yandex izleme resmi
56
Anasayfa » Kamu Personeli » Üniversiteli İşçiler Personel Reformu için ne diyor?

Üniversiteli İşçiler Personel Reformu için ne diyor?

Üniversiteli İşçiler Personel Reformu için ne diyor?
Üniversiteli işçiler personel reformu yapılırken tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan önlisans, lisans mezunu olup işçi kadrosunda görev yapanları da kapsamasını talep ediyoruz dediler.
editor@internethaber.com İdris Borak Haberleri
Eklenme Tarihi: 13-02-2013 23:44:00 | Güncelleme: 26-11-2015 01:55:20

Yaklaşık bir buçuk yıldır gündemde olan personel reformunda artık son aylara geliniyor. Üniversiteli İşçiler İstanbul Temsilcisi Musa KOCAKİREN'in reforma dönük eleştiri ve önerilerini dile getirdi.

İşte Üniversiteli İşçiler'in personel reformuna dönük talepleri:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dağınık kadro yapısının düzeltilmesini istemesiyle birlikte bakanlıklarda kanun tasarısı çalışmaları hızlandırıldı.

Başbakan çalışanların tek statüye indirilmesini özellikle söyledikten sonra sivil toplum kuruluşlarından destek geldi.

Üniversiteli işçiler personel reformu yapılırken tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan önlisans, lisans mezunu olup işçi kadrosunda görev yapanları da kapsamasını talep ediyoruz dediler.

Bulundukları kurumlarda zaten yıllardır 4857 sayılı kanuna tabi olarak görev yapan üniversiteli işçiler diğer memur ve sözleşmeliler gibi fiili olarak kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevlerde çalışmaktadır.Bir defaya mahsus memur statüsü hakkı verilmesine istemektedirler.

Çalışma Bakanlığının yaptığı tespitlere göre;Devlet kapısından geçimini sağlayan kamu işçi sayısı da ve çeşitliliği de azımsanamayacak kadar fazla. Devletten 296 bin 476 kamu işçisi maaş alırken, bunların 131 bin 424'ü belediyelerde görev yapıyor.

62 bin 462 kamu işçisi ise Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) çatısı altında gözüküyor. Devlet 30 bin 896 işçiyi ise geçici işçi statüsünde çalıştırıyor. Bunlar 11 ay üzerinden devlette görev yapıyor. Geçici işçinin yanı sıra başka bir çalışma modeli ise geçici personel. Sosyal hakları kısıtlı olan geçici personelin sayısı ise 21 bin 569. Kamu kurumlarında memur çatısı altında yer alan başka bir kadro ise kapsam dışı personel. Tamamı KİT'lerde gözüken bu çalışanların sayısı 1.906.

Memur-Sen Genel Başkanı Sayın Ahmet Gündoğdu, KİT’lerde, Kültür Bakanlığı bünyesinde ve başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere yerel yönetimler ile çeşitli kurumlarda “mühendis”, “avukat”, “mimar”, “istatistikçi”, “arkeolog”, “sağlık personeli”,”tekniker”  ve benzeri unvanlarda büro personeli olarak görev yapmalarına rağmen daimi veya geçici “işçi” statüsünde istihdam edilen lisans ve ön lisans mezunu personeller vardır dedi.

Kamu-sen Genel Başkanı  İsmail Koncuk,Kamu Personel Sisteminde aynı işverenin farklı statülerde personel çalıştırmasına da dikkat çeken KONCUK “Kamuda aynı işi yapan, aynı özelliklere sahip ama farklı statülerde çalıştırılan personel vardır dedi.Tayin, atama, yer değiştirme, terfi gibi unsurlar idarecilerinin keyfiyetine göre belirlenmekte, terfilerde kariyer ve liyakat ilkesi göz ardı edilmektedir. Her bakanlık ve kuruluşta atama, yer değiştirme, görevde yükselme kriterleri büyük farklılıklar içermektedir ve uygulama birliği bulunmamaktadır diye ekledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Aynı işi yapan ancak aynı maaş ve sosyal haklara sahip olmayan personel rejiminin baştan aşağı değişmesi için düğmeye basıldığını deklare etti.

