eposta yazdır zoom+ zoom-

YÖK'ten “post-doktora” yapma şartı için açıklama

YÖK'ten “post-doktora” yapma şartı için açıklama

YÖK, doçentlik kadrolarına atanmak için “post-doktora” yapma şartı getirilmesine ilişkin bir kanun taslağı hazırladığı iddialarını yalanladı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 29-03-2017 13:04 - Güncelleme: 29-03-2017 13:04

YÖK, post-doktor yapma şartıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan iddialara göre doçentlik kadroları için post doktora getirildiği söylenmişti. YÖK bu iddiaları yalanladı.

YÖK'ün açıklaması:

"Son günlerde bazı medya organlarında YÖK’ün, doçentlik kadrolarına atanmak için “post-doktora” yapma şartı getirilmesine ilişkin bir kanun taslağı hazırladığı, bu taslakta, doçentlik sınavından başarılı olanların da aynı üniversitede görev yapamayacağı ve başka illere gönderileceği şeklinde bütünüyle gerçekdışı haberler yayınlandığı görülmüştür.

Yükseköğretim Kurulunun böyle bir çalışması olmadığı gibi muhammen ve muhayyel bu düşünceyi de doğru bulmamaktadır.

Yükseköğretim Kurulunun uzun müddetten beri kamuoyu önünde savunduğu ve dillendirdiği görüş, üniversitede kadrosu bulunmayan doktoralı insan kaynağının da üniversitelerin araştırma merkezlerinde ve laboratuvarlarında çalışabilmelerine imkân tanınmasıdır. Bu ise doktorasını tamamlayanlar için yeni bir istihdam kapısı olacaktır. Bu iki konunun karıştırılmasının mazeretinin cehalet bile olamayacağı aşikârdır.

Haberlerde iddia edildiği gibi doçentlik için doktora sonrası 3 yıl çalışma şartı veya doçentlik unvanı alınması sonrası başka şehirde görev yapma zorunluluğu gibi bir yasal düzenleme çalışması kesinlikle bulunmamaktadır.

Bu tarz hayal ürünü asılsız haberlere itibar edilmemesini kamuoyundan özellikle rica ederiz."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN YÖK'ten “post-doktora” yapma şartı için açıklama haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro