yandex izleme resmi

 •  

  DOLAR
  2,1505
  0,42 %

 •  

  EURO
  2,9765
  0,81 %

 •  

  ALTIN
  594,91
  0,71 %

PTT AŞ tasarısı kurum personeline neler getiriyor?

PTT AŞ tasarısı kurum personeline neler getiriyor?
Memurhaber.com - Posta Hizmetleri Kanun Tasarısı TBMM gündemine geliyor. Yeni tasarı ile PTT personelinin hakları ve kazanımları neler olacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca hazırlanarak Bakanlar Kurulunca 05/03/2013 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan ve Başkanlıkça 08/03/2013 tarihinde Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonuna havale edilen 1/751 esas numaralı “Posta Hizmetleri Kanun Tasarısı” 02/05/2013 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecektir.
Tasarı ne getiriyor sizler için araştırdık.

İşte memurdan.net'in haberine göre tüm yönleriyle tasarının getirdikleri:

PTT A.Ş. personelinin statüsüne iliskin düzenlemeler yapılmıştır:
Mevcut personelin durumu; Mevcut çalısan personelin tüm özlük hakları aynen korunmaktadır. Yeni olusturulacak sözlesmeli statüye geçis zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır.
Mevcut personelin haklarını korumak için yeni sözlesmeli statüye geçis sürecinde sosyal güvenlik yönünden 5510 sayılı Kanunun 4/c (Emekli Sandığı üyesi) veya 4/a (SSK üyesi) fıkrasına tabi olup olmayacakları personelin kendi talebine bırakılmıstır.
Emekliliğini hak edenler için (yas haddine bir yıl kalanlar hariç) tesvik maddesi konulmustur.
Bu personel mevcut pozisyonlarını koruyarak görevde yükselme yapabileceklerdir.
Mevcut personelden yeni sözlesmeli statüye geçenlerin önceki hizmetlerinin tamamı emeklilik ve özlük hakları yönünden korunmakta ve dikkate alınmaktadır.

Yeni idari hizmet sözlesmeli personel,
“İş güvencesi verimlilik” ilkesini esas alan performansa dayalı bir istihdam modeli öngörülmektedir.

Bu personel, 657 sayılı Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel hakkındaki hükümlerine tabi olmaksızın idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilecektir. (İller Bankası, Kalkınma Bankası, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu benzer istihdam modelini uygulamaktadır.)

İşe alınmaları KPSS yoluyla yapılacaktır

Bu personelin “işe alma, unvan, sayı, atama, görevlendirme, eğitim, terfi, görevde yükselme, disiplin, izin, görevden alma, sözleşmenin yenilenip yenilenmemesi veya sona erdirilmesine ilişkin hususlar” Bakanlar Kurulunca yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenecektir.

“Ücretleri” Yüksek Planlama Kurulunca belirlenecek olan üst sınır aşılmamak kaydıyla performans kriterleri de dikkate alınarak, Yönetim Kurulunca belirlenecektir.
Sosyal güvenlik yönünden 5510 sayılı Kanunun 4/a fıkrasına (SSK üyesi) tabi olacaktır.
“Memur sendikalarına” üye olabilecektir.
İş güvencesi + verimlilik ilkesini esas alan performansa dayalı bir istihdam modeli uygulanacaktır. İş güvencesinin sınırları disiplin hukuku ve Bakanlar Kurulunca çıkarılacak yönetmelikte belirtilen kurallar çerçevesinde belirlenecektir.

Bu personele 657 sayılı Kanunun 4/B fıkrası kapsamında istihdam edilenlere iliskin usul ve esaslar çerçevesinde “iş sonu tazminatı” ödenecektir.

Kurum işçileri;
Mevcut statüleri ile istihdamlarına devam olunacaktır.
Kurum isçileri talep etmeleri halinde yeni sözlesmeli statüye geçebileceklerdir.
Sözlesmeli statüye geçtiği tarihten önceki hizmet sürelerinin tamamı, 657 sayılı yasanın 4/B fıkrası kapsamında istihdam edilenlere iliskin usul ve esaslar çerçevesinde ödenmesi gereken “iş sonu tazminatı” hesabında dikkate alınacaktır.
Sözlesmeli statüye geçmeleri halinde 2 yıl içerisinde kullanmadığı yıllık izinlerini kullanabileceklerdir.
Sözlesmeli statüye geçmeleri halinde isçi sendikaları yerine memur sendikalarına üye olabileceklerdir.

Kurum işçilerine halen yılda 4 ilave tediye ve 2 ikramiye (çalısacakları günlere mahsuben) peşin olarak ödendiğinden isçinin yeni sözlesmeli statüye geçmesi durumunda hak etmediği (çalışmadığı günlere isabet eden) tutarların kıst sekilde geri alınacağı öngörülmektedir.

Haberi Yazdır Haberi Yazdır

Yorumlar

Yapılan Yorumlar

38 Yorum
 • vaveyla

  24 Nisan 2014, Perşembe

  2014 YILI İÇİNDE 2. EMEKLİLİK TEŞVİK ÇALIŞMALARI VARMI BİLENLR VARSA CEVAP BEKLİYORUM
 • yolcu

  24 Nisan 2014, Perşembe

  arkadaşlar ptt sözleşmeli personel alımları nasıl maaş olayları nedir ne zaman tebligatlar gelecek bilen var mı
 • yorgun dağıtıcı

  24 Nisan 2014, Perşembe

  ARKADAŞLAR BU KURUMDA KALMAK ÇOK ZOR NE HAKLARIN GEÇERLİ NE DE SANA OLAN SAYGILARI VAR.BIKTIM PTT DE ÇALIŞIP SÖMÜRÜLMEKTEN A.Ş. OLDUK İNŞALLAH HAYIRLISI OLUR 2500 TL ALIYORUZ AMA HAK ETTİMİZ DAHA FAZLASIDIR BUNA İNANIN. KPSS HAZIRLANIYORUM PTTDEN KURTULMAK İÇİN BAŞKA ÇÖZÜM BULAMADIM BULDUYSANIZ LÜTFEN PAYLAŞIN! BENİ SAVUNAN, SAYGI DUYAN ,HAKETTİMİ VEREN BİR KURUM İSTİYORUM. AZ OLSUN HUZURLU OLSUN VALLAHİ YAZIKKK PTT'Yİ BU HALE GETİRENLERE YAZIK ONCA HAKKA GİRİYORLAR ,ÜZERİNEDE HAKARET EDİYORLAR ,... BEKLE PTT BİR GÜN SANA MÜŞTERİ OLARAK GELİCEMMMMM....:(
 • zoorro

  24 Nisan 2014, Perşembe

  ptt de havuz var mı varsa ne zaman var hangi kurumlar var
 • surgun8181

  24 Nisan 2014, Perşembe

  kardesım bızde dagıtıcı olarak gorev yapmaktayım ama kadroluyla aynı ısı yapıyoruz. bız 950 tl maas alırken kadrolu 2300tl maas alıyor bız okadarda ıstemıyoruz. hakkımız olnı versınler yeter ALLAH RAZI OLSUN DERIZ .ıs guvencemız yok 11 ay sozlesme sonra yenısı olacakmı suphe duyuyoruz. arada taseron fırması para kazanıyor adam basına yatırılan para 1800 tl bıze odenen 950 tl nıye bu paray ptt degılde taseron yonetıcıleı kazanıyor bırde zamanında yatsa para lutfen sesımızı kıme duyuralım hakkımızı savunan yok secım zamanı geldınmı? onu yapacagız ?bunu yapacagız ortada ıcraat yok bız laf degıl? ıs ıstıyoruz
 • muho

  24 Nisan 2014, Perşembe

  posta işleme merkezin yap boz tahtasına cevirdiler bunların hesabı sorulurbir gun calışanla yatanları bir görseler ya
 • duncan

  24 Nisan 2014, Perşembe

  arkadaşlar 5510 sonrası olanlara sorulmadan idari sözleşmeye gecireceklermiş. böyle bir hakları var mı
 • zehir

  24 Nisan 2014, Perşembe

  avunun dibibini zıkkımın kökünü yesin.amerikalı görünümlü sahte çin malları....
 • recep

  24 Nisan 2014, Perşembe

  bizleri yöneten büyüklerimiz bizi değil kendi çıkarlarını düşünmekten bizi düşünmeye fırsat bulamıyorlar arkadaşlar bu günler iyi günümüz ilerisi karanlık ne olacagı belli değil ALLAH yardımcımız olsun hepinize saygılar ve sevgiler.
 • cevat

  24 Nisan 2014, Perşembe

  yönetici adil olur hak yemez müslüman ve adil hz ömeri örnek alsın
 • mehmet de..

  24 Nisan 2014, Perşembe

  ARKadaslar bu taseron işçiler ne olucak bi bilgisi olan var mı?
 • fernandes

  24 Nisan 2014, Perşembe

  ÖNCELİKLE SÖZLEŞMELİ DAĞITICILIĞA BAŞVURDUM YÜZDE DOKSAN GELECEK.ÇALIŞMA ŞARTLARIÇOKMU KÖTÜACABBA ,B SINIFI EHLİYETİ ZORUNLUFALAN YAZDIYO ,ESKİSİ GİBİ POSTA MI DAĞITACAKLAR KPSSDEN 80 90 ALAN ADAM YAPARMI BUNU bu kadar acımasız olmak orunda mı devletya
 • sinan

  24 Nisan 2014, Perşembe

  bırakın kefalet paralarını ALLAHTAN korkmasalar calışanı kapı dışarı atıp emekli ikramiyesini bile vermeyeçekler bu zavallılar
 • Ahmet

  24 Nisan 2014, Perşembe

  Arkadaşlar maaşlar belli olmuş ptt ye yeni girecekler için http://raporparasi.com/ptt-sozlesmeli-personel-maaslari-belli-oldu/
 • musa

  24 Nisan 2014, Perşembe

  Allah hepinize yardım etsin. özelliklede şirkette 900 tl maaşla çalışana. arkadaşlar yukarda allahın olduğunu unutmayalım.şirkette çalışan kardeşlerim bizlerin 50 kat fazlasını çalışıyor. çok çalıştığı için onların azmı yemesi gerekiyor.3 yada 5 firma devletten ihale alıyor. bir yıl içinde kazandığı paranın hesabını yapamıyor. bunu böyle değilde 900 tl maaşla çalışan kardeşlerimi kendi bünyesinde 1500 tl maaşla çalıştırsa daha güzel olmazmı. o kardeşlerimizede güven gelir. 3 veya 5 patona giden o paraların büyük bölümüde devletin kasasında kalır sanıyorum. hepinize allah yardım etsin.
 • dağıtı

  24 Nisan 2014, Perşembe

  bizler ptt kurumuna kpss ile kadro karşılıgında sözleşmeye imza attık bizim kazanmıs oldugumuz yasal haktır bu a.ş ve özelleşme durumunda bütün ptt çalışanlarına havuz istiyoruz ve açmak zorundalarda binlerce kişiyi magdur edemezler kaldıkı öyle bi durumda avrupa insan hakları mahkemesi var. kazanmıs oldugumuz bu yasal hakkıda sendikalarımız korumak zorundadır bize havuz açtırmaları için elinden geleni yapmak zorundalar ve bunu hem yüce devletimizden hemde sendikalarımızdan bekliyoruz HAVUZ İSTİYORUZZZ...
 • Ay

  24 Nisan 2014, Perşembe

  20 yılın üzerinde kurumda çalışmaktayım kefalet paralarımızın üzerine oturan bir kurum olarak a.ş olduğunda ne kadar hak bize verirler bilemiyorum sendikalar eğer bir işe yarasaydı bunca yıl kefalet paralarımızı telekom gibi geri ödenirdi sonunu din bir parti olan sayın büyüklerimiz ödesinler ya bu dünyada yada öbür dünyada haram olsun sadece bizim hakımız değildi çocuklarımızında hakkı olan bir para idi çünkü bizim maaşlarımızda kesildi
 • cevahir

  24 Nisan 2014, Perşembe

  yorumların hepsi güzel fakat arkadaşların hala çözemedikleri bir hadise varki oda ptt personeline acımaz ve merhamet etmez hadisesidir bu yıllardan beri hep böyledir fakat osman turanla tavan yapmıştır o yüzden arkadaşlara tavsiyem yıllarınızı tamamlamaya bakın bu kurumda personelin lehine bi gelişme olmaz
 • HAKKI BURAK

