BIST 1.385
DOLAR 8,87
EURO 10,43
ALTIN 499,05
YAZARLAR

Emeklilere SGDP destek primi tümüyle kalktı mı?

Emekli maaşı yetişmeyen kişiler ya dükkan açarak ya da başkasının yanında işe girerek çalışmaya devam eden emekliler için ismi Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kaldırıldı mı? İşte cevabı...

Bursa’dan Ali Ünal soruyor: “Bünyamin bey, emekli olmuş ama işyerimizde çalışmaya devam edenler var. Şimdi bunların SGDP Destek Primi kaldırıldı mı, onları aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirecek miyiz? Maaşlardaki kesintiler kalktı dediler, bu bizim çalışanımızı etkiler mi?”

Sayın okurum, ülkemizde emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmek sıkça gördüğümüz bir durum. Emekli maaşı yetişmeyen kişiler ya dükkan açarak ya da başkasının yanında işe girerek çalışmaya devam ediyor.

SGDP NEDİR?

İşte bu şekilde çalışan kişileri için ismi Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) olan bir prim uygulanıyor. Emekli olup çalışmaya devam edenler böylece sosyal güvenlik bütçesini desteklemiş oluyor.
SGDP emekliliğe yarayan gün biriktirmiyor, yani ekstradan maaşınıza zam gelmiyor çalıştıkça. Yani havaya giden bir prim…

SGDP UYGULAMASI NAASIL İŞLİYOR?

SGDP emekliliğe yarayan gün biriktirmiyor, yani ekstradan maaşınıza zam gelmiyor çalıştıkça. Yani havaya giden bir prim…

SGDP’nin uygulanmasında son Torba Yasa ile çok önemli değişiklikler oldu. Bir kısım sosyal güvenlik destek primi kaldırıldı, diğer kısmı ise devam ediyor… Çok karıştırılan bir alan olduğu için ayrıntıları ile açıklayalım.

Maaşlardan Kesinti Artık Kalktı!
Bir işverenin yanında işe girenler için destek primi işverenlerinden alınsa da, kendi işini yapan (yani kendi nam ve hesabına çalışan) emeklilerin destek primleri maaşlarından kesiliyor.

Daha doğrusu kesiliyordu! Ta ki Torba Yasaya kadar…

Geçtiğimiz hafta yayımlanan 6663 sayılı Torba Yasa bunu kaldırdı.
Daha önce yüzde 15 oranında yapılan bu kesinti geçen yılın başında çıkartılan Torba Yasa ile yüzde 10’a indirilmişti. Şimdi ise tamamen kaldırıldı. Böylece çalışmaya devam eden emeklilerin maaşlarına 100 TL civarında ekstra zam geldi.


MAAŞ KESİNTİSİ KİMLERİ KAPSIYORDU?

Bazıları bu anlattığımız durumu SGDP Destek Primi artık kaldırıldı diye yorumladı. Oysa durum öyle değil…

Şöyle ki, maaşlardan kesinti olarak alınan SGDP, tarımsal faaliyette bulunanlar hariç olmak üzere Bağ-Kur’lu olacak şekilde çalışmaya başlayanları kapsıyordu. Şimdiye kadar bu şekilde çalışmaya başlayan emeklilerden aylıklarının kesilmemesi için dilekçe verenler maaşını almaya devam ediyordu. Yani çalışsalar bile maaşları kesilmiyordu.
Ama bu maaşlardan yüzde 10’u oranında sosyal güvenlik destek primi kesilmekte idi.

Türkçeleştirecek olursak, kendi adına çalışan, dükkan açan, vergi mükellefi olan, şirket ortağı olan ve benzer işler yapan emeklilerin maaşları yüzde 10 düşüyordu. Şimdi bu durum kaldırıldı.

GEÇEN SENE TORBA YASAYLA AZALMIŞTI

Sosyal güvenlik destek primi 2015 yılının Nisan ayında çıkan yasaya kadar yüzde 15 oranında uygulanıyordu.

Ancak bu yılın başında 6645 sayılı Torba Yasa yüzde 10’a indirildi.
Bu indirimden yaklaşık 630 bin emekli yararlandı…

Destek priminin 5 puanlık indirilmesi emekli aylıklarında ortalama en az 50 Liralık bir artışa neden olmuştu. Yani geçen yıl atılan adım ile destek priminin hafifletilmesi sağlanmış, emeklilere kıyak geçilmişti…

Şimdi ise çalışan emeklilere bir kıyak daha yapıldı, yüzde 10 maaşları arttırıldı.

SSK'LI ÇALIŞANLAR İÇİN SGDP SÜRÜYOR

Burada karıştırılan nokta şu: Bir işverenin yanında çalışanlar için sosyal güvenlik destek primi SGDP kaldırılmadı!

Yani 6663 sayılı Yasayla kaldırılan Bağ-kur SGDP’leri..

4/a sigortalısı olarak SGK’lı bir işyerinde veya banka sandığı kapsamında çalışanlarla ilgili bir değişiklik yapılmadı. Yani emekli biri işyerinizde çalışırsa bunu 4/a kapsamında SGDP türündeki aylık prim ve hizmet belgesiyle bildirmeye devam edeceksiniz.
Emekli olup da işyerinizde çalışanlar için yine eskiden olduğu yüzde 7,5 işçi payı, yüzde 22,5 işveren payı ve yüzde 2 kısa vadeli sigorta kollar payı olmak üzere SGDP ödemeye devam edeceksiniz…

---

Kıssadan Hisse
“Mutlak hak mutlak haksızlıktır.”
— Çiçero

---

Sorularınız için:
www.twitter.com/bunyaminesen
www.facebook.com/bunyaminesen.yazilar


Yazarın önceki yazıları için:
/yazar/bunyamin-esen-181.html


Yazarın yazı arşivi için:
http://www.inter/bunyamin-esen-1081z.htm

Bu yazının tüm hakları Memurhaber.com'e aittir. "www." biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.

Yorumlar 6 Yorum