BIST 1.385
DOLAR 8,42
EURO 10,02
ALTIN 494,83
GÜNCEL

Kum siyaha boyandı! "Denize girmek intihar gibi bir şey"

BALIKESİR’in sahillerinde kumun rengi, kirlilik ve müsilaj nedeniyle sarıdan siyaha döndü. Sahillerdeki kirlilik, drone ile havadan görüntülendi.

Bandırma’da sahiller, sanayi kuruluşlarının denize atık bırakması, deniz salyası, arıtma tesislerinin yetersizliği, evsel atıklar ve zirai ilaçlar gibi nedenlerle kirlendi.

Deniz suyu, kirlilik nedeniyle siyaha büründü. Sahillerdeki kumun rengi de sarıdan siyaha döndü. Denizdeki kirlilik dronla havadan görüntülendi.

Bandırma'nın deniz ve hava kalitesinde sıkıntı yaşandığını belirten Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz, “Bandırma, maalesef deniz ve hava kalitesi anlamında sıkıntılı günler yaşıyor. Bir yandan denizimiz kirlendi. Deniz salyasıyla kaplandı ve bu kirlilik yeni değil." dedi.

Ergöz, "Kirlilik yılların birikimi. Bandırma'ya çok yakın bir yerde organize sanayi bölgesi kurulmak isteniyor. Burada bir tarım arazisi söz konusu. Tarımın önemini pandemi gösterdi. Bu tarım arazileri üzerine sanayi yapılması çevremizi daha da kirletecek" diye konuştu.