yandex izleme resmi
44
Anasayfa » Çalışma Hayatı » Sosyologlar hangi kadrolara atama bekliyor?

Sosyologlar hangi kadrolara atama bekliyor?

Sosyologlar hangi kadrolara atama bekliyor?
Sosyoloji mezunları devlete haklı taleplerini dile getirmek için harekete geçerken Başbakanlık'a, ilgili Bakanlıklara bütün yolları deneyerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
editor@internethaber.com İdris Borak Haberleri
Eklenme Tarihi: 21-03-2013 11:37:00 | Güncelleme: 01-12-2015 21:57:00

Binlerce sosyoloji mezunu devlete haklı taleplerini dile getirmek için harekete geçerken Başbakanlık'a, ilgili Bakanlıklara ; Bimer, Akim, faks, eposta, twitter gibi bütün yolları deneyerek  seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Kamuajans'tan Zeki Kara'nın haberine göre devlet kadrolarına sınırlı sayıda sosyolog atanırken sosyoloji mezun sayısı her geçen gün artıyor. Mevcut kadro ihdaslarına bir an önce atama yapılmasını bekleyen sosyologlar , yeni kadro ihdasları açmak için projeler de üretip ilgili kurumlara bildiriyorlar. Atanamayan sosyologların hem kadro ihdaslarına atama talep etmesi hem de istihdam için yeni projeler üretmesi  son derece önemlidir.Toplumsal sorunlar ve çözüm yolları konularına hakim olan bu sosyologlar, ülkemizde sosyolog algısının gelişmesini istiyorlar.

Ne yazık ki sosyologların atanması ve istihdamıyla ilgili devlet  yetkililerindenhiçbir açıklama yapılmıyor. Sosyoloji mezunu sayısı şimdilik 15 bin (açık öğretimle birlikte 45 bine çıkacak). Atanamayan sosyologların taleplerini, mağduriyetlerini, projelerini aşağıda kamuoyunun dikkatine sunuyorum. Atanamayan sosyologlar devlet yetkililerinden açıklama beklemektedir.

 

 

SOSYOLOGLARIN ACİLEN ATAMA BEKLEDİĞİ BAKANLIKLAR

Adalet Bakanlığı-760 kadro

Nisan 2012'de Adalet Bakanlığı'na 1130 sosyolog kadrosu ihdas edilmiş. 370 kadroya Aralık 2012'de atama yapılmıştır. Ancak mülakatlı alım yapılmıştır. Yüksek puanlı sosyolog adayları atanamamıştır. Denetimli Serbestlik kapsamında sosyologlar 760 kadroya atama beklemektedir

Sağlık Bakanlığı-330 kadro

Sağlık Bakanlığı 22 Mart'a kadar personel ihtiyaç listesini belirleyecek. Sosyologlar 330 kadroya atama yapılmasını istiyor.

                Gençlik ve Spor Bakanlığı-180 kadro

Aralık 2011'de Gençlik ve Spor Bakanlığı'na 180 sosyolog kadro ihdası yapılmış. Bu kadrolara şimdiye kadar atama yapılmamıştır.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Sosyal Hizmet Merkezleri Yönetmeliği'nin değişmesinin ardından ve ASDEP çerçevesinde sosyolog alımı yapılacağı konuşuluyor. Ne kadar sosyolog alınacağı belli değil.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Kentsel Dönüşüm kapsamında sosyolog alınacağı müjdesi verilmiş ancak tarih ve sayı konusunda bilgi verilmemiştir.

 

 SOSYOLOG KADRO İHDASLARI İÇİN PROJELER

    Milli Eğitim Bakanlığı- Okul Sosyoloğu  projesi

MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde  Sosyolog unvanı yer almamaktadır. Yani Rehberlik Araştırma Merkezleri'nde Sosyolog bulunmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı'nda “Okul Sosyoloğu” projesiyle, hizmetlerin planlanması için gerekli sosyal, ekonomik ve kültürel bilgileri toplamada, değerlendirmede ve hizmetlerin verilmesinde sosyologların katkısı büyük olacaktır.

İçişleri Bakanlığı- Emniyet Genel Müdürlüğüne Sosyolog Projesi

Bireylerin suça yönelme sebepleri tespit edilerek bunların önlenmesine yönelik önlemler alınarak toplumsal sorunların çözümü için sosyolog istihdamı. Emniyet Genel Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüklerinde Sosyal Çalışma Görevlileri İçerisinde sosyolog yer almamaktadır.

 

Adalet Bakanlığı- Her Cezaevine Bir Sosyolog Projesi

Suçlunun toplumsal yaşamda karşılaştığı sorunlara çözüm bulma, suçun sosyolojik boyutuyla da ele alınıp incelenmesi toplumsal yaşamda bireylerin suça yönelme sebeplerinin incelenmesi açısından her cezaevine bir sosyolog projesi.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı- Her İlçeye Bir Sosyolog Projesi

Kırsal alanda yaşanan değişim ve dönüşümün farklı bir gözle analiz edilebilmesi için her ile bir sosyolog atanmıştı. Tarımsal hayatın sosyolojik açıdan değerlendirilmesi ve bu değerlendirmelere göre düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılabilmesiiçin  her ilçeye bir sosyolog projesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı- SYDV'ye sosyoloji ve sosyal hizmet mezunlarının atanması

SYDV'ye alınacak Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisinin Sosyoloji ve Sosyal Hizmet mezunlarından atanmasıyla bu alanda daha fazla verim alınacaktır. Bunun için yönetmelik acilen değişmelidir.