  24 Nisan 2014, Perşembe

  BEN POSTA 2. SINIFA GEÇTİM BU BÖLÜMÜ OKUDUĞUMA ÇOK PİŞMANIM. BİZDEN ÖNCE ATANANLARIN MAAŞI 2300 TL BİZE A.Ş VURDUĞU İÇİN 1300 TL İKİMİZ DE AYNI İŞİ YAPIP TEBLİGAT DAĞITACAĞIZ HAKSIZLIK BU A.Ş YAPANIN ALLAH BELASINI VERSİN.
 • Ahmet

  24 Nisan 2014, Perşembe

  POSTA HİZMETLERİ KANUNU na göre Taşeronların akibeti ne oldu PTTAŞ yemi bağlandı yoksa taşeronla devam mı?
 • ızmır tasaron

  24 Nisan 2014, Perşembe

  tasaronun halı ne olaca abıler ısyan edıyorsunuzda 900tl maasla çalışıyoruz sız 1200 e ağlıyorsunuz sıze olumu gösterecekler yanı bızı sıtmaya razı edecekler konuşuyorsunuz ıktıdarın sendıkası geldıgınde ıs yerınıze memur abılerın yarısından fazlası yalakalıga gecıyo bırakın bu ıslerı
 • cem

  24 Nisan 2014, Perşembe

  kefalet sandığı ödenmeyen hakkımız olan paraların ödenmesi için sendikalarımız neler yapıyorlar açıklayabilirlemi?
 • Semih

  24 Nisan 2014, Perşembe

  Devlet fazla ikramiye vereceğine emekli maaşlarına hatırı sayılır bir zam yapsaydı PTT'de emeklisini doldurup devam eden kimse kalmazdı. insanlar alacakları ikramiyeden çok, aylık maaşlarının düşük olmasından dolayı bu yasadan faydalanmayıp çalışmaya devam edecekler. islam ülkesi olduğumuzu söyleyenler, İslamın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışıyoruz diyenler. Yanında ki komşun aç kaldığı zaman sen tok duramazsın demeyi emrediyor islam. 1200 lira maaşla çocuk okutup + ev geçindirenlerin hesabı bu dünyada olmasa da ahirette elbet sorulur. ALLAH belki yarına bırakır ama kimsenin yanına bırakmaz..
 • gümüşkaya

  24 Nisan 2014, Perşembe

  benim eşim 15 yıldır ptt çalışanı 8 yıldır evliyiz iş yeri yüzünden huzurumuz kalmadı ptt nin düzenlediği bir futbol turnuva sında oynamak zorunda bırakılıyor ve oyun sırasında sakatlanıyor arkasından buna bağlı seri ameliyatlar geçiriyor ama bir türlü düzelemedi daha 10 günlük evli iken ameliyat geiçrmek zorunda kaldık o gün bu gündür 6 ameliyat geirdi onlarda artık tak edince çünkü her ameliyat dönüşü rapor aldın kasıtlı ameliyat oldun gerekesiyle hem birlikte alıştığı kişilerden hemde amirlerinden büyük tepkiler aldı mobing uygulanıyor
 • MAZLUMUN AHI

  24 Nisan 2014, Perşembe

  kefalet sandığı gitti geçen seneden kalan ziraat bankası poromosyonun 3 . taksidinide ödemediler ALLAH belanızı verirde ptt cilerin ne çektiğini görürüsünüz anonim oldu şimdi sürgünler geçici görevler derken insanları bıktırıp emekliye ayıracaksınız 1200 tl ile geçinmelerini istiyeceksiniz ev yok okuyan çocuklara para yok kira 700 kömür derken para bitti yine borçlarla bankalarla uğraş dur dünyada personeline tek sahip çıkmayan kuruluş olmanın hüznünü yaşıyoruz sen ne kadar haklı olursan ol müfettişler seni suçlu buluyor heryerde siyasi oyun dönüyor
 • ne fark eder

  24 Nisan 2014, Perşembe

  objektiflere benim memurum benim postacım olmasa biz hiçiz diyen ama iş ücrete gelince tam 10 yıldır çalışanına bir skala ayarlamasını çok gören bir zihniyetle karşı karşıyayız evet kefalet sandığını kendi çıkarları için başka yerlere peşkeş çekenleri esefle kınıyor bende siz gönüldaşlarım gibi HAKImı helal etmiyor yüce ALLAHa havale ediyor tüm haksızlığa uğrayan çalışanlara saygilar sunuyorum........
 • ali

