BIST 3.568
DOLAR 18,59
EURO 18,14
ALTIN 1.016,85
EMEKLİ

O annelere erken emeklilik müjdesi!

Başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olduğu tespit edilen çalışan kadına erken emeklilik kapıları açılıyor. İşte ayrıntılar...

1 Ocak'tan itibaren başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olduğu tespit edilen kadın çalışanın her yılı 360 gün yerine 450 gün olarak değerlendirilecek. Bu uygulama ile ağır engelli çocuğu olan anneye erken emeklilik kapıları açılıyor. Ayrıntılar haberimizde...

Başka birisinin bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan kadın sigortalıların erken emekli olma hakkı bulunmaktadır. Bu durumdaki kadın sigortalıların çalışma süreleri yüzde 25 oranında artırılmaktadır. Bu durumdaki kadın sigortalıların bu haktan yararlanabilmeleri için çalışmaları veya isteğe bağlı sigortalı - iştirakçi olmaları şartı gerekmektedir.

Akşam'ın haberine göre ağır engelli çocuğu bakım ihtiyacı nedeniyle iş hayatında yer alamayan kadın sigortalılar isteğe bağlı sigortalı olarak da söz konusu erken emeklilik hakkından yararlanabilmektedir.

EKİM 2008 SONRASI İÇİN

SGK'nın geçtiğimiz yıl yaptığı değişiklikle 'başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede malul ibaresi', 'başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli' olarak değiştirildi. Başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan annelerin erken emeklilik hakkı yalnızca 1 Ekim 2008 sonrası süreleri kapsamaktadır.

RAPORUN TARİHİ KRİTİK

Dolayısıyla bu durumdaki kadın sigortalıların 1 Ekim 2008'den önceki çalışmaları için erken emeklilik hakkı söz konusu değildir. Ayrıca sağlık kurulu raporu tarihi erken emeklilik hakkının başlayacağı tarihtir. Kadın sigortalının çocuğu 1 Ekim 2010 tarihinde 'başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli' raporu almışsa annenin erken emeklilik hakkı bu tarihten sonra başlayacaktır. Kadın sigortalıların 1 Ekim 2008 ila 1 Ekim 2010 tarihleri arasındaki çalışmaları nedeniyle erken emeklilik hakkından yararlanması mümkün değildir.

HANGİ ŞARTLARIN SAĞLANMASI GEREKİYOR?

BU haktan yararlanmak için bazı şartlar gerekiyor. Engelli çocuğunu yatılı kuruma veren anneler erken emeklilik hakkından yararlanamazlar. Evlatlık durumdaki çocuklar için de erken emeklilik hakkından yararlanılması mümkündür. Ağır engelli çocuğun evlenmesi halinde annenin erken emeklilik hakkı sona ermektedir. Engelli çocuğun çalışıyor olması da, annenin erken emeklilikten yararlanmasına engel değildir.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILMALI? 

Kadın sigortalılar erken emeklilik hakkından yararlanmak için başvurularını çalışmaları devam ederken veya emekli olacakları dönemde yapabilirler. Ancak başvurunun sağlık kurulu raporu alındığı tarihte yapılması faydalı olacaktır. Raporla ilgili bir sorun çıkması halinde düzeltme yapılabileceği için hak kayıplarını engelleyecektir.

20 YIL ÇALIŞMASI YETERLİ 

BU durumdaki kadın sigortalılara sağlanan erken emeklilik hakkı ile 53 yaşında emekli olmak mümkündür. Daha önce hiç çalışması olmayan ve çocuğu 1 Ocak 2016 tarihinde 'başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli' olduğu tespit edilen bir kadın sigortalı bu tarihte isteğe bağlı sigortalı olmuşsa, 9.000 gün ve 58 yaş şartıyla emekli olabilecektir. Bu durumdaki kadın sigortalının çalıştığı her yıl 360 yerine 450 gün olarak değerlendirileceği ve çalıştığı her bir yıl için emekliliğinden 90 gün indirileceği için; 25 yıl yerine 20 yıl çalışması ve 58 yaş yerine 53 yaşında emekli olması mümkündür.

Yorumlar 1 Yorum
ÇOK OKUNANLAR