yandex izleme resmi
7
Anasayfa » Gündem » Sözleşmeli işçilere kadro gelecek mi?

Sözleşmeli işçilere kadro gelecek mi?

Sözleşmeli işçilere kadro gelecek mi?
Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in 18 bin sözleşmeli personelin kadrolu olduğunu açıklamasının ardından diğer işçilerin de kadro beklentisine değinen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "burada bir ifade karışıklığı var" dedi.
editor@internethaber.com Nesrin Yılmaz Haberleri
Eklenme Tarihi: 04-02-2013 15:00:00 | Güncelleme: 24-11-2015 09:25:47

MEMURHABER.COM-ÖZEL- ANKARA- (NESRİN YILMAZ)

Burada bir anlam kargaşası yaşandığına dikkat çeken Arslan, kadroya geçenler işçi değil memur diyor:

"Aslında orada br ifade karışıklığı var. Belediyedeki ve kamudaki sözleşmeli personel işçi değil. Bunlar teknik eleman ve 657'nin tam karşılığı olmasa da memur statüsünde çalışanlar. Ücretleri bütçeyle belirleniyor. Dolayısıyla onların memur kadrolarına geçirilmesi durumu var."

Memurhaber'e özel olarak bunu da açıklayan Arslan, zamanında kadroya geçmeyin dediğimiz işçiler çıkan yasayla açıkta kaldılar, bunu aşmaya çalışıyoruz diyor:

"Memurhaber.com için özel bir bilgi vermek isterim, 2007 yılında geçici işçilere kadro verilirken belediyede mühendis, mimar, veteriner, avukat gibi bir kısım vasıflı insanlar geçisi işçi olarak işe başladılar. Statüleri geçici işçiydi. Kanun çıkınca, kanunda bu tür elemanlar isterlerse sözleşmeli personel olabilirler, istemezlerse mevcut şartlarda işçi statüsünde çalışmaya devam ederler. Bir bölümü memurluğa geçti. Bir bölümünün de geçmesini biz istemedik. Sendikalı olun, toplu sözleşmeden yararlanın, ücretleriniz daha yüksek olur dedik. O zaman maaşları yüksekti. Fakat bu arada belediye memurlarına toplu sözleşme yapma hakkı verince memurların ücretleri yükseldi işçilerin ki aşağıda kaldı. Şimdi bana soruyorlar, bizim durumumuz ne olacak diye. Kadroya geçme şansları yok, ücretleri düşük. Yasal düzenleme gerekiyor. Aslında toplu sözleşme ile bu arkadaşlarımızın haklarını yükseltebiliriz ama belediyeler de buna yanaşmıyor. Burada bir sıkıntımız var."

YORUM YAZIN Sözleşmeli işçilere kadro gelecek mi? Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 7 YORUM
 • #
  percem2013-02-20 08:43:04sözleşmeli memurlarda kadroya geçecek mi yoksa sadece işçiler mi ?
 • #
  BademGözlü2013-04-18 13:01:49kavram kargaşası filan yok başkan. Üniversiteli işçiler ne istediğini biliyor. ya siz konuyu başka yönlere çekmek istiyorsunuz ya da gerçekten kafanız almıyor. Lamı cimi yok Üniversiteli işçiler 657/4-a lı memur olmak istiyor. bizim derdimiz para değil, satütü, statü. İnsan yerine konmaktan başka bir şey istemiyoruz biz. asıl sen işçiler gidecek işçi adiatları kesilecek diye ödün patlıyor.
 • #
  amele engineer2013-05-07 17:16:162009 da mühendislik fakültesinden mezun oldum. belediyeye kpss ile atandım. fakat adamlar işçi olarak aldı. yahu ne yapıyorsunuz siz, teknik üniversiteden mezun olmuş teknik bir eleman işçi olarak alınır mı ya, lise mezunu kpss ile düz memur oluyor biz vasıfsız işçi muamelesi görüyoruz. bunların hesabı sorulur...
 • #
  ik.sahın@hotmail.com2013-07-13 11:45:34ben genel hizmetlerinden 32 yıl üzerinden emeklı old kadrom beş idi yenı cıkan yasadan emeklı memure kaaladuro verilcekmi verirse ben faydncimi
 • #
  sadreddin2013-08-09 17:09:50ordu evlerinde çalısan söz. işçilere kadro vermedilr heralde
 • #
  emrah06402014-01-09 13:52:33kamuda calısan sozlesmelı ıscıye de kadro varmı
 • #
  garip ve çaresiz2014-06-03 10:26:25ben işkur işçisiyim temmuzun 31 de işim bitiyor iki tane çocuk okutuyorum özellikle lise 3 te ilk okul 3 te ben çalışmasam ben çocuklarımın geleceğini ücretini nasıl karşılarım benim tek güvencem işimdi onu kaybedersem ne yaparım nasıl çocuklarımı okuturum çok çaresizim sayın başbakanım işkur çalışanınada kadro ver ne olursun bizi yoksulluktan kurtar önce allaha sonra sana güveniyorum