BIST 2.391
DOLAR 15,61
EURO 16,32
ALTIN 915,27
GÜNCEL

Hava -20 su 40 derece! Görmek isteyenler oraya koştu! Buz gibi havanın keyfinin onlar çıkardı

Türkiye'nin değişik illerindeki fotoğraf tutkunları, Bitlis'in Güroymak ilçesinde kaplıcaya giren manda ve atları fotoğraflamak için kente geliyor.

Yazın yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlayan Budaklı köyündeki kaplıca, kışın da sıcak suya giren manda ve atları çekmek isteyen fotoğraf tutkunlarına ev sahipliği yapıyor. Hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü köyde, kış şartlarının ağır geçmesinden dolayı ahırlardan dışarıya çıkarılamayan manda ve atlar, sahipleri tarafından belirli aralıklarla kaplıcaya götürülerek yıkanıyor.

Fotoğraf tutkunları da bölgede etkisini sürdüren soğuk hava nedeniyle buharlaşmanın yoğun yaşandığı 40 derece sıcaklıktaki kaplıcada yıkanan manda ve atları görüntülemeye çalışıyor. Farklı illerden kente gelen fotoğrafçılar, sıcak sudaki manda ve atların sırtından kaplıcaya dalış yapan gençleri de fotoğraf karelerine yansıtıyor.

Van'dan gelen fotoğrafçı Rıdvan Süslü, AA muhabirine, kaplıcanın yaz ve kış turistlerin ilgi gösterdiği bir yer olduğunu söyledi. Köylülerin kışın uzun süre ahırda kalarak kirlenen hayvanlarını temizlemek amacıyla kaplıcaya getirdiğini anlatan Süslü, şöyle konuştu:

Buraya gelmek için yüzlerce kilometre yol yapıyoruz: "Her yıl yoğun kar yağışının olduğu dönemlerde burayı ziyaret ederek fotoğraflıyoruz. Buraya defalarca geldik ama doyum olmuyor. Buradan çekilen birçok fotoğrafın sadece ülkemizde değil, dünya çapında ödül aldığını biliyoruz. Bölge halkı için çok kıymetli. Buraya gelmek için yüzlerce kilometre yol yapıyoruz. Şartlar her ne kadar zor olsa da her seferinde buranın tadını fazlasıyla alıyoruz. Burası fotoğrafseverlerin, fotoğrafa ilgi duyanların uğrak noktası olabilecek bir yer."