  24 Nisan 2014, Perşembe

  ali ptt çalışanlarına idareci kısım baskı yapmasın.hakkımız haram olsun sürüm sürüm sürünsünler
 • muro

  24 Nisan 2014, Perşembe

  POSTACILARI HAMAL OLARAK GÖREN İDARECİLERİMİZİN ALLAH BİN TÜRLÜ BELASINI VERSİN....
 • mig

  24 Nisan 2014, Perşembe

  Bütün a.ş. olan kurumlarda çalışanlara kurumlararası geçiş hakkı vermişlerdi bize neden yok.hakkımız haram olsun bunlara.her türlü fedakarlığı yap gece gündüz köle gibi çalış hakkımız bu muydu...
 • ela

  24 Nisan 2014, Perşembe

  ulaştırma bakanının sadece bir yıl önce yaptığı açıklama ile önümüze çıkan tasarının hiçbir bağlantısı yok.bu hükümet bizi yine kandırdı yine aldattı.ben mucalla arkadaşa aynen katılıyor hakkımı dibine kadar haram ediyorum.bunu yapanlarda yaptıranlarda ne bu dünyada ne öbür dünyada gün yüzü görmezler sülalece sürünürler umarım
 • zavallı postacılar

  24 Nisan 2014, Perşembe

  kefealeti yediler postacının haklarını yediler daha hakları kaldıki haklarını olduğu gibi kaldığını söylüyorlar şahsen bizim birim 50-60 tebligat 400-500 normal artı taahhütlü yetmedi posta aç oldumu saat 2 çık dağıtıma dön dönebilirsen akşam saat 19.00 evrak düşümü derken eve gel yemek ye yiyebilirsen yorgun argın çocuklar sana hasret ilgilenemiyorsun ailen sevgi ister konuşamıyorsun hasta olursun doktora gidemezsin kime birgün bunun hesabını sorarlar kazançları helal ise secdeye varınca musalla taşına yatınca hesabı kendilerine birde hesap meleklerine versinler.
 • TATAR

  24 Nisan 2014, Perşembe

  BAŞIMIZDAKİLERDEN BEN BİRŞEY BEKLEMİYORUM ÇÜNKÜ SÖYEDİKLERİYLE YAPTIKLARI ZIT DALLAS IN CEYARI GİBİLER 4
 • HALİM

  24 Nisan 2014, Perşembe

  PTT DE YUSUF TOPRAK İŞİ GÜÇÜ TEKNİK PERSONEL UĞRAŞMAK.. A.Ş OLDU BAKALIM ŞİMDİ HANGİ PERSONELE KAFAYI TAKACAK MERAK EDİYORUZ
 • ben

  24 Nisan 2014, Perşembe

  emeklilere verilecek ikramiye ne kadar verilecek ..cevap bekliyorum
 • MUCALLA

  24 Nisan 2014, Perşembe

  PTT PERSONELİNİN KEFALET PARASINA EL KOYAN PTT YÖNETİCİLERİNİN ALLAH BELASINI VERSİN İNŞALLAH TEDAVİSİ OLMAYAN HASTALIĞI YAKALANIR DA SÜRÜNÜRLER İNŞALLAH PTT ÇALIŞANLARINA VERMEDİKLERİ PARALARIN 1.000 KATINI ÖDERLER TEDAVİDE OLAMAZLAR DA 1
 • memo

  24 Nisan 2014, Perşembe

  aminn
 • yuksel

  24 Nisan 2014, Perşembe

  ptt aş oldu taşeron çalışanları ne olacak
 • HASAN

  24 Nisan 2014, Perşembe

  PTT PERSONELİNİN KEFALET SANDIĞINDAN KALAN ÖDENMEYEN PARASI NE OLACAK BU KUL HAKKI BİZ HELAL BETMİYORUZ T.TELEKOM ÖDEDİ PTT ÖDEMEDİ HAKSIZLIK YAPANIN ALLAH BELASINI VERSİN

Üye Olmadan da Yorum Yapabilirsiniz!

	Array
(
  [comment_token] => 53582ffc8e13c
  [anonym_comment_status] => 1
)


Diğer Siteler
	Array
(
  [comment_token] => 53582ffc8e13c
  [anonym_comment_status] => 1
)