BIST 3.568
DOLAR 18,58
EURO 18,14
ALTIN 1.019,03
MEMUR

Emekli işçi rapor parası alabilir mi?

Rapor parası almak isteyen emekli işçi ne yapmalı, emekli işçi sağlık sorunları nedeniyle rapor aldığı durumda rapor parası alabilir mi? İşte cevabı...

MEMURHABER.COM- 'Rapor parası nasıl alınır?' sorusu rapor parasını almak isteyen çalışanların en merak ettiği konu... Rapor parası almak için ne yapmak gerekir, rapor parası nasıl sorgulanır? Emekli işçi rapor parası alabilir mi? İşte tüm detaylarıyla rapor parası...

Rapor parası, sigortalının iş kazası geçirmesi, meslek hastalığına tutulması ya da hastalık ve analık hallerinde, kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama hali olarak bilinen rapor alma durumunda çalışanın SGK'dan aldığı paradır. Rapor kanundaki tanımı geçici iş göremezlik belgesidir. Geçici iş göremezlik ücreti iş veren tarafından değil, SGK tarafından çalışana ödenir. İnternet üzerinden yapılan başvuru incelenerek elektronik ortamdan ödeme yapılır ve sigortalı iş göremezlik ödeneğini Ziraat Bankası aracılığıyla alabilir.

SGK RAPOR PARASI SORGULAMA E-DEVLETTEN YAPILIYOR

SGK Rapor parası sorgulamasını sadece e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. e-Devlet şifreniz varsa sorgulama işlemini sisteme size özel şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Şifreniz yoksa eğer size en yakın PTT’den 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi edinebilinir ve hemen kullanmaya başlayarak rapor parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Dünya Gazetesi'nden Resul Kurt, köşe yazısında irdelediği 'emekli işçinin rapor parası alıp alamayacağı' konusunda şunları söylüyor:

KİŞİ ÇALIŞTIĞI TARİH İTİBARİYLE 4/A SİGORTA KAPSAMINDA...

Bir kişi çalışmaya başladığı tarih itibariyle 4/a kapsamında sigortalı
sayılmakta ve bu tarihten itibaren genel sağlık sigortası kapsamına
girmektedir. SGK uygulamalarına göre esasen iki tür...

Bir kişi çalışmaya başladığı tarih itibariyle 4/a kapsamında sigortalı sayılmakta ve bu tarihten itibaren genel sağlık sigortası kapsamına girmektedir. SGK uygulamalarına göre esasen iki tür yardımdan yararlanılabilmektedir. Birincisi sigortalıların tetkik, teşhis, tedavi, ilaç, ortez­protez cihazlar sağlanması gibi sağlığını geri kazanmaya dönük hizmetler, ikincisi ise çalışamadığı dönemlerde uğrayacağı gelir kayıplarını telafi edecek geçici iş göremezlik veya iş kazalarında
sürekli iş göremezlik ödenekleri verilmesidir. Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması halinde sağlık yardımlarından faydalanabilirler.


HİÇ SGK'LI OLMAMIŞ İSE...

Örneğin, bir kişi ilk defa 01.01.2016 tarihinde çalışmaya başlamış ise ve bu tarihe kadar hiç SGK’lı olmamış ise 30 gün prim ödendiğinde 01.02.2016 tarihi itibariyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.
Ayrıca, 4/a kapsamındaki sigortalıların iş kanunlarında ücretsiz izin sayılan süreler haricinde ayrıca bir takvim yılı içerisinde toplam bir ayı aşmayan ve işverenlerince belgelendirilen ücretsiz izin sürelerinde genel sağlık sigortalılıkları devam edecek.


Yani, bir takvim yılı içinde bir ayı aşmayan anlaşmalı ücretsiz izin hallerinde genel sağlık sigortalısı sayılmaya ve sağlık yardımı almaya devam edeceklerdir.4/a kapsamında tüm sigorta kollarına tabi çalışanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğranılması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) alabilirler.

GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ ALABİLMEK İÇİN...

Tüm sigorta kollarına tabi çalışanlara geçici iş göremezlik ödeneği ödenebilmesi için;

a­) İstirahatın başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermemesi, (sigortalı olarak çalışıyor veya işten çıkmışsa 10 günlük sürenin geçmemesi)

b­) İş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması,

c)­ Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması gerekmektedir.

Ancak, emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışanların, hastalık veya doğum nedeniyle istirahat raporu almaları durumunda geçici iş göremezlik ödeneği verilmez. Sosyal güvenlik destek primi (SGDP) ödeyerek çalışanların sadece iş kazasına uğramaları durumunda geçici iş göremezlik ödeneği
verilmektedir.

 
KİMLERE GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ VERİLMEZ?

Örneğin, 30 gün SGK prim ödemesi tamamlandıktan sonra hastalığı sebebiyle 20günlük rapor alan bir kişiye kendisine SGK tarafından geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) verilmeyecektir. Çünkü hastalığın anlaşıldığı tarihten önce 90 gün prim ödemesi yoktur. 90 gün tamamlandıktan sonra rapor alınması halinde rapor parası ödenecektir. Öte yandan emekli olduktan sona 3 yıldan bu yana bir işyerinde
sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışan bir işçinin hastalığı nedeniyle 2 ay rapor alması durumunda kendisine herhangi bir geçici iş göremezlik ödeneği (istirahat parası) ödenmeyecekti.

SSK RAPOR PARASI NASIL ALINIR?

Sgk rapor parası alınan raporla alakalı belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaşmasından sonra kurum tarafından yapılan inceleme sonucunda sonuçlandırılır.Yapılan incelemeden sonra geçici iş göremezlik ödeneği ödemesini sosyal güvenlik kurumu PTT şubelerine veya Ziraat Bankasına yatırır.

Yorumlar 1 Yorum
ÇOK OKUNANLAR