yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1505
  0,42 %

 •  

  EURO
  2,9765
  0,81 %

 •  

  ALTIN
  594,91
  0,71 %

Taşeron işçiye kadro geliyor!

Taşeron işçiye kadro geliyor!
Memurhaber.com - Binlerce taşeron işçilerin yüzünü güldürecek bir uygulama için hükümet düğmeye bastı. Artık taşeron işçilerde kadrolu işçilerle aynı haklara sahip olacak..

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ücret, izin, mesai gibi konularda haksızlığa uğrayan taşeron işçilerin sorunlarını çözmek için bir yasa taslağı hazırladı. Hazırlanan taslak, işçi ve işveren sendikalarının görüşüne açıldı. Taslağın yasalaşmasıyla; taşeron işçiler çalıştırıldıkları kurumlardaki diğer işçilerle aynı haklara sahip olacak.

TAŞERON İŞÇİNİN HAKLARINI TANILACAK

Taslağa göre; patronlar bir işyerinde sadece asıl işi tamamlayan yan işleri değil, asıl işi de taşeron bir şirkete vererek, taşeron işçi çalıştırabilecek. Yine taslağa göre; patronlar, işçiler arasında dengeyi gözetecek. Yani işveren, aynı işi yapan kendi işçisi ile taşeron işçi arasındaki ücret, mesai, izin gibi özlük haklarını ilgilendiren konularda ayrım yapamayacak. Ayrım yapması halinde, çalıştırdığı taşeron işçiye kendi işçisi muamelesi yapılarak tüm haklarını alması sağlanacak.

KAMUDA 1 MİLYONU AŞTI

Türkiye'de hem kamuda hem de özel sektörde taşeron işçi çalıştırılması çok yaygın. Halen, kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Yapılacak düzenleme, özel ve kamu taşeronlarını kapsayacak. Taslak kamu taşeronlarını da ilgilendireceği için artık devlette, düşük maaşla hemşire, hastabakıcı, röntgenci çalıştırılamayacak. O hastanede çalışan hemşire, hastabakıcı ne maaş alıyorsa, taşeron işçiye de aynısı verilecek. Çalışma süresi, izin, mesai hakları ile kıdem tazminatı aynı şekilde işletilecek. Kıdem tazminatlarını devlet üstlenecek.

Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

7 Yorum
 • antrenor

  23 Nisan 2014, Çarşamba

  hizmet alımı antrenörlere kadro verilirse tam isabet olur.
 • antrenör

  23 Nisan 2014, Çarşamba

  hizmet alımı antrenörlere iş garantisi verilsin lütfen teşekkürler
 • hizmet alımı antrenör

  23 Nisan 2014, Çarşamba

  hizmet alımı antrenörlere kadro mu? yoksa iyileştirme mi ? gelecek hepsinden öncesi iş güvencesi gelmesi ......?
 • hizmet alımı antrenör

  23 Nisan 2014, Çarşamba

  sözleşmeliler kadroya geçti. ya hizmet alımı antrenörler ne zaman geçecek
 • esın

  23 Nisan 2014, Çarşamba

  ben hastahanede calişan personelim eşim yok çoçuklarima bakan benim eşimden ayrıldım 750tl bize yetmiyor bizlerde faydalanabileçekmiyiz benim gibi niçe aynı durumda olanlar var allahim ınşallah bizi kapsar diye umarim teşşekürler
 • antrenör

  23 Nisan 2014, Çarşamba

  hizmet alımı antrenörlere kadro gelecekmi
 • belediye amelesi

  23 Nisan 2014, Çarşamba

  ne kadrosu arkadaşım 2 yıldır çalıştığım şirkete benimle aynı işi yapıp 6 aylık çalışan adam benden 200tl fazla ücret alıyor önce bunu düzeltin yetkili kişiye soruyorum bu işler torpille oluyor diyor hayvan muamelesi görüyoruz akp ye oy yok bundan sonra..

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 5357f102e5484
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 5357f102e5484
  [anonym_comment_status] => 1
)