 
YORUM YAZIN Sosyologlar hangi kadrolara atama bekliyor? Haberine yorum yapın
Yukarıdaki hesaplarınızdan biri ile yorum yapabilirsiniz
Adınız ve Soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR 20 YORUM
 • #
  Damla Gönülkırmaz2013-03-21 13:28:27Sosyologlar yıllardır alamadıkları haklarını artık almak istiyor..sesimizi duyurduğunuz için teşekkürler..
 • #
  ahmet kandemir2013-03-21 21:58:54sosyologların sesi olduğunuz için teşekürler
 • #
  özlem irgi2013-04-14 14:28:15umarım bu hükümet b,zim ahlarımızla büyük bir felakete uğrarlar
 • #
  dilek2013-04-24 16:40:07atama yapmayacaksnız neden bölümü kapatıp mezunların şansını arttırmıyorsunuz
 • #
  Hasan Tas2013-04-27 20:33:07VERİLEN SÖZLER NEDEN TUTULMUYOR BENCE BUNUN CEVABINI BULMAK LAZIM. YILLARDIR UYUTULMAKTAN BIKTIK BİRŞEYLER YAPMANIN ZAMANI GELDİ BENCE....
 • #
  deniz2013-04-29 01:14:17Sosyologlara kadroda atama sanslari yok ama osym Hal a yerlestirme yapiyor mantiksiz bence
 • #
  elif2013-05-08 13:37:01açık öğretim sosyoloji bölümünün olması da bir haksızlık olsa bile kontenjan azaltılmalı yeter artık haklarımızı ne zaman elde edicez ve gereken haklar verilsin....
 • #
  mehtap2013-05-11 00:12:06nıye allahım ya sosyologlar bı toplum ıcın olmazsa olmazdır bunun farkına nıcın varılmıyor nıcın
 • #
  kemal2013-05-11 15:11:19bu seneki 2013 kpss ye biz sosyologlar hangi oturumlara katılmalıyız ve sosyolog alımları olacak mı bu sene yksa çiftli yıllardamı alınıyor bir türlü anlayamadım gitti
 • #
  osman2013-05-11 21:44:12bunların yaptıkları kandırmaca ve zaman kazanmaktan başka bişey değil de ondan. sadece siyasi rant ve oy sağlayabilecekleri çoğunlukların dertlerini gündeme getiriyorlar..haa birde yığınsal çoğunluğu fazla olup başlarına iş açacaklarından korktukları 370 bin İİBF mezunlarının.. gerçi onların bile kadro arttırımları devede kulak.. Allah sonumuzu hayretsin ve hakkımız verilsin!..
 • #
  osmn2013-05-11 21:53:13bunların yaptıkları kandırmaca ve zaman kazanmaktan başka bişey değil de ondan. sadece siyasi rant ve oy sağlayabilecekleri çoğunlukların dertlerini gündeme getiriyorlar..haa birde yığınsal çoğunluğu fazla olup başlarına iş açacaklarından korktukları 370 bin İİBF mezunlarının.. gerçi onların bile kadro arttırımları devede kulak.. Allah sonumuzu hayretsin ve hakkımız verilsin!..
 • #
  AYŞE2013-05-19 19:57:37Arkadaşlar normal sosyolojı mezunları ıs bulamıyoken bıde acık ogretimini acıyolar,bu sistemi anlamış degılım ben.Asıl bunun ıcınde sesımızı bı yetkılı duysun..Hem örgün okumakla acıktan okuması esıt mı ya.örgün egıtım sosyolojide bılıyosunuz kı sayfalarca cevap yazıyoduk sınavlarda..sosyoloji testle gecılcek bı ders degıl kı,özgün dusuncenı komposzyona dokmen gerekıo,,gercekten acıktan sosyolojı okuyanlara sosyolog demek bıle yanlış..Çok yazık su sısteme.Elimde imkanım olsa sıstemı bastan asagıya degstırırdımm.
 • #
  funda2013-06-06 16:24:07yavrum ayşemmmmmmmmmmmmmm:) canım benim sen benim okudum kitabın aynısını okusaydın şuanda tıpokuyor olurdun zaten hhhhaaaaaahhhhhhh.... bana gelince ben zaten anaokulu öğretmeniyim Atatürk üniversitesi eğitim fakültesinden mezunum ... yavrum benim ben örgün okudum fakat açıktan okuyan okulöncesi arkadaşım benden çok fazla bilgiye sahip bu da dip not deil.. kapak olsunnnn hahha...
 • #
  çiğdem2013-06-14 14:55:02bende sosyoloji okumak istiyordum ama bu yorumlardan sonra vazgeçicem galiba...:((((
 • #
  Seda2013-06-24 20:42:04Açık öğretim sosyoloji okuyorum bölümümden çok memnunum hem çalışıp hem okuyorum benim gibi binlerce insan var açık öğretimde hem çalışıp hem de okumak durumunda olan neden yadırgadığınızı anlamış değilim.örgün de okuyan öğrencilerin bütünleme hakkı var biz de o bile yok!harç parası kalkmadı! insanları rahatsız eden şey böyle zor şartlarda okumamamız mıdır?? Kimin nasibi varsa kpss de yerleşir emeğe saygı lütfen.
 • #
  elif2013-07-03 12:45:04arkadaslar tercih yapildiktan sonra herhangi bir sertifika istiyor mu? devlet sosyolog alimlarinda
 • #
  filiz2013-07-03 12:48:06sosyal calismaci olarak da tercih yapabilir miyiz sosyoloji bolumden
 • #
  Ayşenur2013-07-08 22:42:19sosyolog olmak istiyodum fakat vazgeçicek gibiyim off off bencede kesinlikle sosyologlar ve sosyoloji okuyan arkadaşlarım hak ettiği yeri ve değeri bulamıyor ve kimse sesinizi sesimizi duymuyor,kaderle baş başa bırakılmak bu olsa gerek .
 • #
  Gülizar Sümer2013-07-10 00:37:08herkes şuandan bahsediyor. yeni okuyacaklar için 4 yıl sonrasını düşünmelisiniz.ben bu bölümden 4 yıl sonrası için umutluyum. ben de üniversite için tercih yapacağım ve bu bölümü okuyacağım.çalışan hakkını veren elbette hakettiğini alacaktır.
 • #
  eyüp erdoğan2013-07-12 03:57:55bende sosyoloji okumak istiyorum aslında ama durum galiba pek iç acıcı değil bunun 5 yıl sonrası ne olur sizce önemli olan bu yeni okumak isteyen gençler ve benim gibi kararsızlar için durum değşir mi ileride bana bunun cevabını versin biri