BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,73
GÜNCEL

Koronavirüslü cenazeler işte böyle yıkanıyormuş

Ülkeler bir bir önlemler alırken cenazeler de belirli kurallarla yıkanıp defin işlemi yapılıyor. Koronadan ölen kişilerin nasıl yıkandığı da merak konusu. Mersin'de Büyükşehir Belediyesi Şehir Mezarlığı'nda görev yapan gassallar cenazelerin koronavirüs tedbirlerine uygun şekilde yıkandığını anlattı. Gassallar, koronavirüslü cenazelerin hastanede yıkandıktan sonra silikonla kapatılan ceset torbasına konularak son yolculuklarına hazırlandığını anlattı.

Büyükşehir Belediyesi Şehir Mezarlığı'nda görev yapan gassallar hem mesleklerini nasıl yaptıklarını hem de son koronavirüs döneminde yaşadıklarını anlattı. Her gün ölü bedenlere dokunan gassallar, koronavirüs salgını nedeniyle birtakım önlemler altında işlerini sürdürüyor.

Cenaze Hizmetleri ve Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'nde çalışan 3 kadından biri olan üç çocuk annesi Ayşe Gürsoy, işlerini dışarıdan çok zor görünse de severek yaptıklarını dile getirdi.

Ölü bedenlerin kendisini ürkütmediğini belirten Gürsoy, "5 yıldır bu işi yapıyorum. Çocuklarım, eşim her zaman destek oldu. Zaman zaman zorlandığımız cenazeler oluyor. Cenaze yakınlarını görünce üzülüyoruz. Ama işimi severek yapıyorum. Evet herkesin yapabileceği bir meslek değil.

Cenazelerden korkmuyorum, onları bebek misali yıkayıp, sahiplerine teslim ediyoruz. İlk cenazem denizde boğulan bir kişiye aitti. Kalp krizi geçiren 10 yaşındaki bir kız çocuğunun cenazesini yıkarken çok etkilenmiştim. Annesi geldi aklıma, o cenazeyi hem yıkadım hem ağladım" dedi

'KORONAVİRÜSLÜ CENAZELER HASTANEDE YIKANIYOR'

Koronavirüslü cenazelerin hastanede yıkandığını belirten Gürsoy, "Koronavirüs nedeniyle cenazeyi yıkarken tek kullanımlık tulum giyiyoruz, eldiven ve maske takıyoruz. Yıkandıktan sonra ceset torbasına koyarak silikonluyoruz.