Çalışma Bakanı ve Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, STV'nin canlı yayınına katılarak önemli açıklamalar yaptı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, kamuda çalışan işçi ve sözleşmelilerde performansa dayalı ücretin geliştirilebileceğini söyleyerek Avrupa Ülkelerinden örnekler verdi. Belediye sözleşmelileri konusu çok soruluyor. Yoğun bombardımana tutuluyoruz. Yerel Yönetimlerde sorun yok.Bu dönem içersinde 30 Haziran'a kadar gerçekleşecek. Sayın Başbakanımızın bu sözü var. Çalışanların haklarını korumamız gerekiyor. Haklar konusunda sıkıntıyı çözmek gerekiyor. Geçici işçiler özellikle Üniversite Mezunu işçiler. Bunların durumu Belediyelerde çalışıyorlar işçi statüsünde. Üniversiteli işçiler.. Kadro talepleri var. Türkiye bu mevzuat kargaşasından kurtulmalı. Bizi de sistemi de yoruyor. Bunların kadroya alınması çok farklı. Taleplerini büyük paket içersindeki konulardan biri de Üniversite işçilerdir." dedi.

YORUM YAZIN Üniversiteli İşçiler Personel Reformu için ne diyor? Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 20 YORUM
 • #
  Musa Kocakiren2013-02-15 15:32:32Kurumlarımızda yan yana çalıştığımız, Memur ve Sözleşmeli Memur arkadaşlarımız gibi, Üniversite mezunu olmamıza ve onlar gibi fiili olarak kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevlerde çalışmamıza rağmen statümüz (4857) farklıdır. MEMUR OLMAK İSTİYORUZ
 • #
  hekim2013-02-16 16:10:34bende bir belediyede işçi statüsünde çalışan veteriner hekimim.kendi işimi yapıyorum.ama işçiyim.tayin hakkım yok,yükselme şansım yok.sözleşmeliye memur kadrosu verilince tayin hakkı olacak .bizim suçumuz işçi mi olmak.devlet büyüklerimize sesleniyorum elinizi vicdanınıza koyun lütfen.aksi bir durum haksızlığa neden olacaktır.
 • #
  Alparslan TAŞAR2013-02-18 08:35:13Üniversi mezunu olarak memuriyete geçmek istiyoruz bütün Devlet büyüklerimizin sesimizi duymalarını istiyoruz.Memuriyet istiyoruz EVET MEMUR OLMAK İSTİYORUZ.
 • #
  şener2013-02-18 09:48:52ben ünversite mezunu işçiyim fakat birim amiri işçiyim diye temizlik görevi verdi. benim suçum ne. sadece memur işi yapan işçilermi kadroya gecek yoksa tüm üniversite mezunu olanlarmı lütfen cevaplayın
 • #
  Rıfkı2013-02-18 14:16:15Belediyede işçi statüsünde çalışıyorum,üniversite mezunuyum. Kurumda ilgili müdürlüğün bel kemiği denebilecek önemde her işi yapıyoruz, vasıfsız işçi kategorisinde olduğumuz için seçme hakkımız yok. Personel arasında adaletsizlik, mobing, cepheleşme vb. her türlü huzursuzluk oluşuyor. Bunlardan ne kadar kaçınsanız da mevcut sistem bunu kendi üretiyor, adaletle hükmetmesi emredilenlerden adalet bekliyoruz...
 • #
  Polat2013-02-19 18:23:23Üniversite mezunu Tarım il müdürlüğünde veteriner hekim işçiyim.15 yıldır işçi olarak veteriner hekimlik yapıyorum .fakat birde resmi olarak yapalım diyorum nasipse siz ne diyiyorsunuz.
 • #
  İSMAİL2013-02-20 11:50:26Ben Önlisans mezunuyum. bizim sayımız kullanılarak sadece lisans mezunlarına kadro almak gibi bir çalışma var sanki. önlisans mezunu arkadaşlar bu durumu fark edin.
 • #
  gülcan2013-02-20 15:01:16Bende 13 yıldır belediyede çalışmaktayım. İşletme Fakültesi bitirmiş bir kadrolu işçi olarak BİZİMDE KADRO'yu HAK ETTİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM. 6 AY önce alınan sözleşmeliler memur olacak bu haksızlık.......................
 • #
  işçi teknıker2013-02-21 09:18:10KAMUDA VE TUM KITLERDE 4857 SAYILI İŞÇİ TEKNIKER arkadaslar BELEDIYEDEKI ÜNİVERSİTELİ İŞÇİLER DEGIL cıkacak yasada kesınlıkle tum kamu ve kıtlerdekı TEKNIKER- MUHENDISLERI kapsamalı 2007-2011 YILINDAKI caykur gıbı bıreysel kurmua ve bolgeye ozel olmamalı.AYNI YOLDAN GECTIK AYNI SUDAN ISTIK ISE TUM KITLERI KAPSAMALI. Türkıye Kömür İşletmelerı ve Muesesesındekı KPSS LI işçi teknıkerler
