eposta yazdır zoom+ zoom-

Yaşlının bakım sigortası devletten!

Yaşlının bakım sigortası devletten!

Evinde yaşlısı, engellisi ve yatalak hastası olan binlerce vatandaşa develtten güzel haberler var. Evinde hasta bakan kişiler devletin sigortalı "bakım elemanı" olacak ve emekli olacak.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 26-03-2013 09:30 - Güncelleme: 07-01-2016 16:01

Hükümet, vatandaşların 'Yaşlanınca bana kim bakacak?', 'Aniden kaza geçirip felç olsam benimle kim ilgilenecek?' kaygılarına son verecek 'bakım sigortası' uygulamasını hayata geçiriyor.

Sağlığında prim ödeyen, hastalığında 'krallar gibi' yaşayacak. Aile Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Türkiye'deki tüm vatandaşların prim ödeyerek, sigortaları üzerinden özel bakım hizmeti alabilmesini sağlayacak çalışmaya başladıklarını söyledi. "Uygulama 'primli ödeme' üzerine kurulu olacak. Maddi durumu yetersiz vatandaşlar için de gelir testi sonuçları baz alınarak farklı prim miktarları belirleyeceğiz" diyen Çiftçi, primlerini yatıran tüm vatandaşların özel bakım hizmeti alabileceğini belirtti.

ESNEK ÇALIŞMA

Çalışma Bakanlığı, evde yakınına bakanların sosyal güvenlik hakkını "esnek çalışma modeli" içerisinde yerleştirmeyi planlıyor. Yakının bakımı bittiğinde sigortalılığın sürecinin de sona ereceğini dikkat çeken bürokratlar, bunun ancak "esnek çalışma" şeklinde uygulanabileceğini ifade ediyor. Sosyal güvence için sertifika kıstası getirilecek olmasının nedeni, evde yakınına bakan kişilerin bu hakkı istismar etmesinin önlenmesi. Yapılacak denetimlerle yakınına iyi bakmadığı tespit edilenlerin sigortasına son verilmesi de planlanıyor.

244 BİN DUL KADINA MAAŞ BAĞLANDI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın, 2012'de başlattığı 'herhangi bir sosyal güvencesi olmayan eşi vefat etmiş kadınlara maaş bağlanmasını projesi'ne şimdiye kadar 359 bin kişi başvuru yaptı. Bakanlığın yaptığı incelemenin ardından, 244 bin kişinin başvurusu kabul edildi. Bakanlık, eşi vefat etmiş ve herhangi bir geliri olmayan bu kadınlara 2 aylık periyotlarla 500 TL düzenli yardım vermeye başladı. Yardım programı kapsamında, 2012'de ödeme oluşturulmuş sistemdeki hak sahibi 244 bin 108 kişiye, toplam 371 milyon 492 bin 750 TL ödeme yapıldı. Maaş bağlanan kadın sayısının giderek artabileceğini ifade eden bakanlık yetkilileri, 16 bin 675 başvurunun da değerlendirme aşamasında olduğunu kaydetti. Yetkililer, gelen her başvurunun değerlendirileceğini belirtti.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Yaşlının bakım sigortası devletten! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro