Üniversite sınavı YGS - LYS kalkıyor mu yeni sistem nasıl olacak?

Üniversite sınavı nasıl olacak YGS - LYS kalkıyor peki yeni sistem nasıl işleyecek? YGS-LYS kaldırıldı yeni üniversiteye giriş sistemi 1 ay içinde açıklanacak

Üniversite sınavı YGS - LYS kalkıyor mu yeni sistem nasıl olacak?

Üniversite sınavı nasıl olacak YGS - LYS kalkıyor peki yeni sistem nasıl işleyecek? YGS-LYS kaldırıldı yeni üniversiteye giriş sistemi 1 ay içinde açıklanacak. Ancak kulislerden üniversite sınavı değişikliği ve yeni üniversite giriş sisteminin detayları sızdı. İşte eğitim kulislerinde konuşulan ve YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın anlattıkları ışığında 2018 üniversite sınavı değişikliği ve YGS-LYS ayrımı yapılmadan yapılacak sınavın detayları... Rehberlik uzmanı Salim Ünsal öğrencilerin üniversite sınavı ilişkin en çok merak ettiği 10 soruya yanıt verdi.

Üniversite sınavı YGS - LYS kalkıyor mu yeni sistem nasıl olacak?

1- YGS tamamen mi kalktı yoksa LYS ile mi birleştirildi?
YGS isim, uygulama tarihi, uygulama biçimi ve sonraki sınava baraj niteliği bakımından kalktı ama bazı fonksiyonları devam ediyor. YGS’deki amaç ön lisans programlarına girerken kullanılacak puan türlerini belirlemek, lisans programlarının puanına katkı sağlamak ve lisans sınavları için baraj niteliği taşımaktı. Baraj fonksiyonunu kaybetti ancak diğer vasıfları devam ediyor. YGS’de 9 ve 10’uncu sınıf konularından soru geliyordu. Yeni sistemde öğrenciler müfredatın tamamından sorumlu olacağı için sınavda YGS tarzı sorular sorulabilir.

Üniversite sınavı YGS - LYS kalkıyor mu yeni sistem nasıl olacak?

2- Yeni sistemde testlerin ağırlıkları ne olacak, şu anda hangi derse daha çok çalışmam gerekiyor?
Bu yıl geçilecek bir sistemde bu tür radikal değişiklikler de olmamalı. Önceki sistemde puanların hesaplanmasında hangi dersler daha etkili ise yenisinde de bu etki görülmeli. 4 puan türü eksik bilgilendirme olabilir. Bu konu bir an önce netleştirilmeli. 4 puanda kaldığı taktirde test ağırlıklarını çeşitlendirebilmek mümkün olmayacaktır.


Üniversite sınavı YGS - LYS kalkıyor mu yeni sistem nasıl olacak?

3- Yabancı dil öğrencileri sadece YGS’ye ve yabancı dil sınavlarına giriyorlardı. Bu öğrenciler ne olacak?
Yabancı dil ve edebiyat programlarına girecek adayların yine bu sınavların yerine eşdeğer olarak konulmuş sınavlara girmesi öngörülüyor. Dil puanından söz edildi, bu da yabancı dil sınavının yine var olduğunun bir göstergesi.

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2020 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro