BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
GÜNCEL

Gazi devletin parasına dokunulmaz dedi milyonluk davadan feragat etti

AĞRI'da Uzman Jandarma Çavuş Cengiz Erduran (44), yaralanıp gazi olduktan sonra maddi ve manevi tazminat davası açtı. Mahkemenin talep ettiği bilirkişi raporunda 1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruşluk tutarı çok bulan gazi, davadan feragat etti. Devletin bu kadar yüksek parayı şahsına ödemesinden vicdanen rahatsızlık duyacağını belirten gazi, 'Biz bugüne kadar devletimizin malına, parasına dokunulmayacağı bir görüşle eğitildik. Hiç pişman değilim' dedi.

Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak Jandarma Karakolu’na 5 yıl önce PKK'lı teröristler tarafından düzenlenen bombalı saldırıda ağır yaralanan Jandarma Uzman Çavuş Cengiz Erduran, yaklaşık 2 yıl süren tedaviyle sağlığına kavuştu.

 Taburcu olduktan sonra Trabzon’a yerleşen Erduran’a, 'gazilik' unvanı ile 22 yıllık askeri görevinden malulen emekli edilerek 160 bin TL tazminat verildi. Erduran, 2017 yılında ise avukatı aracılığıyla 120 bin TL talepli maddi- manevi tazminat davası açtı.Kulağında işitme kaybı, ayağında aksaklık yaşayan Erduran’ın tazminat davasını gören Erzurum 2’nci İdare Mahkemesi, bilirkişi raporu hazırlattı.

1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruş ödeme alacaktı

Raporda, vazife malullüğüne dair bağlanan gelir ve ödemeler dikkate alındığında Erduran’ın 1 milyon 679 bin 866 lira 71 kuruş karşılanmamış zararı bulunduğu bildirildi.

O dönem yaralı halde yaşam mücadelesi veren gazi, mahkemenin, kendilerine ulaşan rapor hakkında görüşünü sorduğunda verilecek miktarı çok bulup, maddi tazminattan vazgeçtiğini bildirdi.