eposta yazdır zoom+ zoom-

Sözleşmeli işçilere kadro gelecek mi?

Sözleşmeli işçilere kadro gelecek mi?

Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in 18 bin sözleşmeli personelin kadrolu olduğunu açıklamasının ardından diğer işçilerin de kadro beklentisine değinen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "burada bir ifade karışıklığı var" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-02-2013 10:53 - Güncelleme: 07-01-2016 21:48

MEMURHABER.COM-ÖZEL- ANKARA- (NESRİN YILMAZ)

Burada bir anlam kargaşası yaşandığına dikkat çeken Arslan, kadroya geçenler işçi değil memur diyor:

"Aslında orada br ifade karışıklığı var. Belediyedeki ve kamudaki sözleşmeli personel işçi değil. Bunlar teknik eleman ve 657'nin tam karşılığı olmasa da memur statüsünde çalışanlar. Ücretleri bütçeyle belirleniyor. Dolayısıyla onların memur kadrolarına geçirilmesi durumu var."

Memurhaber'e özel olarak bunu da açıklayan Arslan, zamanında kadroya geçmeyin dediğimiz işçiler çıkan yasayla açıkta kaldılar, bunu aşmaya çalışıyoruz diyor:

"Memurhaber.com için özel bir bilgi vermek isterim, 2007 yılında geçici işçilere kadro verilirken belediyede mühendis, mimar, veteriner, avukat gibi bir kısım vasıflı insanlar geçisi işçi olarak işe başladılar. Statüleri geçici işçiydi. Kanun çıkınca, kanunda bu tür elemanlar isterlerse sözleşmeli personel olabilirler, istemezlerse mevcut şartlarda işçi statüsünde çalışmaya devam ederler. Bir bölümü memurluğa geçti. Bir bölümünün de geçmesini biz istemedik. Sendikalı olun, toplu sözleşmeden yararlanın, ücretleriniz daha yüksek olur dedik. O zaman maaşları yüksekti. Fakat bu arada belediye memurlarına toplu sözleşme yapma hakkı verince memurların ücretleri yükseldi işçilerin ki aşağıda kaldı. Şimdi bana soruyorlar, bizim durumumuz ne olacak diye. Kadroya geçme şansları yok, ücretleri düşük. Yasal düzenleme gerekiyor. Aslında toplu sözleşme ile bu arkadaşlarımızın haklarını yükseltebiliriz ama belediyeler de buna yanaşmıyor. Burada bir sıkıntımız var."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Sözleşmeli işçilere kadro gelecek mi? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR7 YORUM
  • garip ve çaresiz 03 Haziran 2014 10:26 ben işkur işçisiyim temmuzun 31 de işim bitiyor iki tane çocuk okutuyorum özellikle lise 3 te ilk okul 3 te ben çalışmasam ben çocuklarımın geleceğini ücretini nasıl karşılarım benim tek güvencem işimdi onu kaybedersem ne yaparım nasıl çocuklarımı okuturum çok çaresizim sayın başbakanım işkur çalışanınada kadro ver ne olursun bizi yoksulluktan kurtar önce allaha sonra sana güveniyorum

    CEVAP YAZ 0 0

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro