yandex izleme resmi
7
Anasayfa » Taşeron İşçiler » Taşeron işçinin 12/02/2013 haberleri

Taşeron işçinin 12/02/2013 haberleri

Taşeron işçinin 12/02/2013 haberleri
Taşeron işçinin durumunda herhangi bir olumlu gelişme var mı? Faruk Çelik'in taşeron işçiler için yapmayı düşündüğü düzenleme ne zaman hayata geçecek? 19/02/2013 taşeron işçi haberleri
editor@internethaber.com Esma Gül Haberleri
Eklenme Tarihi: 19-02-2013 09:28:00 | Güncelleme: 29-11-2015 03:49:32

Taşeron işçiler Faruk Çelik'in ağzından çıkacak müjdeli haberleri bekliyor. Yıllardır 'kölelik' yaptıklarını ifade eden ve mağdur olduklarını söyleyen binlerce taşeron işçinin gözü kulağı olmaya devam ediyoruz...

Çalışama ve Sosyal Güvenik Bakanı Faruk Çelik yeni 657'de gelinen son noktayı, sözleşmelilerin son durumunu ve geçiçi işçiler için alınan tedbirleri anlattı...

657 ŞU ANDA NE AŞAMADA?

Kısaca, dünya değişiyor şartlar değişiyor dolasıyla insanların talepleri artıyor. O halde kamu hizmetlerini sunarken teknolojik gelişmeleri dikkate alan seri ve çözüme ulaşılır vaziyette hizmet anlaşıyını geliştirmek gerekiyor.  
Peronel rejimi 5 parçadan oluşuyor. Asıl parça 65, ayrıca 657'cikler oluşmuş. Yani her kurum kendi bünyesinde yeni personel sistemleri getirmiş ve o kadar farklı istihdam şekilleri oluşturmuşlar ki takip edemiyoruz. Aynı şekilde ücret unsurlarıda çok farklı; özel tazminat, görev tazminatı, iş gücü zammı gibide 50'ye yakın ücretlerde ilgili yeni uygulamalar geliştirmişler.Yeni 657 ile tüm bunların önüne geçmek istiyoruz.

657 ARTIK YAMA TUTMUYOR

657'li yasa artık  miadını doldurdu. Yeni bir personel refimi kurma zamanı geldi de geçiyor diye düşünüyor görüştüğümüz herkes, bu konuda yani 6572nin değişmesi konusunda herkes hem fikir biz de bunun  çalışamalarına başladık, hızla devam ediyor. Anlayacağınız 657 artık yama tutmuyor

PEKİ YENİ 657 NASIL OLACAK?

657'de esas nokta istihdam güvenceli çalışma şekli. Bu uygulama birçok Avrupa ülkesinde var. Bizim amacımızda kişilerin bu anlamdaki iş güvençlerini ellerinden almak değil onlara bu konuda iş istihdamı sağlamak olacak..

Şu an 6 gruptan oluşan sözleşmeli var.. Tüm bu gruplar için devlete ayağı attım gerisi önemli değil gibi keyfi bir mantığının önüne geçmek. Böyle bir mantığı kabullenmek imkansız. Hazırladığımız yeni 657 ile üretken, çalışma hayatına ayak uyduracak diğer etmenleride içine koyup derli toplu bir paket oluşturacağız.  Tüm personel sözleşmeli olursa iş güvenceleri ellerinden alınır diyenler var. Biz hükümet olark elde edilen hakları geri almak istemiyoruz.

NEDEN AYNI İŞİ ALAN FARKLI ÜCRET ALIYOR?

Ücret farklarını düzelttik. Farklı işlerde çalışanların maaşını eşitldik. Ama memur sınfına bakınca bu farkı açıkça görüyoruz. Performansa göre ücret politikasını da bunun için geliştirdik, memurlar arasındaki ücret farkını kapatmak için. İstanbul gibi metropol olan bir ilde ve sıkıntı duyulan diğer illerde performansa dayalı ücret uygulamasınına gideceğiz..

5395'Lİ BELEDİYE ÇALIŞANLARI NE ZAMAN KADROYA GEÇECEK?

Yerel yönetimlerde çalışanlar ile ilgili sorun yok onlar daha önce de değimiz gibi bu dönem içerisinde kadroya alınacaklar. Belediye sözleşmeliler bu dönem içinde 30 Haziran akşamına kadar kadroya geçecekler.

Diğer sözleşmeli sistemlerini de gözden geçiriyoruz. 6 grup sözleşmeli için gereken ne varsa hepsini derli toplu bir paket içinde ele alacağız bu konuyu herkese sendikalara, siyasi partilere danışıp ortak bir karara varacağız. Ama belediye çalışanları için tarih açık, onlar için kadro sorunu yok onların bu dönem kadro işlemleri bitecek.

