Taşeron işçilere kadroda son durum yeni formül belli oldu

Taşeron işçiler ne zaman kadroya geçecek taşeron işçilerin kadroya geçmesinde son durum ne?

Taşeron işçilere kadroda son durum yeni formül belli oldu

Taşeron işçiler ne zaman kadroya geçecek taşeron işçilerin kadroya geçmesinde son durum ne? Başbakan Binali Yıldırım yaptığı son açıklamayla taşeron işçilerin kadroya geçmesiyle ilgili tarih verdi. Bu yıl sonuna kadar taşeron işçilerin kadroya geçmesi bekleniyor.Ancak taşeron kadro nasıl olacak, kimleri kapsayacak sorularının yanıtları kulislerde konuşulmaya başlandı. Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan taşeron düzenlemesiyle ilgili yapılan çalışmanın detaylarını bugünkü köşesine taşıdı. "Önce, kısaca, taşeron sorununa değineyim" diyerek yazısına başlayan Noyan Doğan, taşerona kadro için 'ara bir formül' geliştirildiğini yazdı. Doğan, "Kamuda çalışan ve kadro bekleyen 750 bin taşeron işçinin sorunu yıl sonuna kadar çözülecek. Taşeron işçiler kamuda çalışmaya devam edecek ancak yeni statü verilecek. Mevcutta bir yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılacak, 3 yılın sonunda sözleşme yenilenecek" diye yazdı. Noyan Doğan'ın yazısının detayları şöyle:

Taşeron işçilere kadroda son durum yeni formül belli oldu

"Bir süredir taşerona kadro konusu gündemde. Son noktayı önceki gün, Başbakan Binali Yıldırım koydu ve bu yılın sonuna kadar sorunun çözüleceğini açıkladı. Önce, kısaca, taşeron sorununa değineyim. İster kamu olsun, ister özel sektör bir işletme ile anlaşma yaparak, o işletmenin uzmanlık gerektiren işlerinde istihdam etmek üzere personel alan ve bu personeli de sadece anlaşma yaptığı işletmede çalıştıranlara, alt işveren ya da taşeron, bu işleri yapanlara da taşeron işçi deniyor.

Taşeron işçilere kadroda son durum yeni formül belli oldu

Her ne kadar iş kanunu, taşeronluğun sınırlarını belirleyip, kimlerin asıl işlerde, kimlerin yardımcı işlerde çalışacağının tarifini yapmışsa da zaman içinde asıl iş, yardımcı iş kavramları birbirine karışmış uzmanından teknisyenine, şoföründen temizlikçisine kadar her çalışan taşeronluk müessesi içine sokulmuş. Malum, taşeron işçi demek bir yıldan az çalıştırılan, dolayısıyla kadrosuz çalışan ve başta emeklilik olmak üzere bazı sosyal güvenlik haklarından yararlanamayan işçi anlamına geliyor. Taşeron işçilerin sayıları da öyle az buz değil kamu ve özel sektörde taşeron sayısı 1,4 milyonun üzerinde.

Taşeron işçilere kadroda son durum yeni formül belli oldu

Bunun 750 bini kamuda çalışıyor –ki, bunun da 350 bini belediyelerde, kalan ise hastaneler ve yüksek öğretim kurumlarında çalışıyor. Bir o kadar da özel sektörde istihdam edilen taşeron işçiler var. Özellikle belediyelerde neredeyse tüm işler temizlik işçisi adı altında taşeron işçilere yaptırılıyor. İşte, yıllardır süren taşerona kadro sorunu yıl sonuna kadar çözülecek. Peki, nasıl çözülecek? Masadaki alternatifleri paylaşayım hatta madde madde anlatayım.

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro