BIST 1.378
DOLAR 8,11
EURO 9,70
ALTIN 455,01
EMEKLİ

Çalışmayan kadınlara ev hanımlarına emeklilik müjdesi!

Ev hanımlarının merak ettiği konulardan birisi de emeklilik şartları. Milyonlar emekli olacağı günlerin hayalini kurarken ev hanımları emeklilik şartlarını araştırıyor. Şu anda emeklilik için yasalarımız yıl, yaş ve prim olmak üzere 3 şart koyuyor. Bir de bilindiği üzere isteğe bağlı sigorta sistemi var. Bu sistem sayesinde başta ev hanımları olmak üzere çalışma imkanı olmayan ya da çalışmaya ara vermiş, primi eksik olanlar emekli olabiliyor.

Ev hanımlarına çalışmadan emeklilik müjdesi! Anında emekli olunabiliyor! En düşük prim miktarı ise sık sık araştırılıyor. Günlük hayatta ev hanımlarının en büyük hayalleri de emekli olmak. Ancak çalışmadan da isteğe bağlı sigorta sistemi aracılığıyla emekli olmak mümkün olabiliyor.

Emekli olmak için sadece bir işyerinde çalışarak belli bir prim ve yaşı doldurmak gerekmiyor. Ancak başta ev kadınları olmak üzere çalışma imkanı olmayan vatandaşlara da emeklilik fırsatı var. İsteğe bağlı sigortalı olanlar sadece emeklilik haklarından değil, diğer çalışanlar gibi sağlık hizmetlerinden de yararlanıyor. Bu yıl için en düşük prim aylık bin 144 lira. En çok da 7.5 katı yatırılabiliyor.

3 ŞART

Emeklilik için yasalarımız yıl, yaş ve prim olmak üzere 3 şart koyuyor. Yıl için belli bir süre sigortalı olarak geçirmek lazım.

Yaş da işe giriş tarihine göre belirleniyor. Primin ise yine işe giriş tarihine göre günlük olarak ödenmesi gerekiyor. Primi isterseniz birisine ait işyerinde çalışarak, isterseniz kendi işyerinizi açarak ya da bir şirkete ortak olarak veya borçlanarak kazanabiliyorsunuz.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA SİSTEMİ

Bir de isteğe bağlı sigorta sistemi var. Bu sistem sayesinde başta ev hanımları olmak üzere çalışma imkanı olmayan ya da çalışmaya ara vermiş, primi eksik olan vatandaşlar emeklilik hakkına kavuşuyor.

İsteğe bağlı sigortalılar kendi primlerini kendileri ödeyerek günlerini tamamlayabiliyor.

BAŞVURU NASIL YAPILIR

İsteğe bağlı sigortayı başlatmak da çok kolay. En yakın SGK müdürlüğüne giderek bir dilekçe vermek yeterli.

İsteğe bağlı sigortalılar 1 Ekim 2008 sonrası 4B'li yani Bağ- Kur'lu olarak değerlendiriliyor. Yani emeklilik hesaplanırken Bağ- Kur şartları geçerli oluyor.

Tabii bu durumda SSK'lılara göre daha fazla prim ödemek gerekiyor. Ancak daha önce çalışması olup eksik primi olanlar, 3.5 yıldan (1261 günden) daha az isteğe bağlı sigorta ödeyerek primlerini tamamlarsa, SSK'dan emekli olabiliyor.

Ödenecek primler geçerli asgari ücrete göre belirleniyor. Brüt asgari ücretin yüzde 32'sini ödeyerek isteğe bağlı sigortalı olunuyor. Bu yıl için en düşük prim aylık bin 144 lira. En çok da 7.5 katı yatırılabiliyor.

HASTANE ÜCRETSİZ

İsteğe bağlı sigortalı olanlar sadece emeklilik haklarından değil, diğer çalışanlar gibi sağlık hizmetlerinden de yararlanıyor.

Üstelik sadece kendileri değil, bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklarına da bu hizmet sunuluyor. İsteğe bağlı sigorta yaptırmayan çalışmayanlar GSS primi ödüyor.

İŞTE ŞARTLARI

18 yaşını doldurmuş olmak,

Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

Kendi çalışmalarından dolayı emekli maaşı almıyor olmak,

İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle SGK'ya başvuruda bulunmak,

Her ay prim ödemek,

Türkiye'de ikamet etmek.

Yorumlar 1 Yorum
ÇOK OKUNANLAR