eposta yazdır zoom+ zoom-

Yazı mutlaka yüzerek geçirin bakın neden

Yazı mutlaka yüzerek geçirin bakın neden

Sıkılmadan spor yapmanın en iyi yolu olan yüzme, psikolojik olarak da rahatlık veriyor. Yüzerek vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırabilir, kas ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. İşte yüzmenin faydaları...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 27-07-2017 06:10 - Güncelleme: 27-07-2017 06:10

Sıkılmadan spor yapmanın en iyi yolu olan yüzme, psikolojik olarak da rahatlık veriyor. Yüzerek vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırabilir, kas ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. İşte yüzmenin faydaları...

1. Tüm Kaslarınızı Çalıştırıyor

Yüzmenin faydaları arasında ilki, neredeyse tüm kasları eşit oranda çalıştırması. Spor salonu programlarında sadece belli kaslara yoğunlaşarak çalıştığınız için kimi zaman kemik ve kas problemi yaşamanız normal. Ancak yüzmede böyle bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz yok. Hal böyle olunca kemik ve eklem sağlığınızı en iyi şekilde korursunuz.

2. Çok Fazla Kalori Yaktırıyor

Yüzme, istenmeyen kalorileri yakarak kısa sürede forma girmek için en iyi yöntemlerden biri. Bir saat normal tempoda yüzerek yaklaşık 500 kalori yakabilirsiniz. Hatta yüzme sırasında metabolizmanız, o kadar hızlanır ki havuzdan veya denizden çıktıktan sonra bile kalori yakmaya devam edersiniz.

3. Koordinasyonu Artırıyor

Gövde, baş, kollar ve bacaklarla beraber neredeyse vücudunuzdaki bütün kaslar aktif ve dengeli hale geldiği için beden koordinasyonunuz da maksimum düzeye çıkar.

4. Duruş Pozisyonunu Düzeltiyor

Yüzmenin faydaları arasında omurga sağlığını koruması da var. Özellikle bel-sırt ağrısı çekenler, masa başı işlerde çalışan veya duruş problemi yaşayanlar için ideal bir seçim.

5. Herkese Açık

80’li yaşlarda birinin spor salonunda ağır egzersizler yaptığını görmek zor olsa da denizde veya havuzda bu yaş grubuna sıkça rastlamak mümkün. Hatta aynı durum 2-3 yaşlarında çocuklar için de geçerli! Yani yüzme, yaştan ya da fiziksel faktörlerden etkilenmeyen nadir sporlardan biri. Ve enerji veren gençleştirici etkisiyle de herkese hitap ediyor.

6. Ferahlatıyor

Bunaltıcı yaz günleri gelip çattığına göre serinlemek ve ferahlamak için herkesin deniz ya da havuz hayali kurduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta bu serinleme ihtiyacının sadece insanlar değil, hayvanlar için de ne kadar gerekli olduğunu yakında görmeye başlayacağız.

7. Sosyalleştiriyor

İster havuzda ister denizde olsun aynı amaçla bir araya gelindiği için sosyalleşmek de kolaylaşıyor. Her ne kadar ebeveynlerin deniz veya havuz keyfi, çocuklarını kontrol ederek geçse de onların bile kaliteli zaman geçirdikleri kesin!

8. Ruh Sağlığına Destek Oluyor

Fiziksel aktivitelerin her yaşta psikolojik sağlığı desteklediği, uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Yüzmenin faydaları arasında bu etki de yer alıyor. Su içindeyken bedeni üzerinde hakimiyet kurarak denge sağlayabilenler, zaman içinde düşünceleri üzerinde de kontrol sahibi olabiliyor. İyi hissetmek için harika bir neden daha!

9. Esnekliği Artırıyor

Su içindeyken kemik ve eklemlerde çok düşük düzeyde bir baskı olduğu için kaslarınız gevşiyor, haliyle esnekliğiniz de artıyor. Böylece koşu, bisiklet ve ağırlık çalışması gibi sporlara oranla daha çok verim alıyorsunuz. Kendinizi daha az yorgun hissetmeniz de cabası.

10. Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Yüzmenin bağışıklık sisteminizi koruyup güçlendirdiğini biliyor muydunuz? Hücreleriniz yüzerken eşit oranda kan ve oksijen aldığı için vücudunuz toksinlerden arınıyor. Yüzmek, lenf sistemini de düzenleyerek akyuvarlarınızı koruyor ve bedeninizde dengeli bir şekilde dağıtıyor. Bu da başta kanser olmak üzere pek çok sağlık sorunundan korunmanıza yardımcı oluyor.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Yazı mutlaka yüzerek geçirin bakın neden haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro