BIST 10.471
DOLAR 32,78
EURO 35,25
ALTIN 2.446,34
GÜNCEL

Doğu Perinçek'ten Fransa'ya mektup! Bu yalanı kullanmaktan vazgeçin

Fransa sözde Ermeni Soykırımıyla ilgili skandal bir karar imza atarak 24 Nisan'ı Ermeni Soykırımını Anma Günü olarak tanıdı. Türkiye'den karara tepkiler gelirken Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Fransa'ya bir mektup yazdı ve 'bu yalanı kullanmaktan vazgeçin' dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 24 Nisan gününü sözde “Ermeni Soykırımı'nı Anma Günü” olarak Fransız takvimine koyan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a iletilmek üzere bir mektup kaleme aldı.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik harekat hazırlığına karşı Macron'un soykırım yalanını gündeme getirdiğini belirten Perinçek, bu girişimin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Avrupa mahkemelerindeki üç önemli karara dikkat çeken Perinçek'in mektubu şöyle:

“Sayın Cumhurbaşkanı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2. Daircsi'nin 'Perinçek-İsviçre Davası' diye anılan yargılamadaki 17 Aralık 2013 günlü kararını ve AİHM Büyük Dairesi'nin 15 Ekim 2015 günlü kararını incelemenizi öneririm. Yine AİHM'nin Ali Mercan, Ethem Kayalı, Hasan Kemahlı ile İsviçre Devleti arasındaki davada aldığı 28 Kasım 2017 tarihli kararı da dikkatinize sunuyorum. AİHM'nin üç ayrı kararından sonra, artık bir devlet adamı, hiçbir şekilde 'ü”Ermeni Soykırımı”ndan söz edemez. AİHM kararlarında, cumhurbaşkanlarının, parlamentoların ve hükümetlerin soykırım konusunda hüküm vermeye yetkili olmadığı belirtiliyor.

YALANI KULLANMAKTAN VAZGEÇİN: Soykırıma hükmetme yetkiniz yok. Hukuk dışı Ermeni Soykırımı yalanını Türkiye'nin Kuzey Suriye Harekâtı'na karşı gündeme getirme gayreti içindesiniz. Biz Vatan Partisi olarak, Ermeni Soykırımı yalanının son zamanlarda Kürt sorunu bağlamında kullanıldığına dikkat çekmiştik. Artık pas tutmuş olan hukuk dışı safsatalara sarılmaktan vazgeçmenizi öneririm.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı M. İlker Yücel başkanlığındaki Vatan Partisi heyeti, bugün Fransız Konsolosluğuma giderek Perinçek'in mektubunun Fransızcasını yetkililere verecek.

Yorumlar
ÇOK OKUNANLAR