eposta yazdır zoom+ zoom-

Tam 1796 TL! Engelli aylığı nasıl alınır? Engelli maaşı alma şartları nelerdir?

Tam 1796 TL! Engelli aylığı nasıl alınır? Engelli maaşı alma şartları nelerdir?

Engelli bireyler, engel oranına göre 1796 TL'ye kadar engelli aylığı alabiliyor. Engelli kişinin 'engelli aylığı' alabilmesi için ikametgâhının bulunduğu yerdeki ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 07-05-2018 09:32 - Güncelleme: 07-05-2018 09:32

Hasta, engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlara devlet destek sağlıyor. Engelli bireyler, engel oranına göre 1796 TL'ye kadar engelli aylığı alabiliyor. Ancak bu imkandan faydalanabilmek için belirli şartların yerine getirimesi gerekiyor. Engelli aylığı alabilmek için gereken şartlar ise şöyle;1) Gelir kriterlerinin uygun olması, 2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması, 3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu. Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil.

EN AZ YÜZDE 50 ŞARTI: 1 Ocak itibarıyla hanedeki kişi başına düşen gelirin 967 lirayı aşmaması en önemli şartlardan biri. Örneğin; 4 kişilik bir haneye ayda 3868 liranın altında gelir giriyorsa bakım maaşı için başvuru yapılabiliyor. Muhtaçlıkta ise yeme, içme, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getirmediğine bakılıyor. Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az ‘yüzde 50’ olan ve ‘ağır engelli’ bölümünde ‘evet’ yazan rapor gerekiyor. Küçük çocuklarda rapor 1-2 yıllık veriliyor ve ‘ağır engelli’ ibaresi işaretlenmiyor.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?: 1085 lira olan evde bakım parası alabilmek için engelli kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor. Engelli aylığı için ise kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılacak. Vakıftan alınan sevkle sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiliyor. Hastanede verilecek sağlık kurulu raporu için ücret alınmıyor. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen engelli aylığı bağlanıyor.

GELİR SINIRI 484 LİRA: Sigortalı olarak çalışan veya SGK’dan gelir veya aylık alan engelliler aylık alamazlar. Nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olan engelliler de aylık alamıyorlar. Bakım aylığında gelir şartı 967 lira olurken, engelli aylığı bağlanacak kişide bu şart 484 lira olarak uygulanıyor. 2018 yılında engelli aylığı almak için başvuracak kişiler, diğer şartları sağlıyorlarsa ve yaşadıkları hane içindeki kişi başına düşen gelir 484 TL’nin altındaysa, engelli aylığı alabilirler.

KESİNTİ OLMAMASI İÇİN: Bazı durumlarda evde bakım parası kesilebiliyor. Bunun nedeni kişinin gelirinin arttığını gösteren ev, araba, arsa gibi mallar olabiliyor. Ayrıca, engellinin sağlık kurulu raporunu yenilemesi gerektiği hallerde de bu yapılmıyorsa o zaman da her iki kaylık kesilebiliyor. Aylığı kesilen, raporunu yeniler ve koşulları sağlarsa kesilen maaşı da geriye dönük alabiliyor.

1796 LİRAYA KADAR ÇIKIYOR: Şartları sağlayan ve yüzde 40 ila yüzde 69 engellilik oranı bulunan engellilere 1197.44 TL, yüzde 70 ve üstü engellilik oranı bulunan ve başkasının bakımına muhtaç engellilere ise 1796.17 TL aylık bağlanıyor. Bu rakam her yıl değişiyor. Ödemeler 3 ayda bir yapılıyor.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Tam 1796 TL! Engelli aylığı nasıl alınır? Engelli maaşı alma şartları nelerdir? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro