BIST 3.568
DOLAR 18,58
EURO 18,15
ALTIN 1.020,02
GÜNCEL

SGK GSS borç sorgulama TC kimlik no ile SSK sorgulama

'SGK Prim borçları veya GSS borç sorgulama işlemi için ne yapmalı' sorusu özellikle prim borcu çıkan gençlerin en çok merak ettiği konu... SSK sorgulama işlemlerinizi e devlet üzerinden TC kimlik no ile yapabilirsiniz. İşte detaylar...

'GSS prim borcu öğrenme' ya da Genel Sağlık Sigortası borç sorgulaması e-devlet üzerinden TC ile sorgulanabiliyor. Özellikle gençlerin prim borçlarını öğrenmek için rağbet ettiği GSS prim borcu online rahatlıkla sorgulanabiliyor. Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama ile ilgili detaylar haberimizde...

Genel sağlık sigortası borç sorgulaması yapmak isteyen herkes artol www.turkiye.gov.tr adresinden girerek e-devlet şifresi ile bilgilerine ulaşabilir ve borç sorgulaması yapabilir.

E DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

PTT Şubelerinden e-devlet şifrenizi alarak sizlerde siteyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

İNTERNET ÜZERİNDEN ADIM ADIM GSS PRİM BORCU SORGULAMA VE ÖDEME NASIL YAPILIR?

-http://www.sgk.gov.tradresine giriş yapınız. 

-Sayfanın üst tarafında yer alan başlıklardan, E-SGK yazan başlığa geliniz.


-E SGK başlığı altında yer alan  E-Hizmetler yazan başlığa tıkladığınızda otomatik olarak e-devlet kapısı sistemine yönlendirmiş olacaksınız.


-Bundan sonra açılacak olan sayfada ilk önce, sorgu türü yazan bölümde diğer ödemeler, sorgu tipi yazan bölümde ise GSS PRİM başlığı karşınıza çıkacaktır.

-T.C. kimlik numaranızı girerek sorgu tipinizi belirleyin, yine bu sayfada yer alan güvenlik kodu karakterlerini ilgili alana doldurun

-Ekrandaki kodu girerek, GSS prim borç sorgulaması işlemlerinizi sonlandırıp, borç durumunuzu öğrenebilirsiniz.

-Aynı ekrandan, var olan borcunuzu aynı bilgiler ile ödeyebilirsiniz.

SGK ANASAYFA ÜZERİNDEN E HİZMETLER'E ULAŞMAK VE GSS PRİM BORCUNUZU ÖĞRENMEK-ÖDEMEK İÇİN TIKLAYINIZGENEL SAĞLIK SİGORTASI NEDİR? NEDEN GSS PRİM BORCU ÖDÜYORUZ?

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve hizmete sunulan Genel sağlık sigortası, tüm vatandaşların imkanlarından yararlanabildiği bir sağlık uygulamasıdır.Fakat Genel Sağlık Sigortası ya da kısaca GSS uygulamasından yararlanılabilmesi için ödenmesi gereken belli bir miktar prim ücreti bulunmaktadır. İşte, GSS imkanlarından yararlanılabilmesi için ödenmesi gereken bu primlerin ne miktar olduğunu öğrenmeye ve kontrol etmeye olanak sağlayan SGKuygulamasına, GSS borç sorgulama işlemi adı verilmektedir. Üstelik, GSS borç sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden online olarak yapabilmeniz mümkündür.


GENEL SAĞLIK SİGORTASI HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Genel sağlık sigortası olmayan her 18 yaşını geçmiş kişilerin yaptırabileceği bir sigortadır. Sigorta fırsatlarından yararlanmak için kendi sigorta priminizi kendiniz ödeyerek de sigortalı olabilirsiniz. Genel sağlık sigortası için ödeme yapmak isteyenlerin artık saatlerce sıra beklemesine ya da evraklarla uğraşmasına gerek kalmadan sadece internet üzerinden giriş yaparak hem borç sorgulama yapması hem de var olan borcunu ödemesi daha kolay bir hale getirildi. İsteyen herkes PTT şubelerinden e-devlet şifresini alarak siteye giriş yapabilir ve bu şekilde kısa sürede bilgilerine ulaşarak istediğini yapabilir. İnternet üzerinden sizlerde giriş yaparak borcunuzu sorgulayıp ardından da kredi kartınız ile borcunuzu ödeyerek sigortalı olmaya devam edebilirsiniz.

Kişilerin online olarak bilgi alabilmesi ve sigortasını takip edebilmesi amacıyla SGK tarafından özel uygulamalar oluşturulurken, ilgili uygulamalar e devlet üzerinden kullanıma sunulmuştur. E devlet aracılığı ile sunulan hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka üyelik bilgileri ile sisteme erişim sağlaması gerekir. Aksi halde sistem üzerinden herhangi bir sorgulama yapılamaz. Sorgulama biz tr blog sitesindeki SSK sorgulama yazısında belirtildiği gibi SGK menüsü altında yer alan bazı hizmetler resimdeki gibidir

SSK
Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR