yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1355
  -0,70 %

 •  

  EURO
  2,9505
  -0,87 %

 •  

  ALTIN
  591,62
  -0,55 %

Sözleşmeli işçilere kadro gelecek mi?

Sözleşmeli işçilere kadro gelecek mi?
Memurhaber.com - Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in 18 bin sözleşmeli personelin kadrolu olduğunu açıklamasının ardından diğer işçilerin de kadro beklentisine değinen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "burada bir ifade karışıklığı var" dedi.

MEMURHABER.COM-ÖZEL- ANKARA- (NESRİN YILMAZ)

Burada bir anlam kargaşası yaşandığına dikkat çeken Arslan, kadroya geçenler işçi değil memur diyor:

"Aslında orada br ifade karışıklığı var. Belediyedeki ve kamudaki sözleşmeli personel işçi değil. Bunlar teknik eleman ve 657'nin tam karşılığı olmasa da memur statüsünde çalışanlar. Ücretleri bütçeyle belirleniyor. Dolayısıyla onların memur kadrolarına geçirilmesi durumu var."

Memurhaber'e özel olarak bunu da açıklayan Arslan, zamanında kadroya geçmeyin dediğimiz işçiler çıkan yasayla açıkta kaldılar, bunu aşmaya çalışıyoruz diyor:

"Memurhaber.com için özel bir bilgi vermek isterim, 2007 yılında geçici işçilere kadro verilirken belediyede mühendis, mimar, veteriner, avukat gibi bir kısım vasıflı insanlar geçisi işçi olarak işe başladılar. Statüleri geçici işçiydi. Kanun çıkınca, kanunda bu tür elemanlar isterlerse sözleşmeli personel olabilirler, istemezlerse mevcut şartlarda işçi statüsünde çalışmaya devam ederler. Bir bölümü memurluğa geçti. Bir bölümünün de geçmesini biz istemedik. Sendikalı olun, toplu sözleşmeden yararlanın, ücretleriniz daha yüksek olur dedik. O zaman maaşları yüksekti. Fakat bu arada belediye memurlarına toplu sözleşme yapma hakkı verince memurların ücretleri yükseldi işçilerin ki aşağıda kaldı. Şimdi bana soruyorlar, bizim durumumuz ne olacak diye. Kadroya geçme şansları yok, ücretleri düşük. Yasal düzenleme gerekiyor. Aslında toplu sözleşme ile bu arkadaşlarımızın haklarını yükseltebiliriz ama belediyeler de buna yanaşmıyor. Burada bir sıkıntımız var."

Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

6 Yorum
 • emrah0640

  25 Nisan 2014, Cuma

  kamuda calısan sozlesmelı ıscıye de kadro varmı
 • sadreddin

  25 Nisan 2014, Cuma

  ordu evlerinde çalısan söz. işçilere kadro vermedilr heralde
 • ik.sahın@hotmail.com

  25 Nisan 2014, Cuma

  ben genel hizmetlerinden 32 yıl üzerinden emeklı old kadrom beş idi yenı cıkan yasadan emeklı memure kaaladuro verilcekmi verirse ben faydncimi
 • amele engineer

  25 Nisan 2014, Cuma

  2009 da mühendislik fakültesinden mezun oldum. belediyeye kpss ile atandım. fakat adamlar işçi olarak aldı. yahu ne yapıyorsunuz siz, teknik üniversiteden mezun olmuş teknik bir eleman işçi olarak alınır mı ya, lise mezunu kpss ile düz memur oluyor biz vasıfsız işçi muamelesi görüyoruz. bunların hesabı sorulur...
 • BademGözlü

  25 Nisan 2014, Cuma

  kavram kargaşası filan yok başkan. Üniversiteli işçiler ne istediğini biliyor. ya siz konuyu başka yönlere çekmek istiyorsunuz ya da gerçekten kafanız almıyor. Lamı cimi yok Üniversiteli işçiler 657/4-a lı memur olmak istiyor. bizim derdimiz para değil, satütü, statü. İnsan yerine konmaktan başka bir şey istemiyoruz biz. asıl sen işçiler gidecek işçi adiatları kesilecek diye ödün patlıyor.
 • percem

  25 Nisan 2014, Cuma

  sözleşmeli memurlarda kadroya geçecek mi yoksa sadece işçiler mi ?

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 5359a03c27685
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 5359a03c27685
  [anonym_comment_status] => 1
)