eposta yazdır zoom+ zoom-

Taşeron işçinin yüzünü güldürecek 20 Mayıs düzenlemeri

Taşeron işçinin yüzünü güldürecek 20 Mayıs düzenlemeri

Hükümet, yeni kıdem tazminatı sistemini öncelikli olarak taşeron işçiler üzerinde denemeyi planlarken, uygulamanın ilk detayları da ortaya çıktı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20/05/2013 11:12 - Güncelleme: 08/01/2016 10:19

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmasına göre, şu anda her yıl girdi çıktı yapılması nedeniyle kıdem tazminatı hakkı kazanamayan işçilerin sorunu çözülecek.

Mevcut düzenlemeyle taşeron çalışanlar, her yıl işverenin değişmesi nedeniyle yıllık izne de hak kazanamazken, yeni sistemle bu sorun da çözülecek.

Artık alt işverenin yanında çalışanişçinin aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınacak. Alt işveren değişse dahi, işçi yıllık izne hak kazanacak. Asıl işveren, bundan böyle alt işveren işçilerinin ücretlerini aylık olarak kontrol edecek. Ödenmeyen ücreti doğrudan işçinin banka hesabına yatıracak.

Bu kapsamda da taşeron çalışanların sözleşme sürelerine müdahale edilecek. Hizmet alım sözleşmeleri en az üç yıllık yapılacak. Sözleşme süresinin uzaması sonucu işçiler iş kanunundan doğan haklarını kazanacak. Böylece, sendikal haklar ve toplu iş sözleşmesi yapılması imkanının da doğacağı öngörülüyor.

BES İÇİNDE NEMALANACAK

Bakanlığın düzenlemesine göre, yeni sistemle, mevcut çalışan içşilerin kazanılmış hakları korunacak. Tüm işçiler kıdem tazminatından yararlanacak. Kıdem tazminatı primi işçinin bireysel kıdem hesabına yatırılacak. Bireysel kıdem hesabı, bireysel emeklilik sistemi içinde nemalandırılacak. İş sözleşmesi devam eden işçilere, mevcut hali ile devam etme ya da yeni sisteme geçme hakkı tanınacak. Yasanın yürürlük tarihinden sonra işe girenler, yeni sisteme tabi olacak.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Taşeron işçinin yüzünü güldürecek 20 Mayıs düzenlemeri haberine yorum yapın

tw gp fb rs yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR57 YORUM
  • BİYOLOG 06 Haziran 2013 15:19 taseron biyolog hangi ilde çalısıyrsunz hastandemi yoksa baska yerdemi

    CEVAP YAZ 0 0
  • az 03 Haziran 2013 15:01 Adamlar açık açık bizimle dalga geçiyorya yok maaşları yükselekcek yok şu olacak yok bu olacak hepside palavra bunlar palavaradan başka birşey bilmiyorlar. Taşeronda çalışan işçilerin hali içler açısı bunuda görmezlikten geliyorlar. Bu ihalelei kimler alıyor acaba hepside bunların ya akrabası yada mutlaka bir bağlantisi var.Bi taşeron işçinin sorununu çözemeyecek kadar acizler bunlar birinin dediği birinninkin tutmuyor allah hakkmızda hayır eylesin.Bunların allahtan korkuları yok arkadaşlar olsaydı şimdiye bu sorunu çözerlerdi. Gerçi seçimlerre az kaldı o zamna çözerler ama iş işten geçmiş olmasa.

    CEVAP YAZ 0 0
  • taşeron 26 Mayıs 2013 08:54 bakan çelik siz iktidarda bakan olarak kalırsanız taşaron işçileri sizlere partinize oy vermeyecektir bizleri oyaladınız sendikalar ahane ettiniz iş olcak gibi değil haziran dediniz sormak istiyoruz sizler mecliste bir kadroyu çıkartamıyorsanız bizler birşey demiyoruz ozaman meclis taşeron işçilerinin haklarını savunmuyor diyoruz

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
REKLAM
REKLAM
Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs

SİZE ÖZEL

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2016 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro