BIST 5.096
DOLAR 18,80
EURO 20,43
ALTIN 1.163,15
EMEKLİ

Emekli zamları artıyor mu yeni oranlar ne kadar olacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak ayında alacakları zammı bekliyor. Enflasyona göre zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranları yarın açıklanacak. Yeni emekli maaşları ne kadar olacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ayını dört gözle bekliyor. Enflasyona göre zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranları yarın açıklanacak. 3 Ocak'ta ise kesinleşecek. Peki yeni SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları ne kadar olacak? Detaylar haberimizde...

Emeklilerin Ocak ayında alacakları zam oranı için artık sayılı günler kaldı. Şu ana kadar 4 aylık enflasyon oranı yüzde 3.43 olarak şekillendi. Yarın açıklanacak kasım enflasyonu ise bunun üzerine eklenecek. 3 Ocak'ta açıklanacak oranla birlikte zammın yüzde 5'i bulması bekleniyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yarın Kasım ayı enflasyonunu açıklayacak. Buna bağlı olarak da zam oranı büyük oranda şekillenecek. Çünkü yarın açıklanacak veri ile birlikte 5 aylık enflasyon oranı da ortaya çıkmış olacak. 3 Ocak'ta Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla da kesin rakam ortaya çıkacak. Uzmanlar, Temmuz-Aralık enflasyonuna ilişkin çeşitli tahminler dile getirirken, şu ana kadar gerçekleşen enflasyon verileri ipuçlarını veriyor.

ŞUAN ENFLASYON ORANI; 3,43

TÜİK verilerine göre; Temmuz-Ekim enflasyonu yüzde 3.43 olarak gerçekleşti. Yani 4 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 3.43 olarak görünüyor. Kasım ve Aralık enflasyonun oranları da buna eklenecek. Yarın açıklanacak veri, Ocak zammını büyük ölçüde şekillendirecek. Emekliler önlerini daha net görebilecek. Bu noktadan sonra zammın kesinleşmesi için tek adım kalacak.

EN AZ MAAŞ BİN 535 LİRA

Halen en düşük esnaf emeklisi aylığı bin 260 lira seviyesindeb ulunuyor. Bu maaş yüzde 3.43 artışla bin 260 liradan bin 303 liraya yükselecek. En düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı da bu artış oranına göre bin 6 liradan bin 40 liraya çıkacak. En düşük maaş; 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda bin 485 liradan bin 535 liraya, 2000-2008 arasında emekli olanlarda bin 165 liradan bin 204 liraya yükselecek. Bu tutarlar, Kasım ve Aralık enflasyonlarıyla daha da yüksek olacak..

Yorumlar 1 Yorum
ÇOK OKUNANLAR