 • #
  canan2013-02-21 11:31:12Bende bir bakanlıkta mesleği biyolog olan, ancak vasıfsız işçi olarak çalışan daimi işçiyim. Aynı işi yaptığım memur arkadaşlarımızdan hem maddi hem sosyal haklar bakımından çok gerideyim. Kamu Personel rejiminde biz kamu kurum ve kuruluşlarında 4857' ye tabi olarak çalışan üniversite mezunu işçilerinde kapsam içine dahil olmasını büyüklerimizden talep etmekteyiz.
 • #
  selim kutlu2013-02-24 18:58:40meslek liselileride unutmayalım ticaret lisesi mezunuyum işçiyim tazminatlarımız ödenerek memurluğa geçmeyi istiyoruz
 • #
  Mehmet Selim Selçuk2013-02-25 08:55:58Sayın Başbakanımdan bir defaya mahsus memurluğa geçiş hakkı istiyoruz. Bunun örnekleri yakın zamanda var. Örnek ÇAYKUR. Sayın Başbakanım Karedenizli seçmenlerin oyu ile bizimki bir değil mi yoksa. 3 tür oyumu sana veriyorum. Sonuna kadar helal olsun. Ama bu talebimizi de lütfen dikkate alın...
 • #
  yüksek lisanlı işçi2013-02-25 17:44:26Aynı problemler kültür ve turizm bakanlığında da var üniversite mezunu ve ayrıca yüksek lisansını yapmış birisiyim işçiyim yan masadaki arkadaş lise mezunu memur adalet 4b.li girip kadroyu alanlardan yeter diyoruz herkes eğitimine göre sınıflansın boşamı okuduk harç yatırdık nerde adalet eşitlik
 • #
  kemal2013-03-04 16:13:48Yaptığımız işten hiç bir zaman gocunmadık.Verilen her işi elimizden geldiği kadar yaptık ve yapacağız.Lakin ikinci ve hatta üçüncü sınıf insan görülmekten bir türlü kurtulamadık.Lise mezunu memur bey olarak ifade edilirken yüksek okul mezunu olduğumuz halde onlara usta diye hitap edin şeklindeki düşünce yapısından son derece şıkayetçiyiz.Eğer üniversite mezunu işçi olmak etik olarak yanlışsa bizim diplomalarımızı iptal edin.Bizde insan statusu kazanalım.
 • #
  fatih2013-03-04 16:35:51Ünversite mezunu işçiler olarak bizde eğitimimizin gerektirdiği işi ve ünvanı istiyoruz.Biz bu amaçla devlet ve ailemizin imkanlarını kullandık.Şimdi emeğimizin karşılığını istiyoruz.Haksız birşey istemiyoruz. Bu şartları taşıyanlara sağlanan haklar bizimde en doğal hakkımız.KAMUDA ÇALIŞAN ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİLER OLARAK KAZANACAKLARIMIZI DEĞİL KAZANDIKLARIMIZI KAYBETMEDEN MEMUR OLMAK İSTİYORUZ
 • #
  mustaf özdemir2013-03-10 11:40:07Üniversite mezunu işçiler olarak sesimiz duyulsun memur olmak istiyoruz
 • #
  tuğba2013-03-27 10:06:23aynı statüde ve hatta 20 yıllık memurlardan daha da bilinçli ve verimli çalışmamıza rağmen alt sınıflarda olmak çok üzücü, bizimde haklarımız sağlam ve yerinde olmalı adalet istiyoruz.. MEMUR OLMAK İSTİYORUZZZ
 • #
  hakan tez2013-04-25 21:05:01üniversite mezunu işçiler olarak personel reformuna dahil ılmak istiiyoruz bir defaya mahsus memur kadrosu verilmesi için düzenleme yapılmalıdır.memurr olmak istiyoruz
 • #
  üniersiteli işçi2013-04-30 16:12:18sözleşmelilerin kpss ye girmeden 657 olması dikey geçiş, işçi üniversitelinin 657 olmak istemesi yatay geçiş olarak değerlendirmek yanlış olmaz herhalde. Bence yatay geçişlerin her zaman daha kolay olması gerekir, sadece sesimizi doğru yerlere duyurmak gerekir. Musa Kocakiren beye katkılarından dolayı teşekkürler.
 • #
  HATİCE2013-05-06 15:40:37SAYIN BAŞBAKANIM LÜTFEN SESİMİ DUYUN ...ÜLKENİN SORUNLARI BİR BİR ÇÖZÜME ULAŞIRKEN BİZİM DE SORUNUMUZU ÇÖZMENİZİ TALEP EDİYORUM. İŞÇİ KADROSUNDAKİ ÜNİVERSİTE MEZUNU PERSONELİN MEMUR KADROSUNA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ.