BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
ÖĞRETMEN

Sahte diplomalı öğretmenin ifadesine bakın bu nasıl savunma

TRABZON'da 19 yıl sahte diplomayla öğretmenlik yapan R.G.S'nin savcılıktaki ifadesi şaşkına çevirdi.

Trabzon'da 19 yıl sahte diplomayla öğretmenlik yapan ve hakkında dava açılan R.G.S.'nin yargılanmasına devam edildi. R.G.S.'nin avukatı duruşmada yaptığı savunmada "Eğer alınan maaş zararsa öğrencilerin de bu hizmet karşılığında aldıkları diplomalarının iptal edilmesi gerekir" dedi. R.G.S. de savcılık ifadesinde, "Bunca yıllık emeklerim ne olacak?" diye sordu.

Hakkında 'resmi belgede sahtecilik' ve 'Kamu kurum ve kuruluşları, tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık' iddiasıyla dava açılan R.G.S., 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmaya katılmazken, Milli Eğitim Bakanlığı vekili avukat Elmas Turhan da bakanlığın davaya katılma talebini belirterek sanığın cezalandırılmasını istedi.

"MESLEK HAYATIMDA ÇOK BAŞARILI OLDUM"

Geçirdiği soruşturmada bakanlık tarafından ihraç edilen ve hakkında açıldığı davası süren R.G.S., savcılığa verdiği ifadesinde öğretmenlik mesleğini çok sevdiğini belirterek, "Çok pişmanım. Devleti zarara uğratmadım. Ama çok çalıştım. Rapor kullanmadım. Sicilim başarılarla doludur. Benim 19 senelik emeklerim ne olacak? Mesleğe atanıp göreve başladıktan sonra bu işin duyulması konusunda çok korktum. Meslek hayatımda çok başarılı oldum. Bu olay benim bunca yıllık sırrımdı. Ama çok sıkıntısını yaşadım. Kalp hastası oldum. Bu olay ortaya çıktından sonra kalp hastalığı nedeniyle tedavi gördüm. Ömür boyu ritm bozukluğu ilacı kullanacağım" dedi.

'Öğrencilerin diplomalarının iptal olması gerekir'

Devam eden duruşmada sanık avukatı iddia edilen zarar konusuna katılmadıklarını, öne sürülen miktarın da gerçek zarar olmadığını söyleyerek, "Müvekkilim kurumdan almış olduğu bu paralar karşılığında hizmet vermiştir. Eğer bu hizmeti kabul etmeyip alınan maaşı gerçek zarar olarak kabul edersek, öğrencilerin de bu hizmet karşılığında almış oldukları diplomaların da iptal olması gerekir" ifadelerini kullandı. Mahkeme heyeti, geriye dönük süre içerisinde iddia edilen dolandırıcılık suçu nedeniyle oluşmuş zarar var ise bu miktarın ne kadar olduğunun tespit edilmesine karar vererek duruşmayı erteledi

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR