BIST 1.378
DOLAR 8,11
EURO 9,70
ALTIN 454,57
GÜNCEL

"Hastaneler tıka basa tekrar dolunca anlarız." Önlemler unutuldu!

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, kademeli normalleşme kararlarıyla birlikte koronavirüs önlemlerinin unutulduğunu söyledi. "Çok sürmez üç hafta sonra hastaneler tıka basa tekrar dolunca anlarız." diyen Sarıkaya, "O zaman da restoranlar, kafeler neden kapandı narası atmayın" dedi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, 'Aşı tuttu' başlıklığıyla yayımlanan bugünkü yazısında yeni normalleşme kararlarıyla birlikte Ankara'da koronavirüs önlemlerinin hiçe sayıldığını yazdı. Sarıkaya, "Sanki kafeye, restorana oturunca virüs gelmezmiş gibi hepsi de maskeleri kaldırıp atmış" ifadelerini kullandı.

"Restoranlar, kafeler tıklım tıklım dolu"

Sarıkaya'nın yazısının ilgili kısmı şöyle: Serbestleşme kararının alındığı günden bu yana Ankara’da dolaşıyorum. Sanki yüzde 50 oranında azaltma değil, arttırma kararı alınmış gibi restoranlar, kafeler tıklım tıklım dolu. Sanki kafeye, restorana oturunca virüs gelmezmiş gibi hepsi de maskeleri kaldırıp atmış; umurumda mı dünya havasına girmiş. Bunun nasıl bir sonuç getireceğini sanırım öngörmek istemiyorlar. Vaka sayısının dün 11 bin 520'ye fırlamasının yakın zamanda getirisi 20 bin demektir, bunun da ne anlama geldiğini yakında anlarlar. Vaka sayılarındaki bu denli yükselişin nedeni, bilim insanlarının aktardığına göre hastanelere gelenlerin üçte ikisinde de görüldüğü gibi İngiltere'de ilk ortaya çıkan ve yayılma gücü yüksek olan mutant virüs.

"Bazı aymazların tutumu nedeniyle yok olan hayatlar bir daha getirilemez"

Hemen söyleyeyim, ilk başlarda karşılaştığımız Vuhan virüsünden 1000 adet aldığınızda diyelim ki 300’ü bünyenize giriyordu. Mutant virüsten aynı oranda aldığınızda bünyenize giren sayı 800’ü aşıyor; bu da daha ağır hasta olmanıza yol açıyor.

Çok sürmez üç hafta sonra hastaneler tıka basa tekrar dolunca anlarız… O zaman da restoranlar, kafeler neden kapandı narası atmayın.

Restoranların kafelerin bulunduğu caddeleri boydan boya gezin, tıpkı yaz aylarında yaptığınız gibi kendinizin yine buna neden olduğunu görürsünüz. Belki sizlerin dükkanları yeniden kapanır, ama içinizdeki bazı aymazların tutumu nedeniyle yok olan hayatlar bir daha getirilemez.

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR