yandex izleme resmi
178
Anasayfa » Taşeron İşçiler » Taşeron işçilerin gözü aydın! Kadro geliyor

Taşeron işçilerin gözü aydın! Kadro geliyor

Taşeron işçilerin gözü aydın! Kadro geliyor
Sözleşmeli işçilere kadro verilecek! Bakan Faruk Çelik kıdem tazminatı ve taşeron işçilerin beklediği o haberi verdi... Taşeron düzenlemesi ne zaman bitecek? Taşeron işçiler, taşeron işçi haberleri 20 Ocak 2013
editor@internethaber.com Hatice Kübra Haberleri
Eklenme Tarihi: 20-01-2013 11:26:00 | Güncelleme: 26-11-2015 10:36:05

Taşeron Yasası'ndan kıdem fonuna prim teşviklerinden bakım sigortasına kadar merak edilenleri yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamuda sözleşmeli çalışan 150 bin kişiye müjdeyi verdi: Sadece belediyelerdeki değil, kamudaki tüm sözleşmelileri kadroya alıyoruz. Top Bakanlar Kurulu'nda.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Akşam Gazetesi'neçalışma hayatına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, taşeron işçiliğiyle ilgili düzenlemede sona yaklaşıldığını söylerken, Kıdem Tazminatı Fonu için de yakın gelecekte sosyal taraflarla çalışmaların başlayacağını ifade etti. 

Cem Kılıç'a konuşan Bakan Çelik, bakım sigortasıyla ilgili olarak da'Sizin dile getirdiğiniz, bizim de geçen yıl çalıştığımız Bakım Sigortası önemli bir konu. Eğer sizler bu konuda çalışmalarınız ve hazırlıklarınızla bizlere yardımcı olursanız konuyu tekrar gündeme getiririz' diye konuştu.

İşte Cem Kılıç'ın soruları, Bakan Faruk Çelik'in işçiye bayram yaşatacak açıklamaları:

HAFTAYA TAMAMLANIR

- Sendikalar Yasası, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, İntibak, Kamu Görevlilerine Toplu Sözleşme Yasası gibi çalışma hayatına ilişkin pek çok reform yaptınız ama çalışma hayatının en önemli sorunu olan taşeron uygulaması devam ediyor. Bunu nasıl çözeceksiniz?

- Uzun süredir bu konu üzerinde yoğun şekilde çalışıyoruz. Bugün herkes mevcut uygulamanın 21. yüzyıl Türkiye'sine yakışmadığı konusunda hem fikir. Özellikle geçtiğimiz hafta içinde bu konuda yoğun mesailer harcadık. En çok taşeron işçisi olan Enerji ve Sağlık Bakanlıklarıyla biraya geldik. Teknik açıdan çalışmalara devam edeceğiz. Bu çalışmaları önümüzdeki hafta tamamlamayı ve bir sonraki Bakanlar Kurulu'nun gündemine getirmeyi planlıyoruz.

ÖNCE TAŞERON TANIMI

- Yeni düzenleme nasıl olacak?

- Yeni düzenlemeyle kamuda, KİT'lerdeki ve özel sektördeki uygulamalar bir arada değerlendirilecek. Özellikle taşeron çalışan tanımı netleşecek. Sonuçta asıl işveren çalışanıyla alt işveren çalışanının hakları eşitlenecek. Biz kıdem, yıllık ücretli izin ve çalışma süreleri bakımından sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Öncelikle taşeron işlerin neler olacağı tanımlanmalı. Yani asıl işverenin yapması gereken işle taşeron olarak çalışanların hangi işleri yapabileceği ayrılmalı. Bu hafta içinde çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra hemen konuyla ilgili Bakanlar Kurulumuza bilgi vereceğiz.

KIDEM'DE ÇALIŞMA BAŞLIYOR

- Benim de yazdığım ve sizin de belirttiğiniz bir konu var. Eğer taşeron çözülecekse tazminat da devreye girer diye. Kıdem tazminatı üzerinde de çalışıyor musunuz?

- Taşeron sorununu çözecekseniz kıdem tazminatıyla birlikte ele almalısınız. Hatırlayacağınız gibi biz hükümet programında kıdem tazminatı fonunun kurulacağını söyledik. Bırakın taşeron uygulamasını, asıl işverenin yanında tam zamanlı çalışanlar bile kıdem tazminatı alamıyorlar. Ülkemizde kıdem tazminatı alabilenlerin oranı yüzde 10'larda. Çeşitli nedenlerle iflas, 11 ay çalıştıktan sonra işten çıkarıp tekrar işe alma, işverenlerin ekonomik durumu gibi nedenlerle mağduriyetler yaşanıyor. Sayın Başbakanımız da zira bu yönde bir açıklama yapmıştı. Tarafların anlaşmasını istemişti. Taşeron sorununun temelinde tazminat hakları da olduğuna göre bu konu gündemimizdedir. Kıdem Tazminatı Fonu için yakın bir gelecekte sosyal taraflarla çalışmalar başlayacaktır.

Sözleşmelilere müjde

- Kendilerini 5393'lüler olarak tanımlayan yaklaşık 18 bin belediye sözleşmelisi kadro beklemekte. Sadece onlar değil, kamudaki diğer sözleşmeliler de kadro istiyor. Özellikle 5393'lüler beni de bu konuyu gündeme getirmem nedeniyle sürekli izliyorlar. Sizden alacakları haberleri bekliyorlar.

- Bu arkadaşlarımız için en son partimizin Kızılcahamam kampında Sayın Başbakanımız talimat verdi, kadroya geçirilmeleri ile ilgili olarak. Biz de sadece belediye çalışanları ile ilgili değil, diğer tüm sözleşmeli çalışanları da kapsayacak şekilde Bakanlık olarak hazırlığımızı tamamladık. Bu konuda ilk Bakanlar Kurulu'nda bir sunum yaparak, bilgi vereceğim. Bakanlar Kurulu kararı alınarak bir sonuca ulaşılacağını ümit ediyorum.
Dediğim gibi biz hazırlığımızı tamamladık, konu artık Bakanlar Kurulu gündeminde ve oranın kararına bağlı.

Kayıt dışı 1 puan azaldığında kasaya 650 milyon TL geliyor

- Sosyal güvenlik alanında önümüzdeki dönem neler yapmayı planlıyorsunuz?

-Ne yapacağımızdan önce neler yaptık ilk olarak onlara bakmak lazım.

 Sosyal güvenlik sistemimizin en büyük sorunu olan açıklarımızı azaltmaya başladık. 2007'de 25 milyar TL açık veren sistemimiz, 2011'de 16,2 milyar TL'ye geriledi. Diğer yandan bütçede 2012 için 25 milyar TL açık öngörülmüşken, gerçekleşen rakam 17 milyar 295 milyon TL oldu.

Sosyal güvenlik açıklarının Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya Oranı, 2007'de % 3 iken, 2011'de  %1,3'e, 2012'de % 1,2'ye geriledi.

Bu yıl özellikle kayıt dışıyla mücadelede önemli başarılar elde edeceğimiz bir yıl olacak. Kayıt dışı istihdam 2002'de yüzde 52 iken, Ekim 2012'de bu oranı yüzde 39,7'ye indirdik. Kayıt dışılıkda 1 puanlık azalışın bütçemize katkısı 650 milyon TL.

Sadece 2008-2012 arası; 86 bin 764 işyeri ve 1 milyon 465 bin kişinin kayıt dışı olduğu tespit edildi ve kayıt altına alındı. Hedefimiz: 2023'te kayıt dışı istihdamı yüzde 15'e indirmek.

'Bakım'ı gündeme alırız

-Geçen hafta içerisinde benim ve gazetem AKŞAM'ın gündeme getirdiği 'Bakım Sigortası' devreye girecek mi?

Biz emeklilerimiz için her şeyi yapmaya hazırız. Onları ekonomik olarak belirli bir seviyeye getirdik. 2002 yılına göre Gayri Safi Milli Hasıla'dan aldıkları pay 5,5 puan artış gösterdi. Sizin dile getirdiğiniz, bizim de geçen yıl çalıştığımız Bakım Sigortası önemli bir konu. Gelişmiş ülkelerde var. Biz de ileride yaşlanacak nüfusumuzu bu haklarla donatmak istiyoruz. Eğer sizler bu konuda çalışmalarınız ve hazırlıklarınızla bizlere yardımcı olursanız konuyu tekrar gündeme getiririz.

