eposta yazdır zoom+ zoom-

Taşeron işçinin haklarına asil düzenleme

Taşeron işçinin haklarına asil düzenleme

1.7 milyon işçinin sorunlarına çözüm getirmeyi amaçlayan taşeronluk sisteminde revizyon getiren yasa tasarısıyla taşeron işçiler asil işçilerin haklarına sahip olacak..

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 27-03-2013 09:31 - Güncelleme: 05-01-2016 02:06

Taşeron işçilerin kıdem tazminatı, maaşları, doğum-ölüm izinleri yeniden düzenleniyor...

Yaklaşık 1.7 milyon taşeron işçisinin merakla beklediği alt işverenlere ilişkin yasa tasarı taslağı Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi.

ÇALIŞMALAR NİSAN AYINDA TAMAMLANACAK

Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile sosyal taraflarla tartışılarak taslağa son şekli verilecek. Star gazetesinden Hüseyin Özay'ın haberine göre çalışmaların ise nisan ayı içinde tamamlanması öngörülüyor.

MAAŞ VE KIDEM TAZMİNATI

Buna göre, taşeronluk sisteminde en büyük sorunlardan birisi olarak görülen işçilerin maaşlarının zamanında ödenmesi ve kıdem tazminatı haklarının korunması konusunda iki ayrı düzenleme yapılacak. Düzenleme ile maaşların düzenli olarak ödenmesinden, üst işveren sorumlu olacak. Üst işveren, taşeron işçilerin maaşlarını gerekirse, şirketlerin hak edişlerinden keserek doğrudan ödeme yapacak. Kıdem tazminatlarının ödenmesinde de üst işveren sorumlu olacak.

AYNI HAKLARA SAHİP OLACAKLAR

Kamu kurumlarında ise kıdem tazminatları taşeron işçilerinin çalıştığı en son kurum tarafından ödenecek. Ayrıca  yıllık, hastalık, doğum ölüm izinlerinin tamamı da taşeron işçiler için geçerli olacak. Bunun yanında, taşeron işçiler de diğer işçilerin zamlarından yararlanacak. Taşeron işçiler de toplu sözleşmelerde elde edilen özlük hakkı düzenlemelerinden faydalanacaklar.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Taşeron işçinin haklarına asil düzenleme haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR81 YORUM
  • TAŞ YİYEN TAŞERON 21 Ekim 2013 11:07 SİZLERE SÖYLÜYORUM TAŞERON KARDEŞLERİM VE AİLELERİ SİZDE BENİM GİBİ MEMUR TAŞERON ARASINDAKİ FARKI BUNU HÜKÜMETTE BİLİYOR 1- ÇOK ORANTISIZ MAAŞ 2-ÇALIŞMA ORTAMINDA FARK 3- ÖZLÜK HAKLARI VB. YAAAA MEMUR BU DEVLETİN BU HÜKÜMETİN İNSANIDA TAŞERON KİMİN SAHİPSİZ SOKAK KÖPEĞİ. YA SAYIN BÜYÜKLERİM BİR SİVİL VATANDAŞ GİBİ GELİN GÖRÜN İNCELEYİN TAŞERON MU ÇALIŞIYOR MEMUR MU. BU İNSANLARIN FERYATLARINI DUYUN ARTIK GÖRÜN ARTIK MEVLAMA YARDIMCIMIZ OLSUN TAŞERON KARDEŞLERİM.

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro