eposta yazdır zoom+ zoom-

Sözleşmeli öğretmen alımında flaş değişiklik!

Sözleşmeli öğretmen alımında flaş değişiklik!

Sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili detaylar belli olmaya başladı. Şubat ayında alınmasını beklenen sözleşmeli öğretmenler Eylül ayında atanacak. İşte detaylar...

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 12-07-2016 09:23 - Güncelleme: 12-07-2016 09:23

Sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili tartışmalar devam ederken detaylar da belli olmaya başladı. Edinilen bilgiye göre sözleşmeli öğretmen alımı Şubat ayını beklemeyecek. Detaylar memurhaber.com'da.

NTV, Doğu ve Güneydoğu'da görev yapan 14 bin ücretli öğretmenin yerine sözleşmeli öğretmen alınacağını ve alım sürecinin Şubat ayı beklenmeden, yaz döneminde yapılmasının planladığını belirtti. 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIM AYRINTILARI

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde görev yapan yaklaşık 14 bin ücretli öğretmenin yerine mülakatlarla sözleşmeli öğretmenler atamaya hazırlanıyor. Bu bölgelere atanan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60'ının 1 yıl sonra yer değişikliği talebinde bulunması üzerine başlatılan "sözleşmeli öğretmen" çalışmasının ayrıntıları netleşiyor.

EYLÜL'DE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALINACAK

Bakanlık verilerine göre, Türkiye genelindeki 47 bin ücretli öğretmenin 3'te biri Doğu ve Güneydoğu'da görev yapıyor. Yeni dönemde bu öğretmenlerin yerini, sözleşmeli öğretmenler alacak. Başvuranlar önce KPSSs puanına göre sıralanacak, sonra da görevlendirilecek öğretmen sayısının 3 katı kadar aday mülakata çağırılacak. Yüzyüze görüşmelerde aday, hem mesleki yetkinliği hem de öğrencilere aktarabilekleri açısından değerlendirilecek.

AYNI YERDE 3 YIL GÖREV YAPACAKLAR

Edinilen bilgilere göre Bakanlık, sözleşmeli öğretmen sürecini, Şubat atamalarını beklemeden yaz aylarında başlatmayı planlıyor. Mülakatların ardından seçilecek öğretmenlerin Eylül ayında, görevlendirilmesi hedefleniyor.

Sözleşmeli öğretmenler, 3 yıl aynı yerde görev yapacak. Ardından kadroya alınacaklar. Sözleşmeli öğretmenler 2 yıl da kadrolu olarak çalıştıktan sonra tayin isteyebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu süreç ile beraber özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde haklarında soruşturmalar tamamlanan kadrolu öğretmenlere ilişkin ihraç taleplerini de karara bağlayacak.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Sözleşmeli öğretmen alımında flaş değişiklik! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 12 Temmuz 2016 10:54 Değişiklik yapılacaksa öğretmen atama yönetmeliğinde yapılsın.Öğretmenleri kadrolu sözleşmeli diye ayırmasın.Öğretmenin kadrolu atamasını yap eşin senin yanına gelebilir maddesi koy.Eşi çalışmayanların suçu neydi.Evlenirken düşünsünler.Yıllardır eşi çalışmayanlar cezalandırıldı.Biri geliyor,40 günde öğretmen yetiştirip alıyor,bir önüne gelen her üniversiteliyi öğretmen yapıyor,biri yan alanı olanı alan öğretmeni yapıyor.Milli eğitimin siyaseti olmaz.Adam gibi kurallarını koy.Çocuk oyuncağı gibi her gelen oynuyor.Milli eğitim bu kadar yap boz olur mu?Öğretmenini seçerken üniversiteye başlamadan adam gibi kriterlerle seç yetiştir.İhtiyacın kadar alım yap.

    CEVAP YAZ 1 2

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro