA OTOYOLU'NUN TAMAMLADIK"

Karaismailoğlu, "Ankara-Niğde otoyolumuz sayesinde, Kapıkule'den Güneydoğu sınır noktasına kadar uzanan kesintisiz otoyol imkanını tesis ettik. Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamladık ve trafiğe açtık" dedi.

"1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NÜ HİZMETE AÇARAK ASIRLIK HAYALİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Bakan Karaismailoğlu, "1915 Çanakkale Köprüsü ile Malkara-Çanakkale Otoyolu'nu da 18 Mart 2022'de tamamlayarak milletimizin asırlık bir hayalini daha gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin önemli turizm ve tekstil bölgelerinden Aydın ve Denizli illerini, İzmir Limanı ile Marmara Bölgesine ve aynı şekilde Akdeniz'e bağlayacak büyük projelerimizden olan Aydın-Denizli Otoyolu'nun yapım çalışmalarına da devam ediyoruz" aktarımında bulundu.

"KARAYOLLARIMIZDA DİJİTALLEŞME DÖNEMİNİ BAŞLATIYORUZ"

Bakan Karaismailoğlu, teknolojik imkanlardan yararlanarak, ülke sathındaki tüm karayollarında hareketlilik, verimlilik ve güvenlik açısından merkezi olarak yönetimini, kontrolünü ve takibini yapacak bir sistemi hayata geçirdiklerini dile getirdi.

"FİBER OPTİK HABERLEŞME ALTYAPISINI TAMAMLADIK"

Karaismailoğlu, "Bin 29 kilometre uzunluğundaki güzergahta fiber optik haberleşme altyapısını tamamladık. Ülkemizin en akıllı otoyolu olan Ankara-Niğde Otoyolu'nu 2020 yılında trafiğe açtık. Yerli ve milli ulaşım sistem altyapıları ile desteklenen otoyolumuzda 1,3 milyon metrelik fiber iletişim ağı, sensörler, kameralar, veri ve kontrol merkezlerimiz sürücülerimize hizmet veriyor" değerlendirmesinde bulundu.

"TÜM ULAŞIM SİSTEMLERİMİZİ 'BÜTÜNLEŞİK MOD' ESASINA GÖRE DEĞERLENDİRİYORUZ"

Gelişen dünyada, ticaretin en hızlı şekilde yapılabilmesi ve mesafelerin kısaltılması için tüm ulaşım modlarının entegre çalışabilmesinin çok önemli olduğunu bildiren Bakan Karaismailoğlu, "Bu nedenle tüm ulaşım sistemlerimizi 'bütünleşik mod' esasına göre değerlendiriyoruz.

"1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ'NÜ BİR YIL İÇİNDE AÇACAĞIZ"

Bu amacımız doğrultusunda karayolları ile birlikte, ülkemizdeki diğer tüm ulaşım ve iletişim modlarında büyük yatırımlara imza attık. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüleri, İstanbul Havalimanı gibi dev projeleri hizmete sunduk. 1915 Çanakkale Köprüsü'nü de bir yıl içinde açacağız" şeklinde konuştu.

Yorumlar 1 Yorum
ÇOK OKUNANLAR