BU DÖNEM BÜTÜN SÖZLEŞMELİLER KADROYA GEÇECEK Mİ?

Bu dönem diğer sözleşmelilerin ne olacağı konusunda net bir uygulama yok. Belirttiğim gibi derli toplu bir yasa çıkaracağız ve bütün sözleşmelileirn sorunlarını çözeceğiz..

657 DEĞİŞİNCE KPSS KALKACAK MI?

Tümden kamu alımlarını ilgilendiren bir konu olduğu için KPSS'ninyerine koyacağımız şey çok önemli. Belki yerel yönetimlerde mülakat ön plana çıkabilir.

TAŞERON İŞÇİLERDE SON DURUM NE?

Taşeron işçilerin sayısı şu an resmi rakamlara göre 1 milyon yüz, ama gayri resmi işçilerde var. Bu konu 4 gözle beklenen bir konu. Çalışanların haklarını koruyan bir çalışma ön görüyoruz. Alt işte üst işte çalışmak önemli değil. İşçilerin tüm sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Çalışanların haklarını ezdirmemek için bunlara fırsat vermeyeceğiz.  Taşeron işçilerin tazminatları, izin hakları, sosyal güvenceleri ve maaşları masaya aytırılacak ve hepsi teker teker görüşülecek... Taşeron işçinin sorunları hep birlikte masaya yatıracağız ve bu dönem içerisnde halletmeye çalışacağız..

memurhaber.com/özel


YORUM YAZIN Taşeron işçinin 12/02/2013 haberleri Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 7 YORUM
 • #
  TEKİRDAĞ2013-02-19 11:46:19YALAN KOCA BİR YALAN TAŞERONLARI KİMSE DÜŞÜNMÜYOR.SADECE OYALIYORLAR.ALLAH HEPİNİZİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN..
 • #
  van2013-02-19 13:54:37aminnnnnn
 • #
  TAŞERON2013-02-22 14:57:42AKP GÜVENİMİZ KALMADI TAŞERON İŞÇİLERİNİ MEMNUN EDİCİ BİR FALİYETTE BULUNAMAYAN AKP GÜVENMİYORUZ AMELE ETTİNİZ VİCDAN MERHAMETİ OLAN BUNA İZİN VERMEZ FARUK ÇELİK İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ
 • #
  osmaniye2013-02-23 20:15:39arkadaşlar teşeron yasası ne zaman cıkıyor veya tarihi bellimi
 • #
  isyankar2013-03-08 12:24:40arkadaşlara katılıyorum ben başbakanımızı çok seviyor ve kimseye laf ettirmiyordum ama korkarım herkes konumunda haklı çıkacak çünkü ne başbakan o koltuğa nede çalışma bakanı o koltuğa oturmayı hak etmiyor çünkü başbakan fakirin değil zenginin başbakanı olmaya son surat devam ediyor ve hatta olduda dilerim kafalarını biraz olsun zenginlerden fakirlere doğru çevirirler yani taşerona ben buseçimlere kadar hep ak partiye oy verdim ama busecim lere kadar düzeltme yapmazsa benim aylem 500 kişi bitane oy çıkmayacak bundan emin olsunlar ya anlamıyormusunuz taşerona el uzatın yoksa koltuğunuzdan olaçaksınız.
 • #
  taşeron liseli çöpçü2013-03-24 20:29:11ARTIK BIKMIŞ BİR DURUMDAYIZ.HİÇ BİR SOSYAL HAKKIMIZ YOK SADECE SİGORTAMIZ YATIYOR.NE İZİN VAR ,NE BİR HAFTA SONU TATİLİMİZ VAR,YILLIK İZİN YOK BIKTIK ARTIK,NE OLACAKSA OLSUN ARTIK..BAŞBAKANIMIZ VERMİŞ OLDUĞU SÖZÜ YETER ARTIK YERİNE GETİRSİN DİYORUZ..ALDIĞIMIZ AYLIĞIN HEPSİ 810 TL,DAHA BAŞBAKANIMIZ DİYOR Kİ 3 ÇOCUK,BEN 2 ÇOCUĞA YETİŞEMİYORUM DAHA BİRDE 3 CÜMÜ OLSUN.DERSANE PARASI SERVİS PARASI,EV KİRASI,ELEKTRİK,SU,BAKKAL MANAVDA ÖBÜR AYA KALSIN ARTIK..BİLMİYORUM AMA YAPIN BİR GÜZELLİK ARTIK..
 • #
  garip taşeron2014-02-12 18:04:034 oyum var kadro yoksa oyda yok çocuklarımızın hakkını versinler artık