YORUM YAZIN Taşeron işçilerin gözü aydın! Kadro geliyor Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 20 YORUM
 • #
  ibrahim çetiner2013-02-07 10:11:37merhaba ben adana ASKİde taşeron işçisiyim benim gibi mağdur arkadaşlarım adınada yazıyorum bizler kölelik yasası değil işçi yasası istiyoruz. Sizler yine tutturmuşsunuz taşerona düzenleme getirecez bizler düzenleme değil hakkımız olan işçi kadromuzu istiyoruz. Sizler yine birilerini zengin etmek için uğraşlar peşindesiniz. LÜTFEN bizlerin elinden tutun ve hakkımız olanı verin.
 • #
  köle isaura2013-02-09 14:08:13ibrahim beyin dediği gibi sanki sorunu tam anlamıyla çözüyormuş gibi sayın bakan sürekli şöyle yapacaz böyle yapacaz.ALLAH tan revamıdır asgari ücret +%40 alırken sayın sağlık bakanının bir emriyle asgari ücerete düşen maaşımız düşürüldü.bakan çıkmış sallıyor.devlet hakkımızı yerken özel firma bize kıdem tazminatımı verir.rahmetli erbakan hocanın dediği gibi hadi ordannnn diyorum ve bi daha ki seçime kol saati alırsınız benden
 • #
  yakup köle2013-02-10 14:42:06sayın bakanım 3,donem oy verdık hala bır şey yok turkıyemızde köle pazarı devamı edıyo ve sız seyredıyosunuz vıcdan meselesı allah yardımcımız olsun 880 maaş ,325,lira kıra gelde gecın
 • #
  namık kemal2013-02-11 19:03:47ben 2008 yılından beri belediyenin taşeron taşeron şirketindeyim bizler sürekli sömürülüyoruz yemek yol hatta izin haklarımızı bile alıyorlar ama meclis üyelerinin çocukları kadroya biz iyileştirmeye tabi tutuluyoruz bumu adalet............
 • #
  köleeeeee2013-02-12 11:28:38oylar chp ye taşören arkadaşlar yoksa tepenizdeki zenginlerden çekeceğiniz var bakanlar malı göütürecği kadar götürmüşler bizi düşünen yok bunların bişey yaptıgı yok chp verelimki yapmayacaksa onlarda yapmasın anlasınlarki taşörenden oy alamadıklarını buda 30 40 vekil kaybı demektir.
 • #
  murat2013-02-13 10:05:23DEGERLİ ARKADAŞLAR NE DESEK BOŞ BEKLEYECEGİZ GÖRECEGİZ CENABI HAK MAZLUMUN AHAKKINI HAKSIZLIK YAPANDAN ALIR İNŞALLAH MEVLAM GÖRELİM NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER.ALLAHA SABREDENLERLE BERABERDİR.BİRAZ SAKİN OLMAK GEREKİR.
 • #
  umut2013-02-13 14:33:36sürekli beklemekteyiz sizden güzel şeyler duymak istiyoruz hep umut diyoruz artık icrat yapın agzımıza bal sürüp umutlarımızla oynamayın
 • #
  ergün2013-02-14 08:11:32SÜREYYAPAŞA HASTANESİNDE ÇALIŞAN TAŞERON ELEMANLARI OLARAK BİZLERDE BU HAYKIRIŞIN İÇİNDE YER ALIYORUZ. İŞYÜKÜNE KARŞILIK OLARAK MAAŞLARIMIZIN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ.
 • #
  engin çelik2013-02-14 18:43:37merhaba arkadaşlar tck bünyesinde bizlerde yıllardır taşeron işçisi olarak çalışıyoruz inanınki umut hiç yok ...gecenlerde ankaraya gittik diye ihalemizi bile yapmayacaklarını sölediler,düşünün yargının üstünde başka karar verecek bi kurum varmı?iş mahkemesini kazandık,yargıtayda bu adamlar kadroludur kararını veriyor ama büyüklerimiz gözünü,kulağını tıkamış görmek duymak istemiyorlar...kardeşim vampirler bizi sömürüyor lütfen duyun bu ızdırabımızı şimdi biz bu ülkenin vatandaşı değilmiyiz...avucumuzu acmıyoruz,çalmıyoruz...HAKKIMIZI İSTİYORUUUZ..
 • #
  köle taşoren2013-02-14 22:35:56arkadaşlar yakınmaya gerek yok önümüz seçim oy kullanırken bunlar aklımıza gelsin.1 milyon tasoren 4 kişilik aileden eder kaç kişi hesaplayn.herzaman taşorene müjde nedir bu oldu kaç yıl hala müjde.sandık sandık sandık gerisi yalan
 • #
  diclee2013-02-15 14:36:16dicle ünüversitesi taşaron işçisiyim bu müjdeli h
 • #
  hakan2013-02-15 15:33:32slm arkadaşlar seçim yaklaştıgı için haklarımızı arıyorlar mış gibi gözükü yorlar seçim bitene kadar böyle gider seçimden sonra kimse ilgilenmez zengin açın halinden ne anlarrrrrrrrrrrr
 • #
  VATANDAŞ RIZA2013-02-17 03:09:25BUNLAR LAF YILLARDIR DEMİYORLARMI KADRO VERECEGİZ DİYE SAYIN BAŞBAKANIN SEÇİM MİTİNGLERİNE BAKSINLAR SÖZ VERİLMİŞMİ VERİLMEMİŞMİ AMA SEÇİM GEÇELİ ASIR OLDU HALA BEKLİYORUZ ZİHNİYET ÇOK ÇALIŞTIRMAK AZ MAAŞ ÖDEMEK ZENGİN OLAN TAŞERON FİRMA SAHİPLERİNİ NEMALANDIRMAK KADRO HOŞ SÖZLERİ BOMBOŞ
 • #
  levent2013-02-17 14:39:00yokk artık aklımız başımıza geldi artık neyin neolduğunu daha iyi anlıyoruz bizi saf görmesinler artık o eski taşeron çalışanları yok artık bunu iyi bilsinler yoksa mesajımızı alırlar seçimlerde...
 • #
  AĞAÇ2013-02-19 08:36:55HAKKIMIZI VERİRSELER DEVLET MEMURU GİBİ OLURSAK ÇALIŞMAYIZ DİYE Mİ ÇEKİNİYOLAR.... BULUNDUĞUMUZ HASTANELERDE BİZLER ÇALIŞIRKEN MESAİ TAMAM LAMA YAPARKEN ONLAR DÖNER PARALARINI ÇEKİYOLAR...TAŞERON DEMEK NE KAAA İŞ O KAAAA AZ PARA DEMEK...KAYMAK HEP BAŞKASINA....YETER ARTIK!!!!
 • #
  köle2013-02-19 13:04:16yalancılar Allah belanızı versin
 • #
  duyun sesimizi..2013-02-19 18:50:302008den bu yana hastanenin taşeron işçisiyim.2tane diplamam var bir yandan çalıştım bir yandanda 2 üniversite bitirdim devamlı ezdiler bütün hastanenin yükü bizim omuzlarımızda lütfen artık duyun sesimizi herkes kadroya geçti biz hala yerimizde saydırıyoruz aldığımız üç kuruş maaş onuda burnumuzdan getiriyorlar.DEVLET BÜYÜKLERİME SESLENİYORUM LAF DEĞİL İCRAAT İSTİYORUZ KADRO İSTİYORUZ...!!1
 • #
  çankırılı2013-02-19 23:16:55merhaba bende sizler gibi taşören işciyim iyileştirme geliyor kadro geliyor derken bu güne kadar geldik sayın bakanda haziranda kesinlikle açıklayacaklarını söylediler bu işin haziranda bitecegini kesin bir dille söyledi beklemekten başka yapacak bişey yok bütün taşören arkadaşlara sesleniyorum arkadaşlar dua edelim hakka ellerimizi açalım inşallah haziranda bizde gülmek istiyoruz aslında tek istedigmiz bakış açısını degiştirmek allah yardımcımız olsun
 • #
  asiye2013-02-20 00:46:00sayın bakanım bizlerin maduretimizi bılmenize ramen mujdelı haber yıllar gecti mujdelı haber guvence tazmınat rahatlatıcaz göruceyız esıtlık saglıcagız sözunuzu tutun esitligi saglamanızı calısanın hakları verilmeli bunun vebali buyuk bır dusunun
 • #
  DİKKAT2013-02-20 09:36:14arkadaşlar ben mi yanlış anlıyorum.maaşlarda bir düzenleme olacağı söylenmiyor.kıdem tazminatı çalışma süreleri falan deniyor. eşit işe eşit ücret uygulamasından kimse bahsetmiyor. haksızmıyım.