eposta yazdır zoom+ zoom-

Taşeron işçilerin 2013'teki yeni hakları -29 Mart taşeron işçi haberleri

Taşeron işçilerin 2013'teki yeni hakları   -29 Mart taşeron işçi haberleri

Taşeron işçiler sonunda sabırsızla beklediği haklarına kavuşuyor. Taşeron işçler kıdem tazminatından yıllık izine kadar birçok hakkını alacak...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 29-03-2013 15:58 - Güncelleme: 08-01-2016 03:50

Taşeron işçilerin merakla beklediği alt işverenlere ilişkin yasa tasarısı taslağı Bakanlar Kurulu’ndan geçti.

Türkiye'de sayıları 1.7 milyonu bulan taşeron işçilerin beklediği haber geliyor. Alt işverenlere ilişkin yasa tasarı taslağı Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. Buna göre, taşeron işçilerin de asıl işçilerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanması gündemde. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sosyal tarafları tartışılarak taslağa son şekli verilecek. Çalışmaların nisan ayı içinde tamamlanması bekleniyor.

ÜST İŞVERENE BAĞLANACAK

Taslağın yasalaşması halinde taşeronluk sisteminde en büyük sorunlardan biri olarak görülen işçilerin maaşlarının zamanında ödenmesi ve kıdem tazminatı haklarının korunması konusunda iki ayrı düzenleme yapılacak. Düzenleme ile maaşların düzenli olarak ödenmesinden, üst işveren sorumlu olacak. Üst işveren, taşeron işçilerin maaşlarını gerekirse, şirketlerin hak edişlerinden keserek doğrudan ödeme yapacak. Kıdem tazminatlarının ödenmesinde de üst işveren sorumlu olacak.

İZİN VE ZAMLARDAN YARARLANACAK

Kamu kurumlarında ise kıdem tazminatları taşeron işçilerinin çalıştığı en son kurum tarafından ödenecek. Ayrıca yıllık, hastalık, doğum ölüm izinlerinin tamamı da taşeron işçiler için geçerli olacak. Bunun yanında, taşeron işçiler de diğer işçilerin zamlarından yararlanacak. Taşeron işçiler de toplu sözleşmelerde elde edilen özlük hakkı düzenlemelerinden faydalanacaklar.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Taşeron işçilerin 2013'teki yeni hakları -29 Mart taşeron işçi haberleri haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR268 YORUM
  • baba 18 Şubat 2014 15:16 kadro yok oy yok

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro