eposta yazdır zoom+ zoom-

Resmi Gazete'de çıkan istinaf mahkemeleri kararı

Resmi Gazete'de çıkan istinaf mahkemeleri kararı

694 sayılı KHK ile yargı çevresinin değiştirilmesinden önce istinaf incelemesinden geçen dosyalar, tekrar istinafa konu edilmesi halinde ilk incelemeyi yapan bölge adliye mahkemesince karara bağlanacak.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 25-08-2017 13:02 - Güncelleme: 25-08-2017 13:02

Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanuna, "Bölge adliye mahkemelerinin yargı çevresinin 25'inci madde uyarınca değişmesi halinde, bu değişikliğin uygulanması için Resmi Gazete'de belirlenen tarihten önce ilk derece mahkemelerince verilen kararların istinaf incelemesinde, karar tarihi itibarıyla yetkili bölge adliye mahkemelerince yargı çevresinin değiştiği gerekçesiyle yetkisizlik kararı verilemez." hükmü eklendi.

Öte yandan, "Yargı çevresinin değiştirilmesinden önce istinaf incelemesinden geçen dosyalar, yeniden istinaf incelemesine konu edilmesi halinde de ilk incelemeyi yapan bölge adliye mahkemesince sonuçlandırılır." hükmü ilgili maddeye ilave edildi.

Aynı maddede yapılan düzenlemeyle de bölge adliye mahkemelerinin yargı çevresinin değişmesi halinde, bunun uygulanması için Resmi Gazete'de belirlenen tarihten önce bölge adliye mahkemelerinin cumhuriyet başsavcılıklarınca açılan soruşturmalar ile bölge adliye mahkemelerinde yürütülen kovuşturmalarda yargı çevresinin değiştiği gerekçesiyle yetkisizlik kararı verilemeyecek. Soruşturma neticesinde açılacak kamu davaları da aynı yer bölge adliye mahkemesinde görülecek.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Resmi Gazete'de çıkan istinaf mahkemeleri kararı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

MEMUR HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro