SON DAKİKA

YAZARLAR

Şevket Tezel

Şevket Tezel

sevtezel@hotmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 09 Ağustos 2016 00:04 - Güncelleme: 08 Ağustos 2016 23:49

Sözleşmeli öğretmenlikte çalışma koşulları ve kadroya geçiş nasıl olacak?

Sözleşmeli öğretmenlik hem kalkınmada daha öncelikli yörelerdeki öğretmen ihtiyacının karşılanarak eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak hem de kadroya alınacak öğretmenleri daha uzun bir süre deneyimlemek amacını taşıyor.

Önceki yazımızda yeni sözleşmeli öğretmenliğe alınma şartlarını ele almıştık. Bugün de sözleşmeli öğretmenlerin çalışma koşulları ile o hep istenen kadrolu öğretmenliğe geçiş süreçlerine değineceğiz.

GÖREVE BAŞLAMA

Sözleşmeli öğretmen olarak açılacak sınavı kazanmaları sonucu atamaları kendilerine tebliğ edilenlerin, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlamaları gerekiyor.

Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın süresi içerisinde göreve başlamayanlar ile belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebeplerle göreve başlamama hâli iki ayı aştığı takdirde bu kişilerin atamaları iptal edilecek.

Ataması iptal edilenler ile göreve başlayıp da dört yıl içinde görevinden ayrılanlara, atamalarının iptal edildiği veya ayrıldıkları tarihten itibaren bir yıl süreyle sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına atanmak üzere başvuruda bulunma hakkı tanınmayacak.

Sözleşmeli öğretmen olarak atananlar adaylık eğitimine tabi tutulacak. Buna karşın kadroya geçtikten sonra ayrıca bir adaylık süreci daha yaşamayacaklar.

SÖZLEŞMEDEN KADROYA ATANMA HAKKI 

Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarılı olanlar, talepleri halinde görev yaptıkları eğitim kurumunda öğretmen kadrolarına atanabilecek. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.

SÖZLEŞMENİN FESHİ VE SONA ERMESİ

Sözleşmeli öğretmenlerden;

Aranan şartlardan herhangi birini taşımadığı sonradan anlaşılanların veya bu şartlardan herhangi birini görevleri sırasında kaybedenlerin,

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre her yıl yapılacak performans değerlendirmesinde başarılı olamayanların, sözleşmeleri tek taraflı olarak feshedilecek.

Sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken 65 yaşını dolduranların sözleşmeleri, 65 yaşını doldurdukları tarihte hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona erecek.

Sözleşmeli öğretmenler, bir ay önceden yazılı ihbar ile sözleşmeyi tek taraflı feshedebilecek.

YENİDEN HİZMETE ALINMA 

Doğum ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli öğretmenlerin pozisyonu saklı tutulacak ve bunlar istekleri hâlinde ayrıldıkları eğitim kurumunda 30 gün içinde yeniden hizmete alınabilecekler. Ancak bu haktan yararlanmak isteyenlerden doğum sebebiyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin, doğum izninin bitiminden itibaren en geç bir yıl; askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenlerin ise terhis tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde yeniden istihdam edilmek üzere yazılı talepte bulunmaları ve iş sonu tazminatlarını almamış olmaları gerekecek.

İstifa edenler ise fesih tarihinden itibaren 1 yıl geçmeden sözleşmelerine geri dönemeyecek.

YILLIK İZİN 

Sözleşmeli öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılacaklarından bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında ayrıca yıllık izin verilmeyecek.

HASTALIK İZNİ 

Resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için yılda 30 günü geçmemek üzere ücretli hastalık izni verilebilecek. Hastalık sebebiyle, Sosyal Sigortalar Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik tazminatı ilgilinin ücretinden düşülecek.

MAZERET İZNİ 

Sözleşmeli personele isteği üzerine; eşinin doğum yapması halinde iki gün, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun veya kardeşinin ölümü halinde ve her  olay için üç gün ücretli mazeret izni verilebilecek.

Ayrıca yine en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar ücretli mazeret izni verilebilecek.

Sözleşmeli personele, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilmesi ve bu süt izninin kullanımında anneye saat seçimi hakkının tanınması gerekiyor.

SÖZLEŞME SÜRESİ

Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşme süreleri birer yıllık yapılacak. Bir yılın sonunda sözleşmesi feshedilmemiş olanların sözleşme süreleri takip eden yıl için de geçerli sayılacak. Bu süre dört yılı geçemeyecek. Zaten adaylık süreci de olumlu geçmişse bu dört yılın sonunda talebi üzerine kadroya geçebilecek.

Yani sözleşmeli öğretmenliğe geçenlerin altı yıl bu görevi sürdürmeleri halinde kadrolu öğretmenliğe geçmiş ve tayin edilme hakkı kazanmış olacaklar.

Bu yazının tüm hakları Memurhaber.com'a aittir. "www.memurhaber.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Sözleşmeli öğretmenlikte çalışma koşulları ve kadroya geçiş nasıl olacak? yazısına yorum yapın

tw gp fb rs yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR2 YORUM
  • NEVZAT KARAYEL 09 Ağustos 2016 09:14 sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayan öğretmen diyelim ki şubat 2017 de kadrolu atama yapılırsa tercih edip kadrolu olarak atanabilir mi?

    CEVAP YAZ 1 1
REKLAM
Şevket TezelDİĞER YAZILARIŞevket Tezel
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2017 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro